Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzincan'da
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (3) - "Hiç kimsenin sıfatı terör örgütü üyesi olduğu gerçeğini değiştirmez. Hiç kimsenin unvanı, yaptığı ihaneti meşru kılmaz. Terörist sadece silahlı olmaz. Teröristin silahlısı da var, silahsızı da. Türkiye nice cübbeli teröristler gördü" - "Biz Pensilvanya ile Kandil'i aynı safta buluşturanın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Türkiye'nin güya en milliyetçi partisi ile bölücü örgütün güdümündeki partiyi aynı üsluba, aynı çizgiye getirenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Diyanet ve imam hatip düşmanlığıyla başlayıp, eski Türkiye koalisyonunda birleşmeye kadar giden süreç, öyle basit bir siyasi ittifak değildir"

ERZİNCAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiç kimsenin sıfatı terör örgütü üyesi olduğu gerçeğini değiştirmez. Hiç kimsenin unvanı yaptığı ihaneti meşru kılmaz. Terörist sadece silahlı olmaz. Teröristin silahlısı da var, silahsızı da. Türkiye nice cübbeli teröristler gördü" dedi.

Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, iktidara gelmek gibi bir derdi olmadığını belirtti.

İktidara talip olanların, kendisine, parlamentonun çoğunluğunu almayı hedef kılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Başbakanlığım dönemimde ne diyordum ben? 'Eğer birinci parti olmazsak, istifa edeceğim' diyordum. 12 yıl hep bunu söyledim ve 7 seçim, 2 referandum yaptık. Ama 'siz edecek misiniz?' dedik, hiçbirisi bunu söyleyemedi. Niye? Koltuk sıcak, koltuktan kalkabilirler mi? Bunlar millet için siyaset yapmıyorlar. Bunlar işi gücü bırakmışlar, millete ihanet eden bir çetenin mensuplarını savunuyorlar. Siyasetçi, kendisine kumpas kuran çeteyi, onun mensuplarını savunur mu? Daha dün bu çete bunların mahremine giriyordu, mahremine saldırıyordu. O zaman bunlar bas bas bağırmıyor muydu? 'Yargı siyasallaştı' demiyorlar mıydı? Neymiş? 'Yargıya müdahaleymiş'. Burada müdahale edilen yargı değil, ülkeye ve millete karşı tuzak kuran, darbe girişiminde bulunan bir çetedir, onun üyeleridir."

Hiç kimsenin sıfatının, terör örgütü üyesi olduğu gerçeğini değiştiremeyeceğini bildiren Erdoğan, "Hiç kimsenin unvanı, yaptığı ihaneti meşru kılmaz. Terörist sadece silahlı olmaz. Teröristin silahlısı da var, silahsızı da. Türkiye nice cübbeli teröristler gördü, bunu da bilesiniz. En son adliye vakası, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan o olay var ya, onun sonrasında şahit olduğumuz görüntüler var ya. Yaptığınız iş, ülkeye ve millete ihanetse sırtınızda avukat cübbesi, hoca cübbesi, polis-asker üniforması olmuş hiç fark etmez. Bunlar devletin değil, milletin değil Paralel Örgütün savcıları, hakimleridir" diye konuştu.

-"Yeni Türkiye'nin önünü kesemeyeceksiniz"

"Türkiye'nin darbelere, cuntalara ve teröre karşı verdiği mücadelede bir araya gelemeyenlerin bu seçimde aynı safta buluşması gerçekten ibretliktir" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, "Biz Pensilvanya ile Kandil'i aynı safta buluşturanın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Türkiye'nin güya en milliyetçi partisi ile bölücü örgütün güdümündeki partiyi aynı üsluba, aynı çizgiye getirenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Diyanet ve imam hatip düşmanlığıyla başlayıp, eski Türkiye koalisyonunda birleşmeye kadar giden süreç, öyle basit bir siyasi ittifak değildir" görüşünü dile getirdi.

"Yeni Türkiye'nin önünü kesemeyeceksiniz, Anayasa'yı engelleyemeyeceksiniz, başkanlık sistemine geçişe mani olamayacaksınız, Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaşmaktan alıkoyamayacaksınız" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"İstikrar ve güven iklimini zehirleyerek bu ülkeyi yeniden ekonomik, siyasi ve sosyal krizlerin pençesine düşüremeyeceksiniz. 12 yıldır buna müsaade etmeyen milletimiz, bu defa da krize, kaosa ve eski Türkiye'ye dönüşe izin vermeyecek. 2002 Kasım'da bu millet geleceğine sahip çıktı, 2007 referandumunda cumhurbaşkanını halkın seçmesine yüzde 69'la destek verdi. Başkanlık sisteminin önünü bu millet kendisi açtı. 2010 referandumunda anayasa değişikliğine yüzde 58'le 'evet' dedi. 10 Ağustos 2014, bu kardeşinizi yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçtiniz. Ben milletimin tevdi ettiği vazifeyi yerine getiriyorum. Bunlar kimin taşeronluğunu yapıyor bilemem. Ama ben sizin hizmetkarınızım. Milletimin hizmetkarıyım."

