Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de
- Erdoğan Eskişehirlilere hitap etti: (4) - "Artık Türkiye'ye kazandırdıklarımızı geçmişle mukayese etmiyoruz, kendi rekorlarımızı kırmanın gayreti içerisindeyiz" - "Benim milletim Düzce depreminin altında kalan, Bolu depreminin altında kalan, Sakarya'nın altında kalan, Kocaeli depreminin altında kalan size, görev verir mi?" - "Bizim ilkelerimizin içerisinde Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı böyle bir ayrım yok. Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik" - "Bugün dizel ve elektrikli lokomotif üreten TÜLOMSAŞ, 2017 yılında Türkiye'nin milli hızlı trenine de imzayı atacak"

ESKİŞEHİR (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Artık Türkiye'ye kazandırdıklarımızı geçmişle mukayese etmiyoruz, kendi rekorlarımızı kırmanın gayreti içerisindeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim meydanlarda tek başına iktidar olacağı yönünde açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Benim milletim Düzce depreminin altında kalan, Bolu depreminin altında kalan, Sakarya'nın altında kalan, Kocaeli depreminin altında kalan size, görev verir mi? Biz geldik oraları düzenledik. Bingöl depremi oldu, bir yılda yeni bir Bingöl inşa ettik. Simav depremi oldu, yeniden inşa ettik, Van depremi oldu, iki yılda inşa ettik. Van'a harcadığımız para 5 katrilyon" diye konuştu.

"Van'da Kürt vatandaşlar var" söylemini hiç kullanmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Çünkü, bizim ilkelerimizin içerisinde Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı böyle bir ayrım yok. Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarının her yeri bizim için aynıydı. Batı neyse Doğu o, Kuzey neyse Güney o. Artık Türkiye'ye kazandırdıklarımızı geçmişle mukayese etmiyoruz. Kendi rekorlarımızı kırmanın gayreti içerisindeyiz. 2007'de Eskişehir'e geldiğimde burada 2013 yılına dair hedeflerimizi sizinle paylaşmıştım. Kişi başına milli gelirde hedefimiz 10 bin dolar, o zaman için söylüyorum. Dış ticaret hacmimiz 250 milyar dolar olduğunu, gayrisafi milli hasılada hedefimizin 1 trilyon lira olduğunu ifade etmiştim. Söz verdiğimiz gibi 5 yıl içinde bu hedeflere ulaştık hatta geçtik.

Peki şimdi ne diyoruz; 2023 yılında 2 trilyon dolar. 500 milyar dolar ihracat diyoruz, 160 milyar dolardan 500'e inşallah çıkacağız. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinin içerisinde yer alma hedefimiz var. Biz ne vadettiğimizi bilenlerdeniz. Çünkü, sırtımızda yumurta küfesi var. Onların sırtında böyle bir şey yok. Ne yaptığımızı, yani karnemizi milletimize gösteriyor, sonra yapacaklarımızı dile getiriyoruz."

- "Yalanlarını, iftiralarını, çarklarını yüzüne vurmaktan usandım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun söylemlerini de eleştiren Recep Tayyip Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki zatın yalanlarını, iftiralarını, çarklarını yüzüne vurmaktan usandım" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun seçim meydanlarında vadettiği hemen her şeyi kendilerinin çok daha önce gerçekleştirdiklerini bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

"4 gün önce de burada harç meselesini söylemiş. İşsizlere yılda 1 milyon istihdam sözü vermiş. Geçen yıl gerçekleşen yeni istihdam sayısı 1 milyon 350 bin. O, 1 milyon diyor. Şu anda zaten mevcut hükümet 1 milyon 350 bin gerçekleştirmiş. Hatırlarsanız 2009 yılında Sayın Kılıçdaroğlu İstanbul'a büyükşehir belediye başkanı adayı olmuştu. Şimdi eli kanlı eş başkana 'çiçek çocuk' muamelesi yapan Doğan medyası Kılıçdaroğlu'na ne diyordu? 'Gandi Kemal' diyerek bunu parlatmaya çalışıyordu. O kadar ki Haliç'i İzmir'de zannediyordu, Kağıthane'yi de 'Kağıttepe' diye biliyordu. Nerede oturuyorsun diye sorduklarında 'Kağıttepe' diyor. İstanbul'da 'Kağıttepe' diye bir semt yok, Kağıthane var. Yürüyen merdivenlerden tersten inmeye çalışıyordu. İşte o günlerde '34'te 34 proje' diye yine böyle afaki projeler açıklamış, belediye başkanı olduğunda bu projeleri hayata geçireceğini vadetmişti. Yoksullara 600 lira maaş vereceğini, doğalgaz paralarının bir kısmını belediye tarafından karşılayacağını söylemişti."

