Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de
- Erdoğan Eskişehirlilere hitap etti: (3) - "Siyasette eğer dürüstseniz bu millet sizi tanır. Ama dürüst değilseniz patinaj yapar sonunda da gidersiniz" - "Öyle bir cevap verin ki ihanet şebekelerinin yüreği ağzına gelsin. Öyle bir söyleyin ki Pensilvanya'daki kaçaklar, Kandil'deki terör baronları, yurtdışından bizi terbiye etmeye çalışan densizler duysun" - "Kılıçdaroğlu, bana '4 yıl verin, işsizliği sıfırlayayım' diyor. Ondan sonra projeyi açıklıyor. '2035'te işsizliği yüzde 5'e indireceğim' diyor. Allah Allah, bu ne perhiz, ne lahana turşusu"

ESKİŞEHİR (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Siyasette eğer dürüstseniz bu millet sizi tanır. Ama dürüst değilseniz patinaj yapar sonunda da gidersiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasında, "Şimdi sizlere soruyorum. Öyle bir cevap verin ki ihanet şebekelerinin yüreği ağzına gelsin. Öyle bir söyleyin ki Pensilvanya'daki kaçaklar, Kandil'deki terör baronları, yurt dışından bizi terbiye etmeye çalışan densizler duysun. Eskişehir, bu eski Türkiye koalisyonuna pazar günü gerekli dersi verecek mi" diyen Erdoğan, meydandakilerin "Evet" cevabı üzerine, "Eskişehir, pazar günü yeni Türkiye için yeni Anayasa diyecek mi? Eskişehir, pazar günü 'başkanlık sistemini destekliyorum' diyecek mi? Eskişehir, rekor bir katılımla sandıkları patlatacak mı? Sizler, böyle dik durdukça bu yürüyüşe kimse mani olamaz" ifadesini kullandı.

12 yıldır ülkeyi dört temel üzerinde yükseltmenin çabasını verdiklerini eğitim, sağlık, adalet, emniyet alanlarında 12 yıl öncesine göre çok farklı bir yere gelindiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "12 yıl öncesini şöyle bir hatırlayın" diyerek, o dönemde yüksek faiz ve enflasyon ateşinin bütün ekonomiyi tutuşturduğunu, devletin yüksek faizle borçlandığını, ihracatın düşük, yatırımların durma noktasına geldiğini, işsizlik ve yoksulluğun büyüdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu, bana '4 yıl verin' diyor. 'İşsizliği sıfırlayayım' diyor. Ondan sonra projeyi açıklıyor. '2035'te işsizliği yüzde 5'e indireceğim' diyor. Allah, Allah, bu ne perhiz ne lahana turşusu. 4 yıl verin sıfırlayayım, öbür taraftan 2035'te 5'e indireyim' diyor. Yahu yalan, yalan. Şimdi Kars'a gitmiş. Kars'ta diyor ki çok enteresan, Et Balık Kurumunu kaldıracağım, Et Süt Kurumu yapacağım. Ben 2013'te Et Süt Kurumu yaptım onu. Başbakanlığım döneminde yaptım. Böyle bir yalan olur mu? Yalancıdan siyasetçi olur mu? Diyor ki 'harçları kaldıracağım.' Şimdi üniversiteli gençlere sesleniyorum: Allah aşkına siz harç ödüyor musunuz? Harçları ben başbakanken kaldırdık zaten. Bu başka bir dünyada yaşıyor. Ne oluyor, ne bitiyor haberi yok. İstikrar ve güven bunlarla gelmez."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet ettiğini, altın klozet kapağı bulması durumunda cumhurbaşkanlığını bırakacağını söylediğini hatırlatan Erdoğan, "Ne oldu? Konuyu değiştirdi. 'Ben diyor külliyeyi kastetmemiştim, üzerine alındı.' Ondan sonra 'Kocaeli Valiliği' dedi. Kocaeli Valimiz de müthiş bir açıklama yaptı. Ona da cevap yok. 'Yine makaram sarı bağlar, kız oynar gelin ağlar.' Aynı şeyi çalıp duruyor. Bunun durumu bu." diye konuştu.

Erdoğan, "Siyasette eğer dürüstseniz bu millet sizi tanır. Ama dürüst değilseniz patinaj yapar sonunda da gidersiniz. Ya bu Baykal'a da aynı numarayı yapmadı mı? Baykal'ın yanından çıktı, gazeteciler sordu 'aday mısınız', 'değilim' dedi. Hemen aday oldu. Ya bu kaset genel başkanı, kaset" ifadesini kullandı.

Meydandakilere, "Gençler, ben niye bugün sizinle beraberim" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dağın emriyle siyaset yapan kişi 'Şu Cumhurbaşkanını nereye çağırırlarsa gidiyor' diyor. Zaten özelliğim o. Tabii nereye çağırırlarsa gittim. Gidiyorum ve gideceğim. Özelliği bu, 40 yıllık siyasi hayatım böyle gelişti. 81 vilayetin tamamını ilçelere varıncaya kadar gezmişimdir. Bunlar tabii siyasete yukarıdan indiler, araziden değil. Biz böyle geldik. Bunların içinde bir tane yok. Biz, toprakları eşeleye eşeleye geldik. Ve sizlerde bu göreve layık gördünüz, şimdi de bunu yapıyoruz."

Türkiye'nin geçmişte IMF'ye 23 milyar dolar borcu olduğunu, bunu DSP, MHP ve ANAP'tan devraldıklarını bildiren Erdoğan, bu borcun AK Parti döneminde ödendiğini ve IMF'nin borç istemesi üzerine 5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandığını, aynı dönemde Merkez Bankasının kasasında 27,5 milyar dolar olduğunu, şimdi ise 122 milyar dolar bulunduğunu belirtti.

"Büyük Türkiye böyle olur. Güçlü Türkiye böyle olur" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçi ve memurdan kesilen zorunlu tasarruf ve konut edindirme paralarının başbakanlığı zamanında ödendiğini kaydetti.

(Sürecek)