Çölleşme ile mücadelede 2030 hedefi

Çölleşme ile mücadelede 2030 hedefi
Çölleşme ile mücadelede 2030 hedefi
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı çölleşme ve erozyonla mücadelede önlemlerin görüşüleceği uluslararası toplantıda bozulan arazilere yönelik yeni kararların alınması için gayret gösterecek - Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Avcı: - "BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda dünyadaki arazi bozulumunun 2030 yılına kadar dengelenmesinin sağlanması yönünde karar çıkmasını hedefliyoruz. Bütün dünya ülkeleri böyle bir karar alabilirse 2030 yılında bozulan arazi ile iyileşen arazi dengesinin sağlandığı bir dünya öngörüyoruz"

ANKARA (AA) - ZEHRA AYDIN - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Hanifi Avcı, Birleşmiş Milletler  Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda dünyadaki arazi bozulumunun 2030 yılına kadar dengelenmesinin sağlanması yönünde karar çıkmasını hedeflediklerini belirterek "Bütün dünya ülkeleri böyle bir karar alabilirse 2030 yılında bozulan arazi ile iyileşen arazi dengesinin sağlandığı bir dünya öngörüyoruz" dedi. 

Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devam eden Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı  Konferansı'nda (UNCCD COP12) 195 ülkeden katılımcıların oluşturduğu kurulların çalışmasını sürdürdüğünü belirtti.

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin ilgili maddeleri ve karar taslaklarının delegasyon bazında tek tek görüşüldüğünü kaydeden Avcı, konferans kapsamında gelecek hafta üst düzey toplantılar gerçekleştirileceğini, bu konuların karara bağlanacağını söyledi. 

Avcı, konferansın en önemli konusunun arazi bozulumunun dengelenmesi olduğunu vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

"BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda dünyadaki arazi bozulumunun 2030 yılına kadar dengelenmesinin sağlanması yönünde karar çıkmasını hedefliyoruz. Eğer bütün dünya ülkeleri böyle bir karar alabilirse bunu taahhüt ederlerse 2030 yılında bozulan arazi ile iyileşen arazi dengesinin sağlandığı bir dünya öngörüyoruz. Biz de bu kararın çıkması için gayret gösteriyoruz. İkinci bir husus da tabii bunun finansal bir kaynağa ihtiyacı var ve burada bir fon kurulması konusunda da Türkiye önemli ve etkin rol oynuyor."

BM ile "Ankara inisiyatifi" adı altında bir kavramı da ortaya koyacaklarını ifade ederek "Bu inisiyatif az gelişmiş ülkelerin arazi bozulumu hedefine ulaşması için onları desteklemeyi içeriyor. Onların kapasitelerinin artırılması için teknik destek sağlanmasına ve çabalarının desteklenmesine ihtiyaç var. Türkiye olarak BM ile birlikte bu inisiyatifi burada açıklayacağız, bu toplantının en önemli çıktısı bu olacak" değerlendirmesinde bulundu.