Cumhurbaşkanı Erdoğan Midyat'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Midyat'ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan Midyat'ta
- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacı Osman Altunkaya Camisi'nin açılış törenine katıldı - Erdoğan: - "Birliğimizin, beraberliğimizin zedelenmesine fırsat vermeyelim. Birbirimizi Allah için sevelim ve birbirimizi Allah için sevdiğimizde bu topluluğun içine ayrılık tohumu atılmaz, bu çok önemli"

MARDİN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Birliğimizin, beraberliğimizin zedelenmesine fırsat vermeyelim.  Birbirimizi Allah için sevelim ve birbirimizi Allah için sevdiğimizde bu topluluğun içine ayrılık tohumu atılmaz bu çok önemli" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Midyat'ta hayırsever Altunkaya ailesi tarafından yaptırılan Hacı Osman Altunkaya Camisi'nin açılış törenine katıldı.

Cami bahçesinde toplanan vatandaşlara hitap eden Erdoğan, çok anlamlı bir açılış gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, "Bu camimiz külliyesiyle birlikte inanıyorum ki bölgede bir örnek teşkil edecek.  Gerek konferans salonuyla gerek külliye içerisindeki medrese kısmıyla burada verilecek olan hizmetler Midyat'ın geleceğine ışık tutacaktır" diye konuştu. 

Camiyi yaptıran Altunkaya ailesini tebrik eden Erdoğan, caminin kapasitesinin 3 bin kişi olduğunu öğrenince mutlu olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz Rabbimize dua ediyoruz. Ya Rabbi ülkemizi ezansız bırakma, camilerimizi cemaatsiz bırakma, ülkemizi camisiz bırakma. Gerçi dünya her yeriyle bizim için her yönüyle bir mescittir. Bunda hiç şüphe yok. Fakat şunu unutmayın, birliğimizin, beraberliğimizin aman zedelenmesine fırsat vermeyelim.  Birbirimizi Allah için sevelim ve birbirimizi Allah için sevdiğimizde bu topluluğun içine ayrılık tohumu atılmaz, bu çok önemli."

Açılış töreninde yer alan Mardin Müftüsünün yanında böyle konulara girmek istemediğini söyleyen Erdoğan, "Rabbim şöyle buyuruyor. 'Sizi kabileler halinde yarattık. Hiçbir kavmin hiçbir kavme üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece Allah'a yakınlık ile takva iledir.' Bunu unutmayalım. Eğer bu istikamette gidersek işte o zaman bizim birliğimiz beraberliğimiz de bozulmaz" dedi.

Midyat'a cami kazandıran hayırsever Altunkaya ailesinden bir de ricası olduğunu dile getiren Erdoğan, "Dedim ki minarenin külahlarını şeffaf değil onu da aynı şekilde Sultan Ahmet, Süleymaniye'de nasıl olduysa kurşun kaplamayla yaparsak o zaman görüntü çok daha güzel olacaktır" ifadesini kullandı.

Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun tarafından yapılan dua sonrası cami açıldı.

Açılışa Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkanı Ahmet Türk ve diğer ilgililer katıldı.