Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri kabul etti
- Erdoğan: (4) - "Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir" - "Unutmayın 'Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır'. Siz sahip olduğunuz sürece bu vatan batmayacak, bu milletin fertleri arasına nifak girmeyecektir" - "Üniversite harçlarını kim kaldırdı, biz kaldırdık. Artık üniversitede harç diye bir sorun var mı, yok, bitti. Ama buna rağmen bazıları susuyor mu, yok, susmaz"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlere seslenerek, "Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri kabul etti.

Buradaki konuşmasında, 12 Eylül öncesini genç olarak yaşadığını, o dönem üniversitelerin çok hareketli olduğunu ancak kendisinin sorumluluğundaki gençlik teşkilatlarını olayların içerisine sokmadığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunları gayet iyi korumasını bildim. Bütün bunlara rağmen, tabi genç kardeşlerimizden şehit olanlar olmadı mı, maalesef oldu. Bir taraftan maalesef diyorum, öbür taraftan da seviniyorum. Çünkü o makama ulaşmak her yiğidin karı değildi. Birbirine tahammül dahi edemeyen, birtakım güçlerin oyuncağı haline getirilen gençlerin, yani milletin evlatlarının geleceklerinin nasıl karartıldığını gördük. Anadolu'nun, Trakya'nın yağız delikanlıları birbirine silah çekme noktasına getirildi ve çok canlar yandı. İşte dün yine İstanbul Üniversitesi'nde buna benzer olaylar yaşandı. Kahramanmaraş'ta, Çorum'da bu ülkenin gençleri heba oldu. 'Sen sağcısın, milliyetçisin' dediler, 'Sen solcusun devrimcisin' dediler ve gençleri kavgaya tutuşturdular."

- "Bunlar her devrin kazananıdır, hiç kaybetmezler"

Birbirine kurşun sıkan gençlerin ellerine silahı hep aynı güçlerin verdiğini, 1960 darbesinden önce sokakları ve üniversiteleri hareketlendiren, gençleri kışkırtarak başbakanın yakasına yapıştıranların da aynı güç olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Son olarak Gezi olaylarında yine gençler üzerinden, onların heyecanları ve dinamizmleri üzerinden kurulan tezgah da aynı amaca yönelikti. Sevgili gençler, ne dediler? Biz ağaçları kesiyormuşuz. Bunu söylediler. Kesmek değil, 12 ağacın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Taksim Parkı'ndan alınıp, Çağlayan Parkı'na, Adalet Sarayı'nın arkasındaki yere taşınması olayından başka bir şey yoktu ki biz 2 milyarı aşkın fidan ve ağacı bu ülkede dikmiş bir iktidardık. Bunların sadece 600 bini 15 yaş grubunun üstü ağaçlardı. Bunları diktik. Ama onların derdi aslında bu değildi. Dert başkaydı. Hani bir tanesi çıktı, sözde artist, ne diyor? 'Hala anlamadınız mı olay ağaç olayı değil' diyor. Olay ne, olay gençliği birbirine düşürmek, olay o günün iktidarına yönelik bu tür bir hareketi yapmak.

Milletimizi köklerinden koparmak. İşte o zaman her şeyin çok daha kolay olacağını biliyorlardı. Maalesef başaramadılar. Siz bakmayan bazılarının o karanlık dönemler için romantik güzellemeler yaptıklarına, gelen acı haberler , yürekleri dağlanan, yıllarca o acıyla yaşamak zorunda kalan o anne babaların, kardeşlerin dramı bunlar için hiç önemli değildi. Bunlar sadece acının istismarını yaparlar. Gazetede yazar, televizyonda anlatır, şarkısını yapar, filmini çeker, para kazanır. Bu kadar. Dikkat edin bunlar her devrin kazananıdırlar, hiç kaybetmezler."

- "Yeni Türkiye meşalesini burçlara dikecek sizlersiniz"

Erdoğan, bugün üniversitelerde, seçim meydanlarında, gençlerin kanı üzerinden kendi iktidar alanlarını devam ettirmek isteyenlerin bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İşte dün Adana, Mersin, bütün bu olayların arkasında hep bu tür anlayışlar, zihniyetler var. Şu anda emniyet teşkilatımız, güvenlik teşkilatlarımız hepsi bunların, istihbari anlayışla arayışlarını yapacak. Bakalım neyin altında ne çıkacak? Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir. Gençler bizim umudumuzdur, geleceğimizdir. 2053 vizyonunu hayata geçirecek Fatihler, 2071 hayalini ete kemiğe büründürecek Alparslanlar inşallah sizlerin arasından çıkacak. Yeni Türkiye meşalesini diken hamdolsun biz olduk ama onu burçlara dikecek olan inşallah sizler olacaksınız. Bunun için uyanık olmalısınız. Defalarca tedavüle sürülmüş senaryolara itibar etmemelisiniz."

- "Üniversite sayısı 193'e yükseldi"

Gençlerin bugününe sahip çıkması, birbiriyle kenetlenmesi ve birbiriyle kardeşlik hukukunu geliştirmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biliyoruz ki sizin öz güveniniz, sizin azminiz bu ülkenin en büyük teminatıdır. Unutmayın, 'Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır'. Siz sahip olduğunuz sürece bu vatan batmayacak, bu milletin fertleri arasına nifak girmeyecektir. Onun için kendinizi gayet iyi yetiştirin. Diyorum ya okuyun, araştırın, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip edin. Bunun yanından kendinizi ihmal etmeyin, spor yapın. Hobiler edinin, ben gözlerinizdeki ışıltıda Türkiye'nin aydınlık yarınlarını görüyor, heyecanlanıyor, umutlanıyorum. Azim, aşık ve muhabbetle çalışarak medeniyet yolculuğunda ülkemize büyük katkılarda bulunacağınıza inanıyorum" diye konuştu.

