Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esertepe Rekreasyon Alanını açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esertepe Rekreasyon Alanını açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esertepe Rekreasyon Alanını açtı
- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) - "Bunlar bir vahşetin tahrikçisi, müsebbibi olarak ortaya çıkmışlar, utanmadan, sıkılmadan parti binalarına yapılan saldırı için bizi suçluyorlar. Silah, sizin işiniz. Bomba sizin işiniz. Şiddet sizin işiniz. Yakıp yıkmak sizin işiniz. Biz hayatımız boyunca sadece ve sadece siyasetin meşru araçlarını kullandık" - "Siz dağa da gider gelirsiniz, dağ ile iyi anlaşırsınız. Dağdan da tehditler gelir. Ne olacak? Bu tehditlerle mi bir yere varacağınızı zannediyorsunuz? Biz, insanları yaşatmak için mücadele verdik. Çözüm sürecini bunun için başlattık" - "Kürt kardeşlerime sesleniyorum: Biz, sizi hiçbir zaman ayrıma tabi tutmadık ve tutmayız da. Çünkü biz, 'onlar öyle diyor, böyle diyor diye değil' Türküyle Kürdüyle Arabıyla Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abazasıyla Boşnağıyla Arnavutuyla Romanıyla... aklınıza kim gelirse, biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik" - "Bunlar 'Ali'siz Alevilik' fitnesinin savunucularını vitrine çıkartarak oluşturmaya çalıştıkları imajla çok farklı bir yöne doğru gidiyorlar"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Bunlar bir vahşetin tahrikçisi, müsebbibi olarak ortaya çıkmışlar, utanmadan, sıkılmadan parti binalarına yapılan saldırı için bizi suçluyorlar. Silah sizin işiniz. Bomba sizin işiniz. Şiddet sizin işiniz. Yakıp yıkmak sizin işiniz. Biz hayatımız boyunca sadece ve sadece siyasetin meşru araçlarını kullandık" dedi.

Erdoğan, Keçiören Belediyesince yapılan Esertepe Rekreasyon Alanı Açılış Töreni'ndeki konuşmasında, milletin 2002 yılı Kasım ayından itibaren her seçimde ve fırsatta AK Parti'nin yanında durduğunu söyledi.

Türkiye'ye başkanlık sistemi geldiğinde muhalefet partilerinin o zaman ne yapacaklarını çok daha iyi öğreneceklerine işaret eden Erdoğan, "Belli yerlerde lobilerini yapıyorlar, belli yerlerde bir araya gelmek suretiyle 'acaba biz bu gidişe nasıl son vereceğiz' bunun toplantılarını da yapıyorlar. Bakalım o sese de kayıtsız kalabilecekler mi?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 40 yıldır siyasetin içinde bulunduğunu, bu dava için mücadele ettiğini vurgulayarak, "40 yıllık siyasi hayatımda hiçbir zaman şiddetle silahla bombayla baskıyla tehditle işimiz olmadı. Biz daima insanların gönüllerine seslendik. Siyaseti silahla şiddetle kanla tehditle yapanların kimler olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz. Terör örgütünü arkasına alarak siyaset yapanların kimler olduğunu sizler gayet iyi biliyorsunuz" diye konuştu.

Adana ve Mersin'de olaylar yaşandığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Utanmadan, sıkılmadan Cumhurbaşkanlığına fatura kesiyorlar. Batman'a, Diyarbakır'a, Siirt'e, Mardin'e gittik, Van'a gittik. Bundan mı rahatsız oldunuz? Gideceğim tabi. Çünkü Yüksek Seçim Kuruluna bu HDP ikide bir müracaat ediyor, 'Cumhurbaşkanı meydanlara çıkmasın' diye. Yüksek Seçim Kurulu da bunları reddediyor. CHP de gitti, MHP  de gitti, onlar da reddedildi ama bunların işi gücü zaten ya Anayasa Mahkemesi ya Yüksek Seçim Kurulu. Cumhurbaşkanı için ihaneti vataniyeden başka suç unsuru yoktur, biz bu noktada milletimizle bir arada olacağız."