Seçimlerde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanamadığını, ancak CHP'li ilçe belediye başkanları bulunduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orada vadettiklerini kendi belediyeleri verdi mi? Ne aldanan olacağız, ne aldatan olacağız. Ne diyor Mevlana Hazretleri; 'Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.' Bu millet kurusıkı vaatlere prim vermez, bu millet öyle yapmayacağı şeyleri söyleyip oyunu çalmak isteyenlere aldanmaz. 6 yılda kar eden SSK'yı zarar eden bir kurum haline getiren müflislere ülkeyi teslim etmez. Şu anda benim vatandaşım istediği hastaneye gidebiliyor mu? İstediği eczaneden ilacını alabiliyor mu? Biz gelmeden önce bunlar var mıydı? Ama bakın şimdi var. Halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak görmeyenin, aşk ile çalışmayanın böyle bir nasibi olmaz. Eskişehir bizim hizmet aşkımızı, hizmet siyasetimizi bilir. 12 yılda Eskişehir'e ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 12,5 katrilyon. Eskişehir'i dünyada parmak ile gösterilecek, dünya başkentleri ile yarışacak derecede hızlı tren şehri haline getirdik. İşte bu Eskişehir'e sevdamızın ispatıdır. Şimdi Ankara'yı, Eskişehir'den İstanbul'a da bağladık mı? Üstün konfor, biniyorsun hızlı trene varıyorsun ta İstanbul'a."

- "TÜLOMSAŞ 2017 yılında Türkiye'nin milli hızlı trenine de imzayı atacak"

Hizmete aldıkları Eskişehir-Ankara hızlı tren hattına, 2013 yılında Konya'yı, 2014 yılında İstanbul'u dahil ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bitmiyor, proje bedeli 8,5 katrilyon lira olan Antalya, Afyonkarahisar, Eskişehir hızlı tren projesiyle ilgili altyapı çalışmalarını da sürdürüyoruz. Diğer hatların devreye girmesiyle Türkiye'nin her bir köşesine Eskişehir'den hızlı trenle ulaşımı sağlayacağız" şeklinde konuştu. 

Aynı şekilde Eskişehir'i Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi'ne demiryolları hattıyla bağlamak için de proje çalışmalarının devam ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1894 yılında Eskişehir'de kurulan TÜLOMSAŞ'ı dünyanın en modern lokomotiflerini üreten, bunu Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine de ihraç eden modern bir kuruluş haline getirdiklerini vurguladı.

"Bugün dizel ve elektrikli lokomotif üreten TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ), 2017 yılında Türkiye'nin milli hızlı trenine de imzayı atacak" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bakın size şimdi bir müjde veriyorum, belki de haberiniz yok. Türkiye'nin en modern lojistik merkezini Eskişehir'e nerede kurduk, Hasanbey'de kurduk. Kılıçdaroğlu hala nelerden bahsediyor, lojistik merkezlerinden. Ya sen konuşuyorsun biz yaptık. Biz bunları yaptık. Şu anda bölgedeki yükler burada toplanıyor, buradan dağılıyor. Bir ulaşım şehri Eskişehir'i, bölünmüş yollarla donattık. Biz gelene kadar Eskişehir'de yapılan bölünmüş yol ne kadardı biliyor musunuz, 90 kilometre. Biz ise 12 yılda buna 210 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Şimdi de Eskişehir'e 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum yapıyoruz. Stadyum inşallah bu yılın sonunda tamamlanıyor. Az önce değerli Milli Eğitim Bakanım da açıkladı, inşallah mevcut stadın yerine de Türkiye'nin en büyük parklarından, alanlarından bir tanesini Eskişehirimize kazandırıyoruz."

(Sürecek)