Çocuklar trafik kurallarını "eğlenerek" öğrenecek

Çocuklar trafik kurallarını "eğlenerek" öğrenecek
Çocuklar trafik kurallarını "eğlenerek" öğrenecek
- Kazan'da, trafik kazalarının önüne geçmek için "Minik ayaklar, minik sürücüler" projesi başlatıldı.

ANKARA (AA) -  Kazan'da, trafik kazalarının önüne geçmek için "Minik ayaklar, minik sürücüler" projesi başlatıldı.

Belediye ile ilçe emniyet müdürlüğünün birlikte yürüttüğü proje kapsamında yapılan trafik eğitim alanı, törenle hizmete açıldı. 

Belediye Başkanı Lokman Ertürk, yaptığı konuşmada, "Çocuklara daha erken yaşlarda trafik bilincini, trafik kurallarını iyi öğretebilirsek trafik kazalarından doğan o kötü sonucun da önüne geçmiş oluruz" dedi. 

Belediye, kaymakamlık ve emniyetin koordinesinde 6 bin 723 metrekarelik trafik eğitim alanı oluşturduklarını vurgulayan Ertürk, "Bu eğitim merkezimizde çocuklarımızın trafik polislerimizin eğitimle ilgili yaptığı çalışmalarla beraber bir konsept oluşturduk ve bugün çocuklarımızla beraber de Türkiye 'de bir ilki, trafik eğitim alanının açılışını gerçekleştirmiş olduk" diye konuştu.

Açılışa, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Kaymakam Murat Duru ve davetliler katıldı.

Davetliler, dua ve kurdelenin kesilmesiyle açılışı yapılan trafik eğitim alanını gezerek, çocuklarla trafik eğitim uygulamasına katıldı.

Merkezde, eğitim alacak anaokulu ve ilkokul öğrencilerine önce teorik ardından öğretmenlerinin gözetiminde uygulamalı eğitim verilecek. 6 bin 723 metrekarelik alanda kurulan trafik eğitim alanında yol çizgilerinden yaya geçitlerine, sinyalizasyondan trafik levha ve işaretlerine kadar her türlü materyal yer alıyor. Çocukların birebir trafik ortamında hissetmeleri için de akülü araç kullanılıyor.