Cumhurbaşkanı Erdoğan Ardahan'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ardahan'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ardahan'da
- Erdoğan: (1) - "Bu seçim ilk defa gri tonların yok olduğu, her şeyin siyah ve beyaz olarak ikiye ayrıldığı bir seçim olacak. Seçimin taraflarına baktığınız zaman bu manzarayı çok açık şekilde görmemiz mümkün. Bir tarafta yeni Türkiye var, diğer tarafta tüm parti ve örgütleriyle, yerli yabancı medyasıyla eski Türkiye var" - "Buralara durup dururken gelmedik. Yola çıkarken '3Y ile mücadele' dedik. 'Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar' ve bunu başararak bugünlere geldik"

ARDAHAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Bu seçim ilk defa gri tonların yok olduğu, her şeyin siyah ve beyaz olarak ikiye ayrıldığı bir seçim olacak. Seçimin taraflarına baktığınız zaman bu manzarayı çok açık şekilde görmemiz mümkün. Bir tarafta yeni Türkiye var, diğer tarafta tüm parti ve örgütleriyle, yerli yabancı medyasıyla eski Türkiye var" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PTT kavşağı önündeki Kongre Caddesi'nde düzenlenen programda, Ardahanlılara hitap etti.

 Ardahan'ın birliğin, beraberliğin, kardeşliğin kıymetini çok iyi bilen bir şehir olduğunu belirten Erdoğan, "Türk'üyle, Kürt'üyle, Çerkez'iyle Ardahan'ı anlayamayanın Türkiye'yi anlamayacağına" dikkati çekerek, "Biz bu yolda yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Bu anlayışla yola çıktık. 72 milyonda ayrım yapmadık" diye konuştu.

Türkiye'nin her karışında yaptıkları hizmetlerden istifade etmeyen kimsenin bulunmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkeyi geleceğe bizler hazırladık ve hala da hazırlıyoruz" dedi.

Erdoğan, Ardahan'ı sadece plaka sahibi olan bir il değil gerçek bir il yaptıklarını vurgulayarak, ulaştırmada 1 katrilyon 100 trilyon, enerji ve tabii kaynaklarda 266 trilyon, İller Bankası'nın altyapı hizmetlerine 266 trilyon, gıda tarım ve hayvancılık alanında 265 trilyon, aile ve sosyal politikalar alanında 196 trilyon, eğitimde 171 trilyon, çevre ve şehircilik alanında 191 trilyon, sağlıkta 138 trilyon yatırım gerçekleştirildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , diğer alanlarla Ardahan'a yapılan toplam yatırım ve hizmet bedelinin 3 katrilyon 100 trilyona ulaştığını bildirdi.

Yapılan hizmetleri anlayamayanların  bulunabileceğini ifade eden Erdoğan, "Bunu anlamayanlar olabilir, anlamak istemeyenler de olabilir. Fakat biz 'at denize balık bilmezse Halık bilir' dedik" diye konuştu.

Bundan 10 yıl önce Ardahan'da üniversite olacağı söylendiğinde buna kimsenin inanmayacağını aktaran Erdoğan, "Ardahan bir zamanlar Kars'ın ilçesiydi" hatırlatmasında bulundu.

Bugün artık dünyanın her köşesinde kardeşlerine sahip çıkan bir Türkiye olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bilhassa gerçekten sıkıntı içindeki Ahıska Türklerinin derdine derman olmak üzere çalışma yürütüyoruz. Dünyanın 9 ayrı ülkesinde 500 bin civarında Ahıska Türk'ü kardeşimiz yaşıyor. Biz son 10 yılda bunlardan 24 binine vatandaşlık verdik. Ülkemize yerleşmelerini sağladık. Bizden önceki 10 yılda bu rakam 5 binin altındaydı. Şimdi de Ukrayna'daki iç savaştan dolayı yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan 677 aileyi ülkemize getiriyoruz. Bu bölgede TOKİ'nin tamamlanmak üzere olan konutlarından kendilerine tahsis yaparak iskanlarını temin edeceğiz. Gittiğim her yerde Ahıskalı kardeşlerimle görüşüyor ve dertlerini, sıkıntılarını yakından takip ediyorum. Bundan sonra da Ukrayna'dan gelenlerin iskanı başta olmak üzere Ahıskalı kardeşlerimin meselelerini bizzat takip etmeyi sürdüreceğim."

- "Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birini yaşayacak"

Erdoğan, Türkiye'nin yarın tarihinin en önemli seçimlerinden birini yaşayacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

 "Bu seçim ilk defa gri tonların yok olduğu, her şeyin siyah ve beyaz olarak ikiye ayrıldığı bir seçim olacak. Seçimin taraflarına baktığınız zaman bu manzarayı çok açık şekilde görmemiz mümkün. Bir tarafta yeni Türkiye var, diğer tarafta tüm parti ve örgütleriyle, yerli yabancı medyasıyla eski Türkiye var."

Türkiye'nin seçimle iş başına gelmiş cumhurbaşkanı olarak safının milletin yanı ve safında olacağını belirten Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Milletime doğruları anlatmak için meydandayım, gerçekleri göstermek için meydanlardayım ki benim cumhurbaşkanı olarak görevim. Çünkü kurusıkı atıyorlar. Bunlara 5 koyun versen kaybeder gelirler" dedi.

"Türkiye'yi nereden alıp nereye götürdük" diyen Erdoğan, milli geliri 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkardıklarını, DSP, MHP ve ANAP koalisyonunun IMF'den 23,5 milyar dolar borç aldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu borcun başbakanlığı döneminde ödendiğini, borcu ödedikten sonra IMF'nin borç istediğini belirterek, "(Veren el alan elden üstündür) dedik, imzaladık. 5 milyar dolar borç. Güçlü Türkiye'yi böyle kurduk" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın kasasında 27,5 milyar doların kendi dönemlerinde 122 milyar dolara çıktığını kaydeden Erdoğan, "Buralara durup dururken gelmedik. Yola çıkarken '3Y ile mücadele' dedik. 'Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar' ve bunu başararak bugünlere geldik" dedi.

Erdoğan, memur ve işçilerin zorunlu tasarruf adı altında maaşlarından kesinti yapıldığını hatırlatarak,  şu değerlendirmelerde bulundu:

"Başbakan oldum masama bu geldi. Devletin memuruna, işçisine borcu neydi biliyor musunuz? 15 katrilyon. Kim ödedi? Biz ödedik. Bir de 'KEY' diyorlardı hatırlıyor musunuz? Memura, işçiye dediler ki 'Sizi ev sahibi yapacağız'. Kestiler 3.5 katrilyon. Ne ev var ne bir şey. Ödenmedi. Biz geldik o 3,5 katrilyonu da ödedik. Ne yaptı 18,5 katrilyon. Burada şu CHP 'nin geçmişi de var, onlar da bu işin içindeydi. Hepsi bu günaha ortaktı. Fakat biz bunları temizleye temizleye buralara geldik."

(Sürecek)