Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (4) - "Türkiye dalgalanmak, 2023 hedeflerine ulaşmak için rüzgar bekliyor. Ben de işte buna, karınca kararınca katkı vermeye çalışıyorum. Ben ne yapıyorsam milletim için yapıyorum, milletimle birlikte yapıyorum. İnşallah yeni Türkiye'yi de milletimle, Karadeniz'le, Trabzon'la birlikte inşa edeceğiz" - "Türkiye'yi de dolaşacağım, dünyayı da dolaşacağım. İş adamlarımızı yanıma alacağım, onlarla beraber dolaşacağım. Niye? Çünkü yeni Türkiye'ye bu lazım. Hedeflerimizi anlatmak için geziyorum. İstiyorlar ki meydanı boş bırakayım, istedikleri gibi at oynatsınlar. Yok öyle yama" - "Şimdi nerede kubbeler yükseliyorsa, nerede minareler yükseliyorsa bunlar rahatsız oluyor. Çok rahatsız oluyorlar. Bunların listesinde hizmet namına hiçbir şey yok. Onun yerine ne var, tek parti dönemi, yıktıkları, sattıkları, harap ettikleri camiler var"

TRABZON (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Türkiye dalgalanmak, 2023 hedeflerine ulaşmak için rüzgar bekliyor. Ben de işte buna, karınca kararınca katkı vermeye çalışıyorum. Ben ne yapıyorsam milletim için yapıyorum, milletimle birlikte yapıyorum. İnşallah yeni Türkiye'yi de milletimle, Karadeniz'le, Trabzon'la birlikte inşa edeceğiz" dedi.

Erdoğan, Trabzon Atatürk Alanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde halka hitap etti. 

Muhalefetin "işsizlere iş vereceğiz" vaatlerine değinen Erdoğan, milletin yalanlarla aldatılmaya çalışıldığını söyledi. Erdoğan, "Biz senin 1998'de SSK'da genel müdür olduğun dönemi de biliyoruz. Hastaneleri nasıl yönettiğini de biliyoruz. 'Hastane' denince akla hijyen gelir, pislikten geçilmiyordu" diye konuştu.

Merhum gazeteci Savaş Ay'ın dönemin SSK hastanelerini gösterdiği programı hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Merhum Savaş Ay'ın programı izlediniz değil mi, o rezilliği gördünüz değil mi? Orada nasıl duruyor, halini gördünüz. Kırklareli'nde bir ufak yavrunun yanlış iğne yüzünden kolunun nasıl kesildiğini gördünüz değil mi? Bir hanım kardeşimizin İzmir'de önce rahimlerinin alınmasını, arkasından 'Yanlış oldu. Böbreği almamız lazım' denilerek bir de böbreğinin alındığını izlediniz değil mi? Sen busun. Bu ülkede 5 koyunu güdemeyenler şimdi kalkmışlar hayali rakamlar konuşuyorlar. Bakıyorsun bir diğeri 5 seneliğine iktidar oldu, 3,5 yıl kaldı bırakıp kaçtı. Kim olduğunu biliyorsunuz değil mi, anlıyorsunuz değil mi? Sen 3,5 yıl dayanamadın çektin gittin. Ortaklarından biri de şu anda anamuhalefetin yavrusu biliyorsunuz. O da öyle. O da duramadı, o da kaçtı gitti. Bunlar bu işi yürütemez. Bu milleti kitabından, ezanından, kutsallarından ayırmadan amaçlarına ulaşamayacaklarını biliyorlar. Onun için, yapmak için değil, sadece yıkmak için çalışıyorlar."

Mehmet Akif Ersoy'un bir şiirini okuyan Erdoğan, "Şimdi bir Sinan lazım. Süleymaniye için bir Kanuni lazım. İşte biz bu azimle geldik. Bu azimle de yapıyoruz" dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte şimdi nerede kubbeler yükseliyorsa, nerede minareler yükseliyorsa bunlar rahatsız oluyor. Çok rahatsız oluyorlar. Bunların listesinde hizmet namına hiçbir şey yok. Onun yerine ne var, tek parti dönemi, yıktıkları, sattıkları, harap ettikleri camiler var. Onun yerine ne var, bölgede yol yapan, havalimanı yapan, hastane yapan, okul yapan iş makinelerini yakmak var. İş makinelerini yakıyorlar. Ağrı Havalimanını böyle yaptık. Onlar yaktılar, biz yaptık. Muş öyle, Iğdır öyle, Kars öyle. Şimdi Hakkari'yi yapıyoruz yine öyle. Yine yakıyorlar. Yoksa 2 yıl önce açacaktık. Şimdi 2 yıl gecikmeyle inşallah açacağız."

