Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri'de
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (3) - "Mursi, şayet idam edilirse ki inanmıyorum, inşallah edilmeyecek, edemeyecekler, terör örgütüyle mücadele hayatını kaybeden bir kardeşim şehitlik rütbesine erişmiş olacaktır. Ben de eğer böyle bir akıbete uğrarsam, Rabbim inşallah bizlere de o makamı lütfedecektir diye inanıyorum" - "Biz, bu yola şehitler tepesinde kendimizi bekleyen yeri şerefle, şanla, gururla, başımızın üzerine koyarak çıktık. Biz ölürsek bu yolda şehit oluruz. Asıl, o malum takım, onlar ölünce ne olacaklar onlar düşünsünler" - "Bizi şehitlerin akıbetiyle tehdit ederek, yolumuzdan çevireceğinizi sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Bu millet, size ne kadar yanıldığınızı inşallah 7 Haziran'da bir kez daha gösterecek" - "Vatanımızda, 780 bin kilometrekareyle kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon düşünmesin. Onlar da avucunu yalar, karşısında devletimizi tüm kurumlarıyla bulur ve asla burada en ufak bir tereddüt olamaz"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Mursi hakkındaki idam kararına ilişkin, "Mursi, şayet idam edilirse ki inanmıyorum, inşallah edilmeyecek, edemeyecekler, terör örgütüyle mücadele hayatını kaybeden bir kardeşim şehitlik rütbesine erişmiş olacaktır. Ben de eğer böyle bir akıbete uğrarsam, Rabbim inşallah bizlere de o makamı lütfedecektir diye inanıyorum" dedi.

Erdoğan, Kayseri'de yapımı tamamlanan bazı eserlerin toplu açılışı için Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törendeki konuşmasında, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme tarafından idama mahkum edilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Tabii ki Adana'da MİT tırları ihaneti bile bu örgütün asıl gayesini ortaya koymaya yeter. KPSS sorularını çalarak, yüz binlerce gencimizin hayallerinin, umutlarının gasbedilmesi dahi bunların gerçek yüzünü anlamaya yeter. Türkiye'nin enerji projelerini, savunma sanayi projelerini, dış politika stratejilerini dinlemeler ve kayıtlar yoluyla internet üzerinden yabancılara servis etmenin adı belli değil midir" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"İşte, gerek Mursi konusu, gerekse şu adaletsiz adımlar bize şunu hatırlatıyor, Mursi, şayet idam edilirse ki inanmıyorum, inşallah edilmeyecek, edemeyecekler, terör örgütüyle mücadele hayatını kaybeden bir kardeşim şehitlik rütbesine erişmiş olacaktır. Ben de eğer böyle bir akıbete uğrarsam, Rabbim inşallah bizlere de o makamı lütfedecektir diye inanıyorum.

Biz, Allah'ın huzurunda eğiliriz, başka hiçbir yerde, hiçbir makam karşısında, emperyal güç karşısında eğilmek bugüne kadar hamdolsun olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Şunu unutmayın, şehitler tepesi boş değil. Biri var, bekliyor ve bir göğüs nefes almak için rüzgar bekliyor. Biz, bu yola şehitler tepesinde kendimizi bekleyen yeri şerefle, şanla, gururla, başımızın üzerine koyarak çıktık. Biz, ölürsek bu yolda şehit oluruz. Asıl, o malum takım, onlar ölünce ne olacaklar onlar düşünsünler."

- "Hak yolunda kefenimizi giydik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakın milletimiz Menderes'i, 'Şehit Başbakan Adnan Menderes' diye yad ediyor. Onu darağacına gönderenleri ise nasıl anıyor, biliyorsunuz. 'Demokrasi düşmanları, millet düşmanları ve vatan hainleri' olarak anıyorlar. Ben, bunlara diyorum ki 'Siz tehdidi bırakın, milletin geleceği için, evlatlarımızın geleceği için ne yapacaksınız onları anlatın'."