- "Bunlar bir vahşetin tahrikçisi"

Erdoğan, HDP'nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Seçim kampanyası boyunca bu adayı pop star edasıyla alladılar pulladılar, adeta bir demokrasi havarisi, bir insan hakları idolü gibi millete sundular, şimdi gene aynısını yapıyorlar. Sonra bu Genel Başkan 6-7-8 Ekim olaylarında makyajı döküldü, ne yaptı? Kürt kardeşlerimizi sokaklara döktü, 40 kişi öldü, Yasin Börü beşinci kattan atılarak, taşlanarak öldürüldü. Hiç bunu konuşuyorlar mı? Hiç bunu dile getiriyorlar mı? Getirmiyorlar. Ben buradan Kürt kardeşlerime sesleniyorum: Biz, sizi hiçbir zaman ayrıma tabi tutmadık ve tutmayız da. Çünkü biz, 'onlar öyle diyor, böyle diyor diye değil' Türküyle Kürdüyle Arabıyla Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abazasıyla Boşnağıyla Arnavutuyla Romanıyla... aklınıza kim gelirse, biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik.

Ama bunlar, bir vahşetin tahrikçisi, müsebbibi olarak ortaya çıkmışlar, utanmadan, sıkılmadan parti binalarına yapılan saldırı için bizi suçluyorlar. Silah sizin işiniz. Bomba sizin işiniz. Şiddet sizin işiniz. Yakıp yıkmak sizin işiniz. Biz hayatımız boyunca sadece ve sadece siyasetin meşru araçlarını kullandık. Siz dağa da gider gelirsiniz, dağ ile iyi anlaşırsınız. Dağdan da tehditler gelir. Ne olacak? Bu tehditlerle mi bir yere varacağınızı zannediyorsunuz? Biz, insanları yaşatmak için mücadele verdik. Çözüm sürecini bunun için başlattık."

Bu yola çıkarken "demokratik açılım, milli birlik, kardeşlik, çözüm süreci" dediklerini vurgulayan Erdoğan, dünyanın her yerindeki mağdurlara, mazlumlara bunun için el uzattıklarını belirtti.

Erdoğan, "Siz ne yaptınız? Çözüm sürecini sabote etmek için her yere başvurdunuz" diyerek, "Biz Mursi'ye sahip çıktık. Malum 106 idam kararı verdiler, ona karşı çıktık ama siz 'Kudüs, Yahudilerindir' dediniz. Diyen kim? İşte bu terör örgütünü arkasına alanlar. Bunlar Taksim'i Kabe'leri olarak ilan ettiler, geçmişte de CHP zihniyeti 'Kabe, Arabın olsun bize Çankaya yeter' diyordu. Bunların birbirinden farkı yok al birini vur öbürüne ama bizim bir Kabe'miz var o da Mekke'de" değerlendirmesinde bulundu.

- "Ali'siz Alevilik' fitnesinin savunucularını vitrine çıkartıyorlar"

Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmak istendiğine değine değinen Erdoğan, "Ya neye göre bunu söylüyorsun? Buna gücün yeter mi? Yetmez. Din dersi kaldırılacakmış. Buna gücün yeter mi? Yetmez" dedi.

Erdoğan, CHP'nin imam hatip okullarının orta kısmını kapatacağını söylediğini aktararak, "1+8+4 sonra Kayseri'ye gidiyor, 'hayır, biz böyle bir şey söylemedik' diyor. Seçim beyannamenin içinde var. Dürüst ol dürüst. Zaten seçim kampanyalarının dışında senin bu yalanlarına alışmıştık da hiç olmazsa seçim zamanı işi biraz daha şöyle manevrayı düzelt. Yok. 'Söylemedim' diyor. Biz bu formülü biliyoruz. 600 binden 60 bine imam hatip okulları öğrenci sayısını bununla düşürdünüz. Biz orta kısımlarını da açtık, şimdi imam hatiplerde öğrenci sayısı bir milyona çıktı. Bir takım medya kuruluşları, sizden, onlarla ilgili söylüyorum çiçek çocuklar, devrim kahramanları, pop starlar çıkarmaya çalışıyor olabilir ama milletimiz bunların gerçek yüzünü biliyor. Bunlar 'Ali'siz Alevilik' fitnesinin savunucularını vitrine çıkartarak oluşturmaya çalıştıkları imajla çok farklı bir yöne doğru gidiyorlar" diye konuştu.

(Sürecek)