Çubuk agat taşına proje desteği

Çubuk agat taşına proje desteği
Çubuk agat taşına proje desteği
- Çubuk Belediyesi tarafından hazırlanıp Ankara Kalkınma Ajansı'na sunulan Agat Taşı İşletmeciliği Projesi'nin kabul edildiği bildirildi

ANKARA (AA) ? Çubuk Belediyesi tarafından hazırlanıp Ankara Kalkınma Ajansı'na sunulan Agat Taşı İşletmeciliği Projesi'nin kabul edildiği bildirildi. 

Alınan bilgiye göre, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından projeye 718 bin 770 TL destek verilecek. Proje kapsamında alınacak mali destekle 2 meslek kursu açılarak, 60 kişinin mesleki eğitim alması sağlanacak. Ayrıca 20 kişiye istihdam sağlayacak proje sonunda marka, slogan, logo ortaya çıkacak ve hazırlanan ürünler kurulacak web sitesi ile dünyaya tanıtılması sağlanacak. Tanıtım kapsamında 2 bin katalog ve 4 bin 500 broşür basılacağı projenin bitiminde, 40 kişilik potansiyel girişimci veya nitelikli iş gücü oluşturulması planlanmakta olduğu bildirildi. 

Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projeyle dünyada sadece Çubuk ilçesinde bulunduğu bilinen ve bilimsel literatüre Çubuk agat taşı olarak giren yarı değerli taşların ekonomiye kazandırılmasının sağlanacağını söyledi.  

Çubuk agat taşının takı ve süs eşyası başta olmak üzere havan gibi sanayi alanlarında da kullanıldığını hatırlatan Acehan, "Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Arif Şayık ile proje protokolünü imzaladık. Bu konuda bizi destekleyen Ankara Kalkınma Ajansımıza ve yetkililerine buradan teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere agat taşı yıllarca ilçemizden çeşitli yollarla kaçırılarak yurtdışında işleniyordu ve işlenmiş olarak tekrar ülkemizde satılıyordu. İnşallah bundan sonra kalkınma ajansımızın destekleriyle Çubuk agat taşı çıktığı topraklarda işlenip hem ilçemiz için hem de ülkemiz için ekonomik bir değer olacaktır. Agat taşı ile birlikte gümüşçülük sektörüne de nitelikli işgücü yetiştirilerek hem ilçemizde yeni bir istihdam kapısı açılacak, hem de turizm sektörünün canlanmasına olanak sağlanacaktır. Proje kapsamında sınıf ve atölyeler kurulacak ve birçok gencimize taş işleme ve takı tasarımı eğitimleri verilecektir" diye konuştu. 

Projenin uzun soluklu bir proje olduğunun altını çizen Acehan, Çubuk agat taşına ismini veren ve dünya bilimsel literatürüne girmesini sağlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Ensititüsü Doğal Yapı Taşları ve Süs Taşları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Hatipoğlu'nun da projenin danışmanlığını üstlendiğini aktardı.

Başkan Acehan, eğitim almış kişilerin taş işleme ve takı tasarımıyla ilgili sektörlerde iş bulabileceği gibi kendi atölyelerini de KOSGEP desteği ile açabileceklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Ankara

  ,

  Turizm

  ,

  Belediye

  ,

  Proje

  ,

  eylül

  ,

  sanayi

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  başkan