Son 12 yılda ülkenin istikbali olarak görülen gençler için tarihte emsali olmayan yatırımlar ile reformlar gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Erdoğan, 2002'de 76 olan üniversite sayısının 8'i vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere 193'e yükseldiğini anlattı.

Erdoğan, Türkiye'nin tüm illerinde üniversite bulunduğunu, 2002'de üniversite öğrencilerine 45 lira burs verildiğini, ocak ayı itibarıyla bu rakamın yüzde 633 artırılarak 330 liraya yükseltildiğini bildirdi.

- 1 milyon 351 bin öğrenciye kredi ve burs

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002'de 451 bin öğrencinin öğrenim kredisi aldığını, başbakanlığı döneminde, "Bundan böyle kim ki kredi ve burs müracaatı yapar, boş döndürülmeyecek, muhakkak verilecek" talimatı verdiğini hatırlatarak, bu uygulamayla 1 milyon 351 bin öğrenciye kredi ve burs imkanı sağlandığını kaydetti.

 2002'de 190 yurtta, 182 bin yatak kapasitesi varken, bunu 533 yurt ve 389 bin yatak sayısına çıkardıklarını, bu yıl sonuna kadar teslim alınacak 92 bin yatak sayısıyla bu rakamın 481 bine yükseleceğini vurgulayan Erdoğan, öğrencilerin eskiden 8-10 kişilik ranza sisteminde koğuşlarda yattıklarını, şimdi ise otel konforunda, her türlü imkana sahip, 1 veya 3-4 kişilik odalarda kaldıklarını, yurtlarda öğrencilere ücretsiz internet erişimi sağlandığını da aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit ve gazi çocukları ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan gelen öğrencilere yurtların ücretsiz olduğunu da hatırlattı.

Spora ayrılan bütçeyi 2002'ye göre yüzde 700 oranında artırdıklarını ifade eden Erdoğan, "Üniversite harçlarını kim kaldırdı, biz kaldırdık. Artık üniversitede harç diye bir sorun var mı, yok, bitti. Ama buna rağmen bazıları susuyor mu, yok, susmaz" dedi.

Spor kulübü, yüzme havuzu, spor tesisi, sporcu sayısını kat kat artırdıklarını, Türkiye'de ulusal ve uluslararası spor karşılaşmalarının başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, yüzme havuzu olmayan il kalmayacağını, yeni stadyumlar yaptıklarını, spor kulüplerine malzeme desteğinin devam ettiğini, 81 ildeki gençlik merkezlerini ilçelere yaygınlaştıracaklarını da savundu.

Engellilere yönelik çok önemli reformları hayata geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, 2012'de dünyada bir ilke imza atarak, engelliler için ayrı ve merkezi sınav uygulaması getirdiklerini, böylece 2002'de 5 bin 777 olan engelli memur sayısının, 2014'te 35 bine ulaştığını, özel sektördeki engelli istihdamını yeniden düzenledikleri bilgisini verdi.

Erdoğan, "Biz, Cumhurbaşkanlığı makamında da sizin için çalışmayı, mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Hepinize umut, barış dolu bir gelecek temenni ediyorum. Kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde, Türkiye'nin yarınları olarak, Türkiye'yi daha da büyüteceğinize yürekten inanıyorum" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

- Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç'ın konuşması

Programda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise gençlere seslenerek, "Türkiye Cumhuriyeti devletinde ay yıldızlı bayrağımızın altında gelecekte her zaman başımız dik, hür ve özgür olarak yaşayacağız. Bunun teminatı sizlersiniz" dedi. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun'da olduğunu anımsatan Kılıç, "Zatıalinizin çizmiş olduğu 2023 hedefi ve vizyonu doğrultusunda ilerlemek için elimizde hangi imkan varsa, hangi donanım varsa bu gençlerimizin ayaklarının altına seriyoruz. 13 yılda Türkiye'de çok büyük bir değişim yaşandı ve bu hızlanarak devam edecek. 2023'te, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde inşallah dünya üzerindeki yerimizi, ilk 10 ekonomi arasındaki yerimizi alacağız. Türkiye Cumhuriyeti devleti daha da büyüyerek ve daha da gelişerek sizlerin sayesinde sunulan imkanların en iyi değerlendirilmesi ölçüsünde en iyi derecede geleceğe taşınacaktır" diye konuştu. 

Gençlerin tarihi bir yaşadığına dikkati çeken Kılıç, şunları kaydetti:

"Ülkemizin en üst makamları sizleri kabul ediyor, sizlerle beraber hasbıhal ediyorlar. Bu çok büyük bir ayrıcalıktır. Bunu lütfen iyi değerlendirin. Akranlarınıza, kardeşlerinize bunu iyi anlatın ve şunu hiçbir zaman unutmayın; biz sizlerin hepinizin kardeş olduğunuzu düşünüyoruz. Bu ülkenin eşit fertlerisiniz. Türkiye Cumhuriyeti devletinde ay yıldızlı bayrağımızın altında gelecekte her zaman başımız dik, hür ve özgür olarak yaşayacağız. Bunun teminatı sizlersiniz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından gençlere, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verdi.

(Bitti)