"Çubuk Agat Taşı Derneği" kuruldu

"Çubuk Agat Taşı Derneği" kuruldu
"Çubuk Agat Taşı Derneği" kuruldu
- Dernek Başkanı Metin: "Ne yazık ki bu taşlar bugüne kadar hep yurtdışına ya da İstanbul'a kaçırılmıştır. Dernek vasıtasıyla bu taşların götürülmesine 'dur' diyeceğiz ve ilçemizde daha çok işletilmesi için çalışmalar yapacağız"

ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde "Çubuk Agat Taşı Derneği" kuruldu.

Çubuk agat taşının korunması, tanıtımı ve ilçede değerlendirilmesinin sağlanması amacıyla, belediye, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, adamları ve agat taşı işletmecilerinin desteğiyle kurulan derneğin başkanlığına Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Metin seçildi.

Metin, yaklaşık bir yıl süren hazırlık çalışmalarının ardından derneği kurduklarını belirterek, "Kendi adıyla anılan taşa sahip tek ilçeyiz ama ne yazık ki bu taşlar bugüne kadar hep yurtdışına ya da İstanbul 'a kaçırılmıştır. Bölgeden çobanlara, çocuklara cüzi miktarda paralar verilerek toplatılan yarı değerli bu taşlar kamyonlarla götürülmüş ve bizler bugüne kadar bunlara hiç müdahale etmemişiz. Her gelen ellerini sallaya sallaya taş toplamış. İnşallah bundan sonra kurduğumuz dernek vasıtasıyla bu taşların götürülmesine 'dur' diyeceğiz ve ilçemizde daha çok işletilmesi için çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

İlk olarak hedeflerinin taş işleme ve takı tasarımı konusunda eğitimlerin verilmesi olacağını dile getiren Metin, bunları yaparken de bir taraftan ilçede vatandaşların atölye açmasını teşvik edeceklerini, üretilen ürünler için pazar oluşturulmasını sağlayacaklarını söyledi.

Metin, "Derneğimize bu işe gönül veren herkes müracaat edebilir ve üye olabilir. Derneğimiz öncülüğünde bu taşlardan yapılan eserler, yurtdışında ve yurtiçinde fuarlarda sergilenecek ve ilçe ekonomisine girdi sağlanması için çalışmalar yürütülecek. Biz bu kapsamda kurum, kuruluş ve iş adamların desteklerini bekliyoruz" diye konuştu.