-"Seçim beyannameleri birbirinin kopyası"

Ülkenin tüm kazanımlarına bölücü terör örgütünün, paralel örgütün ve muhalefet partilerinin saldırdığını ifade eden Erdoğan, "Türkiye'nin milli geliri 800 milyar, nereden geldik buraya? 230 milyar dolardan. IMF'ye borcumuz neydi? 23 milyar dolar, sıfırladık. IMF şimdi bizden borç istiyor. 'Verebiliriz' dedik. Merkez Bankamızın döviz rezervi neydi? 27,5 milyar dolar, şimdi 122 milyar dolar. Nereden nereye geldik. İhracatımız 36 milyar dolar, şimdi 158 milyar dolar. Biz geldiğimizde Türkiye'nin borcunun 2002'de milli gelire oranı yüzde 73'tü, şimdi yüzde 35. Artık büyüyen bir Türkiye var" şeklinde konuştu.

Kişi başına milli gelirin 3 bin 500 dolardan, 10 bin 500 dolara çıkarıldığını anımsatan Erdoğan, "OECD ölçütlerinde orta yüksek gelirinin içindeyiz ve dünyanın 17. en büyük ekonomisiyiz. Kasım ayında inşallah G-20 Toplantısını Antalya'da yapacağız. Benim başkanlığımda bu toplantıyı yapacağız" diye konuştu.

Kürt vatandaşlar için hazırlanan Kur'an-ı Kerim mealini gösterdiğinde muhalefetin meali bırakıp Kur'an'a saldırdığını anlatan Erdoğan, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin "Testinin içinde ne varsa dışına o sızar" sözünü hatırlattı. 

Erdoğan, "Seçim beyannameleri birbirinin kopyası, meydanlarda söyledikleri aynı, hedefleri aynı. Kur'an mealinin Kürtçesini hazırladı veya hazırlayacak. Şimdi bunlar, bundan da rahatsız olurlar. Niye? 'Kur'an'ın mealinin Kürtçesini yaptı' diye. Bunların yapısı belli, dışarı sızan bunlarsa o testinin içindekinin ne olduğu belli demektir" değerlendirmesinde bulundu. 

-"7 Haziran bir kırılma noktası"

Alandakilerle birlikte "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Peki tek millet nedir? Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle Boşnak'ıyla, Roman'ıyla ülkemde kim varsa hepsi bu tek millet kavramının içindedir. Çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Ayrım yok. Hiçbir etnik unsur, bir diğerine üstün değildir. Üstünlük, Allah'a yakınlık ölçüsündedir. İki, tek bayrak. Rengi, şehidimizin kanı. Hilal bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, şehitlerimizin ta kendisi. Tek vatan. Evet, bu vatan şehitlerimizin kanlarıyla sulandı. 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları üzerinde kimse operasyon düşünmesin. Bu toprakların neresini eşeleseniz oradan şehitlerimiz çıkar. Ve dört, tek devlet. Devlet içinde devlet yok. Neymiş o ya? 'Paralel devlet'. Nereden çıktı bu? Bunun bedelini ödeyecekler. Eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar, bundan rahatsız."

"Biriz, iriyiz, diriyiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye'yiz" sözlerini, alandakilerle birlikte dile getiren Erdoğan, "Bunu yapacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bizi kimse bölemeyecek. Birbirimizi Allah için seveceğiz. Para pul için değil, makam mevki için değil, etnik unsur için değil, Allah için seveceğiz" dedi.

Erdoğan, 7 Haziran'ın bir kırılma noktası olduğunu belirterek, "7 Haziran'da, oylarınızı şöyle tercih edeceksiniz. 'Ya eski Türkiye, ya yeni Türkiye'. Yeni Türkiye'ye 'evet' mi? Öyleyse durmak yok. Kapı kapı dolaşacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erzincan, işini bilir. Bilir, evelallah. Buradan hiç taviz vermez. Sordum. 'Yeni Anayasayı istiyor mu Erzincan? Evet. Yeni Türkiye? Evet. Başkanlık sistemi? Evet. Erzincan geleceğine sahip çıkıyor mu? Allah sizlerden razı olsun. Bu ses, dalga dalga bütün Türkiye'ye dağılacaktır. Hiç endişeniz olmasın" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasının sonunda, "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini alandakilerle birlikte okudu.

-Notlar

Erzincanlılar, törenin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'nda saatler öncesinde toplanmaya başladı.

Erdoğan'ın konuşması sırasında zaman zaman "Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganları atıldı. Erdoğan, bunlara "Biz sizinle gurur duyuyoruz" yanıtını verdi.

Erdoğan, ezan okunurken konuşmasına ara verdi.

Türk bayraklarıyla donatılan meydanın etrafındaki binalara Atatürk ve Erdoğan'ın posterleri asıldı.

Meydanda, Erzincanlı olan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın adıyla asılan ve üzerinde Erdoğan'ın fotoğrafıyla "Sayın Cumhurbaşkanımız Can Erzincan'a hoşgeldiniz" yazılı pankart dikkati çekti.

(Bitti)