Cumhurbaşkanı Erdoğan Bayburt'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bayburt'ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bayburt'ta
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (3) - "Rusya'ya çok samimi olarak ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz" - "Bu millet bugüne kadar hiç kimseyi sırtından bıçaklamamıştır. Bu millet göğüs göğüse savaşmasını bilen bir millettir" - "Bu mesele üzerinden Türkiye'ye yönelik topyekun bir iftira kampanyası başlatılmasını, vatandaşlarımızın taciz edilmesini, ilişkilerimizin tehlikeye atılmasını, açıkçası Rusya'ya yakıştıramıyorum" - "Pazartesi günü Paris'te Sayın Putin ile bu meseleyi doğrusu yüz yüze görüşmek isterim. Makul bir noktada buluşmayı arzu ederim"

BAYBURT (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rusya'ya çok samimi olarak ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz" dedi. 

Erdoğan, Bayburt Şehir Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

Rusya'nın uçak meselesini bahane ederek, Suriye'deki varlığını güçlendirme kurnazlığını görmezden gelemeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu mesele sadece bizim değil tüm bölgenin meselesidir" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Kim terörizme çifte standart uyguluyorsa ateşle oynuyordur" sözlerini anımsatan Erdoğan, bu sözlere sonuna kadar katıldığını bildirdi. 

- "Rusya'ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz" 

Suriye'de 380 bin cana mal olan, devlet terörü uygulayan Esed rejimine destek olmanın ateşle oynamak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"DAİŞ'le mücadele bahanesiyle uluslararası meşruiyeti olan muhalifleri vurmak, evet ateşle oynamaktır. Türkiye'nin haklılığının tüm dünya tarafından kabul edildiği bir hadiseyi bahane ederek bize olmadık ithamlarda bulunmak, meseleyi vatandaşlarımıza, bir fuara katılmak için Rusya'ya giden vatandaşlarımıza, eziyete vardırmak, evet ateşle oynamaktır. Bölgede ticari faaliyet ve insani yardım amaçlı olarak bulunabilecek tırları sorumsuz bir şekilde vurmak, evet ateşle oynamaktır. Rusya'ya çok samimi olarak ateşle oynamaması tavsiye ediyoruz." 

Devletler arasındaki ilişkilerin çocuk oyuncağı olmadığını ifade eden Erdoğan, Rusya'nın köklü bir devlet olduğunu, bunun için Rusya'dan bu tür konularda devlet ciddiyetine yakışır bir tavır beklediklerini bildirdi.

Her şeyin açık ve samimi bir şekilde ortada olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam tersi iddialarda bulunmanın, Rusya'yı dünyanın gözünde çok farklı bir konuma getireceğini belirtti. 

Rusya ile olan ilişkileri çok önemsediklerini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin kendilerini sırtından bıçakladığını söylüyor. Hayır. Bu millet bugüne kadar hiç kimseyi sırtından bıçaklamamıştır. Bu millet göğüs göğüse savaşmasını bilen bir millettir. Biz mücadelelerimizi her zaman göğüs göğüse verdik. Neticesi ne olursa olsun öyle veririz. Biz bu ilişkilerin hiçbir şekilde zarar görmesini istemiyoruz. Özellikle ilişkilerimize zarar verecek bir tutumun içinde olmamız kesinlikle mümkün değildir. Suriye sınırında yaşanan hadise kendi mecrasında sonuna kadar takip edilir, araştırılır. Sonuçta olayda hangi tarafın kastının olduğu ortaya çıkar. Bu mesele üzerinden Türkiye'ye yönelik topyekun bir iftira kampanyası başlatılmasını, vatandaşlarımızın taciz edilmesini, ilişkilerimizin tehlikeye atılmasını açıkçası Rusya'ya yakıştıramıyorum." 

- "Putin ile meseleyi yüz yüze görüşmek istiyorum"

 "Pazartesi günü Paris'te Sayın Putin ile bu meseleyi doğrusu yüz yüze görüşmek isterim. Makul bir noktada buluşmayı arzu ederim" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gereksiz bir şekilde meselenin tırmandırılmasından rahatsız olduklarını vurguladı.

Türkiye ile Rusya'nın önünde çok büyük bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu ve bu adımları attıklarını anlatan Erdoğan, son bir kaç yıldır Rusya ile ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sorunun ne mevcut ilişkilerimize ne de potansiyelimize zarar vermesini istemiyoruz. Türkiye ile Rusya'nın ilişkilerinin bozulmasından memnuniyet duyanlar çıkabilir. Ama bu durumdan zarar görecek olan sadece ülkelerimizdir. Rusya'ya samimiyetle diyorum ki böyle bir duruma meydan vermeyelim" diye konuştu. 

- "Çıtayı yükselttik"

Türkiye'nin geçtiğimiz 13 yılda önemli mesafeler katettiğini ve daha da yol alacağını belirten Erdoğan, 2023 hedefleri çerçevesinde Türkiye'nin, dünyanın ilk on ülkesi arasında yer almak mecburiyetinde bulunduğunu kaydetti. 

Eğitimde, adalette, sağlıkta, kültürde, ulaşımda, savunmada, enerjide, tüm alanlarda çıtayı yükselttiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmalıyız. İşte o zaman kendimizle birlikte umudunu bize bağlamış tüm kardeşlerimizin geleceğine ışık tutmuş olacağız. Türkiye'nin sorumluluğu sadece Edirne ve Kars arasında değildir. Meseleye böyle bakarsak bize ne Edirne'yi yar ederler ne de Kars'ı. 'Coğrafyamızın kaderinden, milletimizin kaderinden kaçamayız' diyoruz. İnşallah güzel günler yakın. 13 yıl önce Türkiye'nin bugünlerini hayal edebiliyor muyduk? 13 yıl önceki Bayburt'u düşünün. Neydik, ne olduk? Yeterli mi, değil, daha da iyi olacak. Bayburt'un evladı Naci Ağbal kardeşimizin de Maliye Bakanı olarak Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için önemli katkılar vereceğine, Şahap kardeşimizin önemli katkılar vereceğine inanıyorum. Biz birliğimizden taviz vermeyeceğiz. Onun için ne diyoruz. Tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek millet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." 

- Törenden notlar 

Toplu açılış töreninin yapıldığı alana asılan, "Biz coştuk mu Çoruh gibi coşarug, Osmanlı torunu, İslam'ın lideri hoşgeldin", "O Rus, Kop'u da bilir Bayburt'u da" yazılı pankartlar dikkati çekti.

Bayburt Kalesi'ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük boy posterinin asıldığı görüldü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış kurdelesini keserken, "Bayburt, Bayburt olalı böyle kurdele görmedi" diye espri yaptı.

Açılışa Maliye Bakanı ve Bayburt Milletvekili Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu ve çevre illerin bazı milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(Bitti)