Çubuk'ta Coğrafi Bilgi Sistemleri çalışmaları başladı

Çubuk'ta Coğrafi Bilgi Sistemleri çalışmaları başladı
Çubuk'ta Coğrafi Bilgi Sistemleri çalışmaları başladı
ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çubuk Belediyesi iş birliğinde "Akıllı Kentler-Bulut Kent Bilgi...

ANKARA (AA) ? Ankara'nın Çubuk ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çubuk Belediyesi birliğinde "Akıllı Kentler-Bulut Kent Bilgi Sistemi" projesi çalışması başladı.

Belediyesi bakanlık arasında imzalanan protokolle "Kent Bilgi Sistemi-Bulut Projesi" kapsamına Çubuk da alındı. Kent Bilgi Sistemi'nin önemli ayağı olan coğrafi verilerin yönetilmesine ilişkin çalışma için Belediye   Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma başkanlığında özel bir birim oluşturulurken, çalışmanın yaklaşık 6 ayda tamamlanması planlanıyor.  

Belediye Başkanı Tuncay Acehan, "Binalara ait tüm bilgilerin sisteme aktarılmasıyla kentsel dönüşüm ile depreme karşı yapı güvenliğine ilişkin bilgilere daha kolay sahip olunacak. Sadece binayla kalınmayıp tüm alt yapı bilgiler başta olup ilçe bütününde arsa durumu ve arsa teminini bilmek daha kolay olacak. İnşallah 6 ay gibi kısa bir sürede, ilçe merkezindeki çalışmaları tamamlamayı düşünüyoruz" diye konuştu. 

Kent Bilgi Sistemi-Bulut Projesi ile güncel verilere hızlı erişiminin sağlanacağını aktaran  Acehan, "Kent Bilgi Sistemi-Bulut Projesinde numarataj, imar, ruhsat ve altyapı modülleri bulunacak. Bu kapsamda Kent Bilgi Sistemlerine yönelik her türlü bilgi ve belge dijital ortama aktarılmakta. Bu çevrede hem güncel verinin sağlanması hem de veriye hızlı erişimin sağlanması çok daha kolay olacak" diye konuştu.