Çubuk'ta uluslararası satranç turnuvası protokolü imzalandı

Çubuk'ta uluslararası satranç turnuvası protokolü imzalandı
Çubuk'ta uluslararası satranç turnuvası protokolü imzalandı
ANKARA (AA) - Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen uluslararası satranç turnuvasına ilişkin protokol...

ANKARA (AA) ? Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen uluslararası satranç turnuvasına ilişkin protokol imzalandı

Festival tarihinde bu yıl ilk defa yapılacak satranç turnuvasına ilişkin protokole Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ile  Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay imza koydu.

Tülay, törende, Çubuk'un satranç dünyasında yerini alacağını ve adını duyuracağını söyledi.

Satrançta Türkiye genelinde 530 bin lisanslı sporcu bulunduğunu dile getiren Tulay, hedeflerinin sayının bir milyona çıkarılması olduğunu dile getirdi.

Satranca olan ilginin ve başlama yaşının 8'den 5'e indiğini vurgulayan Tulay, ''Türkiye'de satranç son derece iyi bir noktaya geldi. Özellikle son birkaç yıldan beri olan gelişmeler neticesinde 530 binin üzerinde lisanslı sporcumuz var.  Bu tür spor federasyonları arasında birinci sıradayız. Federasyon olarak 81 ilde, 275 ilçede yine aynı şekilde örgütlü bir çalışma içerisindeyiz. Bunlardan biri de hatta önde gelen ilçelerden biri de Çubuk ilçesidir'' dedi. 

Tülay, Çubuk'un satrançta belediyenin desteğiyle yerini aldığını ifade ederek, ''Uzun zamandan beri Çubuk'ta satranç adına çok güzel faaliyetler yapılıyordu. Son olarak da Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali bünyesinde uluslararası bir turnuva düzenlemek için belediye ile protokol imzaladık. Çubuk, zaten uluslararası turnuva yapması noktasında belli bir mesafe katetmişti. Eylül ayında yapacağımız bu turnuvanın tüm Türkiye'de ciddi bir şekilde ses getireceğine inanıyorum. Bu turnuvaya inşallah yaklaşık 10-12 civarında ülkeden 400 -500 sporcu bekliyoruz. Oldukça güzel ödüller var ve çok güzel bir organizasyon olacak, katılımında bu oranda artacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ise önemli bir protokole imza attıklarını belirterek, ''İnşallah bu yıl festivalimiz bünyesinde uluslararası satranç turnuvası düzenleyeceğiz. Satrancın yanında güreş, okçuluk ve oryantiring gibi spor dalları da olacak. Eylül ayının ikinci haftası yapılacak ve 5 gün sürecek turnuvanın ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'' ifadesini kullandı.

Söz konusu satranç turnuvası 9-13 Eylül tarihlerinde yapılacak.