Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (2) - "Kimi Pensilvanya karşısında eğilir, kimi paranın karşısında eğilir, kimi makamın karşısında eğilir ama biz Allah'tan başka kimsenin karşısında eğilmedik, eğilmeyeceğiz" - "Utanmadan sıkılmadan diyorlar ki 'Bunların eseri yok'. Elinize dilinize dursun. Şu anda sadece İstanbul'un Marmaray'ında, 18 ay oldu açılışını yapalı, geçenlerin miktarı ne oldu biliyor musunuz, 73 milyon"

TRABZON (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Kimi Pensilvanya karşısında eğilir, kimi paranın karşısında eğilir, kimi makamın karşısında eğilir ama biz Allah'tan başka kimsenin karşısında eğilmedik eğilmeyeceğiz" dedi.

Erdoğan, Trabzon Atatürk Alanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde halka hitap etti. Trabzon'un her zamanki gibi kadirşinaslığını, ahde vefasını gösterdiğini belirten Erdoğan, "Bugün yine Trabzon bir başka. Karadeniz bugün yine sizlerle çırpınıyor. 10 Ağustos seçimlerinde şahsıma verdiğiniz yüzde 70'lik destek için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu. 

Seçimden sonra geldiği ilk ilin Trabzon olduğunu anımsatan Erdoğan, "Başbakanlık dönemimde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığım dönemimde de her fırsatta sizlerle birlikte olmaya devam edeceğim. Geçtiğimiz yıl ekim ayında buradaydım. Aradan 7 ay geçti şimdi yeniden bir aradayız. Trabzon'un gelişmesi, büyümesi, kalkınması için çalışmaya kesintisiz şekilde devam ediyoruz" ifadesini kullandı. 

Ziyareti vesilesiyle toplam 153 milyon lira yatırım bedeli olan 24 modern eseri resmen hizmete aldıklarını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Eğitimde Osman Kalyoncu İmam Hatip Ortaokulunu, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunu, Yeşiltepe Ortaokulunu, Ahmet Saka İlkokulunu ve Halk Merkezi Atölyesini resmen hizmete alıyoruz. 30 milyon liralık bir yatırım olan Trabzon Adalet Sarayı'nın resmi açılışını bugün burada gerçekleştiriyoruz. Karadeniz Teknik Üniversitemizin tıp fakültesine acil servis ve yoğun bakım ünitesi yapıldı. Avrasya Üniversitemize 1. Dünya Savaşı Şehitler Anıtı bu şehrimize kazandırıldı. Bu eserlerin de resmi açılışını burada gerçekleştiriyoruz."

Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tamamlanmış projelerine de değinerek, "24 ayrı eser 153 trilyon, bu yatırımlar Trabzon'umuza, ülkemize, tüm hemşehrilerimize hayırlı olsun. Karadeniz'de gidilmedik ilçe yok, niye biz size sevdalıyız? Bizim size aşkımız var. Biz dertliyiz dertli" dedi.

- "Ferhat olduk, dağları deldik"

Samsun-Sarp arasının 12 yıl önce yüzde 35'inin yapıldığını, kendilerinin geldiklerinde yolu tamamladıklarını anlatan Erdoğan, "İki araba zaten yan yana geçemezdi, birisi bekler öbürü gelir geçerdi. Şimdi öyle bir şey var mı, yok. Dağları deldik dağları, Ferhat olduk, dağları deldik. Çünkü Şirin'e kavuşmamız lazımdı. Siz Şirin'siniz Şirin" diye konuştu.

Birilerinin konuştuğunu dile getiren Erdoğan, "Bir dikili ağacınız olsun. Utanmadan sıkılmadan diyorlar ki 'Bunların eseri yok'. Elinize dilinize dursun. Şu anda sadece İstanbul'un Marmaray'ında, 18 ay oldu açılışını yapalı, geçenlerin miktarı ne oldu biliyor musunuz, 73 milyon" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Ama biz Trabzon'a tarih olan Fatih'in torunlarıyız. Biz Yavuz'un torunlarıyız. Fatih dedemiz karadan gemileri yürüttü. O bize bir hedef koydu, 'Torunlarımız bakalım ne yapacak' dedi. Biz de ne yaptık, madem ki ecdadımız Fatih karadan yürüttü, biz de denizin altından bu metroyu yapacağız. Onunla yetinmedik, o raylı sistem, şimdi Avrasya Tüneli yapıyoruz. Önümüzdeki yıl onu açacağız. Oradan da iki katlı tren, otomobiller geçecek denizin altından."

- "Nerelerden nerelere..."

Boğaz'ın üstünde iki altın kolye olduğunu söyleyen Erdoğan, "Şimdi üçüncüsünü yapıyoruz. Ne o? Yavuz Sultan Köprüsü. Rahatsız oldular, dediler ki 'Niçin bu köprünün adını Yavuz koyuyorsunuz?' Biz ceddini inkar edenlerden değiliz. Onlar ki bu topraklarda mücadelenin tarihini yazdılar. Onları yaşatmayacağız da kimleri yaşatacağız" diye konuştu. Erdoğan, üçüncü köprünün dünyanın en geniş köprüsü olacağını sözlerine ekledi.

"Nerelerden nerelere. Bütün mesele ne biliyor musunuz, iman öyle bir şey ki tekeden bile süt çıkarır" diyen Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un "İmandır o cevher ki İlahi ne büyüktür, İmansız olan yürek sinede yüktür" dizelerini okuyarak, "Biz bu yolu böyle yürüdük" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birilerinin birileri karşısında eğildiğini belirterek, "Kimi Pensilvanya karşısında eğilir, kimi paranın karşısında eğilir, kimi makamın karşısında eğilir ama biz Allah'tan başka kimsenin karşısında eğilmedik, eğilmeyeceğiz" dedi.

(Sürecek)