Cumhurbaşkanı Erdoğan Sivas'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sivas'ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sivas'ta
- Erdoğan: (4) - "Biz meydanlarda tüm bu oyunları milletimize anlatıyoruz. Cevap Amerika, İngiltere medya kuruluşlarından geliyor. Dün mandayı, himayeyi savunanlarla bugün o manşetlerden medet umanlar arasında bir fark var mı?" - "Biz Türkiye'yi büyütmenin, güçlendirmenin çabası içerisindeyiz. Onlar, bir kriz çıksa da Türkiye batsa havasında. Biz 'istikrar ve güven' diyoruz, onlar 'kaos' diyor. Biz 'yeni anayasa' diyoruz, onlar darbe anayasasına sarılıyor. Biz 'daha güçlü, daha büyük Türkiye için başkanlık sistemi' diyoruz, bunlar ülkemizin 70 yılının 40 yılını heba eden koalisyon sistemini baş tacı ediyor. Farkı görüyorsunuz değil mi?" - "Hakkari'de biz havaalanının açılışını yapıyoruz. O malum partinin terör örgütünün mensupları, şehir merkezinde kepenk indiriyor, maskeleri ile her tarafı yakıp yıkıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde de hak aşkıyla millet aşkıyla hizmet aşkıyla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , meydanlarda tüm oyunları millete anlattıklarını belirterek, "Cevap Amerika, İngiltere medya kuruluşlarından geliyor. Dün mandayı, himayeyi savunanlarla, bugün o manşetlerden medet umanlar arasında bir fark var mı?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas Cumhuriyet Meydanı'ndaki halkla buluşmasında yaptığı konuşmada, katsayı probleminin kaldırıldığını, Danıştayın aldığı kararla düz liselerde başörtülü okumanın önünün açıldığını, HSYK'nın da yargıda başörtülü görev yapılabileceği yönündeki açıklamalarını hatırlattı. Erdoğan, "Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" sözünü hatırlattı.

Anamuhalefet partisinin milletvekili adayının ezandan, seladan rahatsız olmakla kalmayıp, din görevlisine hakaret ettiğini söyleyen Erdoğan , "HDP'nin başındaki bile ezan okunurken sustu be. Millet, günde beş vakit kıblesine yönelip, Rabbine secde ediyor. Ama çıkmış HDP'nin başındaki, Taksim'i Kabe olarak gösteriyor. Bir zaman da CHP 'nin fikir babaları 'Kabe Arap'ın olsun bize Çankaya yeter' diyorlardı. Bizim Kabemiz Mekke'de" diye konuştu.

Gezi olaylarında duvarlara yazılan "zulüm 1453'te başladı" ifadelerini hatırlatan Erdoğan, "O fethi mübin 1453'te başladı. Karanlık bir çağ kapandı, aydınlık bir çağ açıldı. Bizans'ın kadınları Fatih'i surların önünde görünce, 'Başımızda Bizans külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi arzu ederiz' dediler. Biz böyle ecdadın torunlarıyız" dedi. 

- "Cevap Amerika - İngiltere medya kuruluşlarından geliyor"

Yeni Türkiye'yi inşa ederken, kendisine Menderes'in, Mursi'nin akıbetinin hatırlatıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz meydanlarda tüm bu oyunları milletimize anlatıyoruz. Cevap Amerika, İngiltere medya kuruluşlarından geliyor. Dün mandayı, himayeyi savunanlarla bugün o manşetlerden medet umanlar arasında bir fark var mı? Biz Türkiye'yi büyütmenin, güçlendirmenin çabası içerisindeyiz. Onlar bir kriz çıksa da Türkiye batsa havasında. Biz 'istikrar ve güven' diyoruz, onlar 'kaos' diyor. Biz 'yeni anayasa' diyoruz, onlar darbe anayasasına sarılıyor. Biz 'daha güçlü, daha büyük Türkiye için başkanlık sistemi' diyoruz, bunlar ülkemizin 70 yılının 40 yılını heba eden koalisyon sistemini baş tacı ediyor. Farkı görüyorsunuz değil mi?"

MHP 'li vatandaşlara da seslenen Erdoğan, "Bunlar, Türkeş'e ihanet ediyor. Merhum Türkeş, başkanlık sisteminin olmazsa olmaz bir şart olarak 'Dokuz Işık' adlı eserinde yazıyor. Pensilvanya, Kandil, Gezi, Ermeni diasporası, eşcinsel dernekleri birleşmiş, önlerine Anamuhalefeti ve milliyetçi olduğu iddiasındaki partiyi de katmış, eski Türkiye koalisyonuna devam ediyorlar" diye konuştu. "Bunların her işi gibi ideolojileri de yalan" ifadesini kullanan Erdoğan, "Biz ne düşünüyorsak onu düşünüyoruz, ne söylüyorsak onu yapıyoruz. Bizim milletimizle muhabbetimiz, pazara kadar değil Allah'ın izniyle mezara kadardır. Bunun için Hacı Bektaş-ı Veli gibi, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Yetmez, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız" dedi.

Erdoğan, Sivas'ta 12 yılda yapılan yatırımlara değinerek, "Sadece şu karşımızda gördüğümüz cami yeter. Ne haldeydi, ne hale getirdik. Çünkü biz şuna hasrettik; 'Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.' Birisi 'Türkçe ezan' dedi, birisi 'Kürtçe ezan' dedi. Biz 'aslıyla ezan' dedik; Allahu Ekber, Allahu Ekber. Farkımız bu" diye konuştu. 

Sivas'ın 12 yılda 14 milyar lira yatırım aldığını dile getiren Erdoğan, kente 79 yılda 24 kilometre bölünmüş yol yapıldığına dikkati çekti. Erdoğan, son 12 yılda kente yapılan bölünmüş yolun ise 699 kilometre olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Sivas'a hızlı trenin geleceğini de vurgulayarak, TÜDEMSAŞ vasıtasıyla milli yük vagonlarının Sivas'ta imal edildiğini ve yakında dünyaya ihraç edileceğini söyledi. 600 yataklı bölge hastanesinin ve 25 bin seyirci kapasiteli stadyumun yapımının devam ettiğini anımsatan Erdoğan, "Yiğidolar inşallah bu yeni stadında önümüzdeki yıl maçlarını oynayacaktır" dedi.

Başbakanlığı döneminde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı döneminde de Sivas'ın ve Sivaslının yanında olmaya devam edeceğini kaydeden Erdoğan, yapılan işlerin ve yeni projelerin takipçisi olacağına dikkati çekti. 

Demokraside, özgürlüklerde, insan haklarında Türkiye'yi en ileri düzeye ulaştırmanın mücadelesini verdiklerini belirten Erdoğan, "Hakkari'de biz havaalanının açılışını yapıyoruz. O malum partinin terör örgütünün mensupları şehir merkezinde kepenk indiriyor, maskeleri ile her tarafı yakıp yıkıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde de hak aşkıyla millet aşkıyla hizmet aşkıyla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

(Sürecek)