Çubuk'ta "Cepken Giyme ve Seymen Yemini" töreni

Çubuk'ta "Cepken Giyme ve Seymen Yemini" töreni
Çubuk'ta "Cepken Giyme ve Seymen Yemini" töreni
ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldıkları kursta Seymen olmaya hak kazanan kursiyerler için "Cepken Giyme ve Seymen Yemini" töreni...

ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldıkları kursta Seymen olmaya hak kazanan kursiyerler için "Cepken Giyme ve Seymen Yemini" töreni düzenlendi. Törende, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan da Seymen kıyafeti giyerek yemin etti.

Çubuk'ta Seymen geleneğini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla belediye ve Ankara Kulübü Derneği Çubuk Şubesi birliğinde açılan Seymen kursuna katılan ve eğitimini tamamlayan 20 kursiyer için "Cepken Giyme ve Seymen Yemini" töreni düzenlendi.

Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara Külübü Derneği Başkanı Metin Özarslan, Çubuk Şube Başkanı Zekai Erkan, Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt, İlçe Müftüsü Bilal Kara, Esenboğa Havalimanı Hava İzleme Merkezi Müdürü Hasan Pala ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Özarslan, Seymenler olarak Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan'a büyük bir teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

Seymenler olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda çimento görevi üstlendiklerini anlatan Özarslan, "Başkanımız Çubuk şubemizin kurulmasında, gelişmesinde ve bugünlere gelmesinde çok büyük destekleri oldu. Başkanımız olmasaydı bu iş olmazdı. Biz Seymenler olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında dişimizle, tırnağımızla, tüm ruhumuzla çimentosu olduk. Seymenlik geleneği bu ülkenin ana kahramanıdır. Bizim bu geleneği ayak altına düşürmememiz gerekiyor" dedi.

Çubuk Belediye Başkanı Acehan ise maziyi yaşamayan hiçbir topluluğun gelecekte de yaşayamayacağını vurguladı.

Acehan, şunları söyledi:

"Bu nedenle Seymenlik geleneğini yaşatmamız gerekir. Seymenliğin Osman Gazi'den, Ahilik'ten, Hacı Bayram'dan, Mustafa Kemal Paşa'dan getirmiş olduğu bütün emanetleri göğsümüz kabararak taşımaya devam edeceğimizi ve bu uğurda da belediye olarak, Çubuk halkı olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getireceğimizi buradan ifade etmek istiyorum."      

Konuşmaların ardından sunuculuğunu Lütfi Can Mutlu'nun yaptığı programda, Ümit Arslan Yılmaz tarafından okunan Seymen yemini eşliğinde eğitimini tamamlayan kursiyerlere Cepken giydirildi. Başkan Acehan ve Dernek Başkanı Özarslan tarafından kılıçları takılırken,  Ankara, Akyurt ve Çubuk'tan katılan Seymenler sırayla Ankara oyunlarını oynadı.

Törenin ardından Ali Abacı'nın şefliğini yaptığı Ankara Kulübü Derneği Türk Halk Müziği topluluğu eski Ankara türkülerini seslendirdi.