Çubuk Vadisi rekreasyon alanı projesi hazır

Çubuk Vadisi rekreasyon alanı projesi hazır
Çubuk Vadisi rekreasyon alanı projesi hazır
- Çubuk Vadisi'nde rekreasyon alanı yapılmasını öngören proje, vadinin ekolojik özellikleri dikkate alarak hazırlandı

ANKARA (AA) ? Çubuk Vadisi'nde rekreasyon alanı yapılmasını öngören proje, vadinin ekolojik özellikleri dikkate alarak hazırlandı. 

Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından çizimi tamamlanan projeyle ilçe çehresinin değişeceğini belirtti.

Çubuk-2 Barajı ile merkez arasında kalan yaklaşık 300 hektarlık alanı kapsayan vadide yapılacak rekreasyon çalışmasının birinci etabının 1,5 kilometre uzunluğunda olduğunu vurgulayan Acehan, projenin bir kısmında ise Türk Dünyası parklarının olacağını kaydetti.

Proje kapsamında Çubuk Vadisi'nin ekolojik özellikleri de dikkate alınarak yeni bir yaşam alanı kazandırılmasının hedeflendiğini anlatan Acehan, şunları söyledi:

"Burada yapacağımız çalışmanın içerisinde en önemlilerinden birisi de kardeş ülkelerle birlikte yapacağımız Türk Dünyası Parkı çalışmasıdır. Her ülkeye 2 bin metrekarelik bir alan vererek kendi mimari yapılarında, ülkelerin kültürlerini yansıtan sosyal donatı alanları oluşturacaklar. Çeşitli kursların verileceği, mutfaklarının ve sanatlarının tanıtılacağı, kapılarında temsil ettikleri ülkelerin bayrakları bulunan bu parklar, kardeş ülkelerle ülkemizin ve ilçemizin iletişim ve kültür köprüsü olacaktır. Bununla hedefimiz ilçemizi ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak ve Türk Dünyası'nın buluşma noktasına getirmektir."

Yapılacak rekreasyon alanının bir kısmını festival alanı olarak hazırlayacaklarını aktaran Acehan, projenin tamamlanmasıyla Uluslararası Çubuk Kültür Festivali'nin de burada yapılacağını vurguladı.

Acehan, "Projede yeşil alanlar, bisiklet yolları, süs havuzları, meydanlar, sosyal donatılar, gençlerimiz için adrenalin parkları, çocuklarımız için çok çeşitli masal parkları, amfi tiyatro, çocuk oyun alanları açık spor ve rekreasyon alanları, ağaçlandırılacak alanlar ve peyzajı zenginleştirilen bitkilendirme yer alacak" şeklinde konuştu.