Erdoğan, "Ey  Kılıçdaroğlu , ey Doğan Medyası, ey Pensilvanya, ey Kandil, aslında cevap vermeye bile değmezsiniz. Ama size tekrar bir tek sözüm var. Hak yolunda kefenimizi giydik. Biz, buna inandık, böyle iman ettik. Bizi, şehitlerin akıbetiyle tehdit ederek, yolumuzdan çevireceğinizi sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Bu millet, size ne kadar yanıldığınızı inşallah 7 Haziran'da bir kez daha gösterecek. 7 Haziran'da bu oyunları, sandıkta siz bozacaksınız" diye konuştu.

- "Biz, 'kafatası milliyetçileri' var ya, onlardan değiliz"

Kendilerinin aşklarının ve dertlerinin belli olduğunu ifade eden Erdoğan, "Üstad'ın diliyle 'Surda bir gedik açtık, mukaddes mi mukaddes. Eyy, kahpe rüzgar, ne yönden esersen es.' Biz, böyle çıktık bu yola" dedi. 

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Ne yönden eserlerse essinler, bu milletin istikametini değiştirmeye bunların gücü yetmeyecek. Biz, milletimizle birlikte son nefesimize kadar Rabia'mızı tekrarlamaya devam edeceğiz. Rabia, bizim Rabia'mız. Hep birlikte haykıralım, Türkiye duysun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.

Tek millet, ne demek bu? Sadece Türk milleti mi? Tek millet kavramının içinde Kürt'ü var, Arap'ı var, Laz'ı var, Çerkez'i var, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı, Roman'ı, Arnavut'u var. Türkiye'de ne kadar etnik unsurdan yaşayan varsa, hepsi bu tek millet kavramının içindedir. Onun için imam hatipli vatandaşım siz, bu ümmet kavramını iyi öğrenin. Hepsi bunun içinde. Avşar da var Ahıskalı da var, hepsi bunun içinde. Ne varsa diyorum, ayrım yok. Çünkü, biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Ne kadar rahatsız olurlarsa olsunlar, biz 'kafatası milliyetçileri' var ya, onlardan değiliz. Çünkü, biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik."

"İkincisi, tek bayrak. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımız ifadesi. Yıldız? Her yıldız, bir şehittir" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, "Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır; Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Vatanımızda, 780 bin kilometrekareyle kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon düşünmesin. Onlar da avucunu yalar, karşısında devletimizi tüm kurumlarıyla bulur ve asla burada en ufak bir tereddüt olamaz" dedi. 

- "Devletin içinde devlet olmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek devlet. Devletin içinde devlet olmaz. Kim ki paralel devlet, böyle bir yapılanma düşünüyor ve düşünüyorlardı, hesap bozuldu. Başbakan'ı dinliyor. Hayasızlara bak, terbiyesizlere bak. Başbakan'ı ofisinde dinliyor. Cumhurbaşkanı'nı, Anayasa Mahkemesini dinliyor, hale bak. Dışişleri Bakanı, özel bir toplantı yapıyor Suriye ile ilgili, onu dinliyor. Şu hale bak. Bütün bakanlıklarda yaptıkları iş bu ve bunu utanmadan, sıkılmadan da satıyorlar" diye konuştu.

"Şimdi, suçsuzsa bu zat, çıksın gelsin. Niye gelmiyor?" diye soran Erdoğan, kendisinin 10 yıldır gelmesini söylediğini bildirdi. Erdoğan, "Gelmiyor. Demek ki suçunu biliyor. Biliyor, onun için gelmedi" dedi.

Vatandaşlara, "Şu anda yeni Türkiye yolunda yürümeye, yeni anayasaya ve başkanlık sistemine hazır mıyız" diye seslenen Erdoğan, "Benim sizden Cumhurbaşkanı olarak bir ricam var. Ne istiyorum, biliyor musunuz? Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Hacı Bektaş-ı Veli, bu nasihati yapıyor bize. Hazırsınız değil mi" ifadesini kullandı.

(Sürecek)