Çubuk'tan kısa kısa

Çubuk'tan kısa kısa
Çubuk'tan kısa kısa
- Belediye Başkanı Acehan, Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı

ANKARA (AA) - Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Acehan, mesajında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin, uluslararası düzeyde "İnsan Haklarının Anayasası" olarak, devletleri bu alanda ortak değerler ve ilkeler çerçevesinde birbirine yakınlaştıran en temel belgelerden birini oluşturduğunu belirtti.

"Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, sen de başkasına yapma" sözünün insan haklarını en iyi şekilde anlattığını kaydeden Acehan, şöyle devam etti:

"Hiçbiriniz kendisi için istediğini kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz", "İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez" hadis-i şerifleri insan haklarına saygıyı aslında birer cümleyle en iyi şekilde anlatmıştır. Ülkemiz tarafından 6 Nisan 1949'da onaylanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm insanların dil, din, ırk, renk ve hiçbir cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmalarını garanti altına almıştır. Bu çerçeve içerisinde, insan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek, sorumluluk duygusunun bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; her alanda insan haklarının ön planda tutulduğu ve korunduğu güvenli bir gelecek temennisiyle, herkesin Dünya İnsan Hakları Günü'nü tebrik eder, insan haklarına saygı temelinde aydınlık yarınlar diliyorum."'

- 23. Yoksullarla Dayanışma Haftası kutlanacak

Çubuk Dernekler Federasyonu (ÇUDEF), Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Yoksullarla Dayanışma ve Eğitim Vakfı işbirliğinde Çubuk'ta "23. Yoksullarla Dayanışma Haftası" düzenlenecek.

ÇUDEF Başkanı Recep Taş, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, yoksullukla mücadele etmenin her insanın asli görevi olduğunu söyledi.

Bu yılki ana temalarının "İyiliği İlke Edinen, Cenneti Ülke Edinir" olduğunu aktaran Taş,"Bu yılki faaliyetimizi Eğitim Gönüllüleri Derneğimizle işbirliği içerisinde yapacağız. Yıllardır ilçemizde tek başlarına eğitime katkı vermeye çalışan, çabalayan ve dezavantajlı yavrularımıza burs veren bu hayırsever bayanlarımızın yalnız olmadıklarını göstermek istiyoruz. Federasyonumuza üye olan 62 derneğimiz bu kapsamda bir bağış kampanyası da başlatacak. Bu vesileyle inşallah tüm ilçe halkımızda bu kampanyaya destek verir ve ilçemizde yoksulluk nedeniyle okuyamayan gençlerimizin imdadına yetişiriz" diye konuştu.

23. Yoksullarla Dayanışma Haftası dolayısıyla Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Okumuş'un Çubuk Halk Eğitim Merkezinde 15 Aralık'ta "Kuran'a Göre Yoksulluk ve İnfak" konulu konferans verileceğini aktaran Taş, düzenlenecek kampanyaya ve konferansa ilçe halkını davet etti.