Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırıkkale'de
- Erdoğan, Merkez Nur Cami ve Külliyesi'nin açılışını yaptı: - "Önce hayal etmek ama hayali de hayata geçirmek takiple olur. Eğer bu takibi yapmazsanız, bu eserler meydana gelmez" -"Bu eserlerden çok rahatsız olanlar olduğunu biliyoruz ama bunlar, ilk insandan bugüne hep oldu ve kıyamete dek yine olacaktır"

KIRIKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Merkez Nur Cami ve Külliyesi'nin açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşan Erdoğan, söz konusu caminin İslam'ı ölümsüzleştiren mescitlerden bir tanesi olduğunu, Osmanlı ve Selçuklu'nun mimari anlayışını Kırıkkale'de sembol hale getirdiğini söyledi. 

Bu eserlerle geçmişten bugüne gelindiği gibi, geleceğe de yürüneceğini ifade eden Erdoğan, "Bunlar, bizim manevi gücümüz, bunlar bizim birliğimizin, iriliğimizin, diriliğimizin, kardeşliğimizin, hep birlikte Türkiye oluşumuzun simgeleri, sembolleri. Hamdolsun, demek ki azmettik mi her şey oluyor" dedi.

Açılışı yapılan cami ile meydanın çok daha farklı bir şekilde nurlanacağının altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada kalpler bütünleşecek. Burada ayrılık olmaz. Burada tek millet olur. Bu tek milletin içerisinde Türkü vardır, Kürdü vardır, Lazı vardır, Çerkezi vardır, Gürcüsü vardır, Romanı vardır, Boşnağı vardır. Bütün bunlarla tek millet. İki, tek bayrak. Şehidimizin kanı, bağımsızlığımızın ifadesi ve yine şehidimizin sembolü yıldızla. Çünkü 'Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Biz, ne dedik? 'Tek vatan.' dedik. 780 bin kilometrekare ile tek vatan ve tek devlet. Onun için Rabiamız var bizim. Bununla geleceğe hep birlikte inşallah yürüyeceğiz. Allah, birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın."

Eserin hayata geçirilmesinde emeği geçen Diyanet İşleri Başkanlığı,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ve milletvekillerine teşekkür eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Önce hayal etmek ama hayali de hayata geçirmek takiple olur. Eğer bu takibi yapmazsanız, bu eserler meydana gelmez. Bu eserlerden çok rahatsız olanlar olduğunu biliyoruz, ama bunlar ilk insandan bugüne hep oldu ve kıyamete dek yine olacaktır. Bunu da böyle bilmemiz lazım. Onun için de ne diyoruz biz, 'Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli/Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.' Onun için duamız temennimiz nedir? Yarabbi, camilerimizi ezansız, cemaatsiz bırakma. Böyle diyerek bu yola devam edeceğiz." 

Erdoğan, Mevlana'nın "Testinin içinde ne varsa dışına o sızar" dediğini hatırlatarak, "Dilde, gözde, elde, ayakta, bedende, kalpte ne varsa o vardır. Bunu böyle bileceğiz. Dolayısıyla, yüreğini zift kaplayanın, dilinden bal akmaz. Şunu da bileceğiz, 'Bal, bal' demekle ağız tatlanmaz" dedi.  

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve bazı bakanlarla Çarşamba günü Arnavutluk'a gittiklerini anımsatan Erdoğan, Tiran'ın merkezinde, 130 yıl önce bir namazgah bulunduğunu, onun yerine şimdi bu eser gibi 5 bin kişi alabilecek bir caminin temelinin atıldığını söyledi.

Mimar ve mühendislerle, camide iki yıl sonra cuma namazını kılmak üzere anlaştıklarını aktaran Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet'in Preza Kalesi'ne yaptırdığı mescidin de yıkıldığını, TİKA'nın bunu yeniden inşa ettiğini belirtti. 

Buradaki, 9 kilometrelik dağ yolunu 7 bin 500 kişinin yürüyerek çıktığını hatırlatan Erdoğan, "Ya, Rabbime hamdettim, yani bu insanlar yıllarca komünist rejimin tahakkümü altında kalmış ama bugün Preza Kalesi'nin içindeki mescidin açılışına nasıl geliyorlar, İşkodra İmam Hatibinden o güzelim kızlarımız, bizi ilahilerle güçlendirdiler. Bir tanesi de Arif Nihat Asya'nın o güzel şiirini okudu. Bizleri de hakikaten duygulandırdı" diye konuştu.

Yahya Kemal'in "Şu kopan fırtına Türk ordusudur Yarabbi/ Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi/ Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın/ Gaalib et, çünkü bu son ordusudur İslam'ın" dizelerini okuyan Erdoğan, "O topraklarda şimdi bunlar yeşeriyor. Gerçekten bu çok anlamlıydı" ifadesini kullandı. 

Duygulu bir Arnavutluk seyahati yaşadıklarını aktaran Erdoğan, geleceğin oralarda da farklı olacağını ümit ettiğini söyledi.

Arnavutluk'un evladıfatihan diyarı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bizim üzerimizde hakları var, toprakların hakları var, oraları kendi haline bırakamayız, bırakmayacağız. Özellikle, bu gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili'nin, coğrafyamızda barış, huzur ve kardeşlik ikliminin tesisine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bu düşüncelerle açılışını yaptığımız, Kırıkkale Nur Cami'sinin Kırıkkalelilerin gönlünün nurlandırmasını, tüm Müslümanlarını gönlünü nurlandırmasını Rabbimden niyaz ediyorum" dedi.

-Notlar

Açılış törenine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, Kırıkkale Valisi Ali Kolat ve çok sayıda vatandaş katıldı.

''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganları ile töreninin yapıldığı cami avlusuna gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları selamladı.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından başlayan törende konuşan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Atalay, açılışı yapılan caminin büyük bir eser olduğunu vurguladı. 

Caminin böylesine mübarek bir günde açılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Atalay, ''Medeniyetimizin simgeleri camilerdir. Kimlik, cami ile başlar'' dedi.

Erdoğan ve törene katılanlar, açılışın ardından cuma namazını burada kıldı.