Paralel yapının sınav sorularını çaldığını belirten Erdoğan, "Evlatlarımızın hayallerini gasp ettiler. Bunların listesinde 1994'te, 2001'de millete yaşattıkları ağır ekonomik krizler var" dedi.

-"Milleti aldatmanın anlamı yok"

İktidarı MHP , DSP ve ANAP'tan aldıklarını, o dönemde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar doları bulduğunu hatırlatan Erdoğan, başbakanlığı döneminde bu borcu ödediklerini, IMF'ye 5 milyar dolar borç verdiklerini kaydetti.

Merkez Bankası'nın kasasındaki 27,5 milyar doları, 120 milyar dolarlara, 230 milyar dolarlık milli geliri ise 800 milyar dolara çıkardıklarını belirten Erdoğan, ihracatın 36 milyar dolardan, 158 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.

Devletin, kamu net borç stokunun, milli gelire oranla yüzde 73'ten, yüzde 36'lara düştüğünü, enflasyonun yüzde 30'dan tek haneli rakamlara gerilediğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz böyle çalıştık, böyle çalışıyoruz, yine böyle çalışmaya devam edeceğiz. Ama milleti aldatmanın anlamı yok. Bu ülkeyi IMF'nin esiri haline getirdiler, yasaklı bir ülke haline getirdiler. Gözleri yaşlı şekilde okul kapılarından geri çevirdiler, çıktı paralel yapının başında zat, başörtü için 'füruattır' dedi. Kendi ülkesini dünyanın her yerinde kötüleme, şikayet etme var. Ve bu ülkede millete 'göbeğini kaşıyan adam', 'bidon kafalı' diyerek, kendi milletine hakaret edenler çıktı. Silahın yerine siyaseti, çatışmanın yerine demokrasiyi ikame etme çabasını sabote etme gayreti içinde olanlar var. İnanın, bunları sabaha kadar sayabiliriz ama bunların hiçbiri ülkemizin ve milletimizin hayrına olan şeyler değil. Bütün bunları, hamdolsun teker teker, bunlara rağmen aştık ve buralara geldik."

-"Farklı bir dönemin içine girildi"

Artık farklı bir dönemin içine girildiğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin 2023'e çok daha farklı, güçlü bir şekilde girmesini istediklerini dile getirdi.

"Lafla bu işler olmuyor. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" diyen Erdoğan, Ziya Paşa'nın, "Eşek, zer-düz palan vursan, yine eşektir, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri" sözlerini hatırlattı.

Millet için gezdiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ben bunlardan mı izin alacağım? Milletim bana izin değil, görev verdi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ne dedim ben size? Yan gelip yatmak için gelmiyorum, koşmak için geliyorum. Türkiye'yi de dolaşacağım, dünyayı da dolaşacağım. İş adamlarımızı yanıma alacağım, onlarla beraber dolaşacağım. Niye? Çünkü yeni Türkiye'ye bu lazım. Hedeflerimizi anlatmak için geziyorum. İstiyorlar ki meydana boş bırakayım, istedikleri gibi at oynatsınlar. Yok öyle yama."

-"Bu milleti hedefine ulaşmaktan hiç kimse alıkoyamaz"

Arif Nihat Asya'nın bir şiirini okuyan Erdoğan, "Türkiye dalgalanmak, 2023 hedeflerine ulaşmak için rüzgar bekliyor. Ben de işte buna, karınca kararınca katkı vermeye çalışıyorum. Ben ne yapıyorsam milletim için yapıyorum, milletimle birlikte yapıyorum. İnşallah yeni Türkiye'yi de milletimle, Karadeniz'le, Trabzon'la birlikte inşa edeceğiz" dedi.

"Trabzon yeni Türkiye'ye hazır mı? Trabzon yeni Anayasa'yı istiyor mu? Trabzon başkanlık sistemini destekliyor mu? Trabzon al bayrağı dalgalandıracak rüzgarı estiriyor mu?" diye soran Erdoğan, alandakilerden "Evet" karşılığını alınca, "Maşallah. Sizlerde bu coşku, bu azim, bu kararlılık, bu heyecan olduğu müddetçe evvel Allah bu milleti hedefine ulaşmaktan hiç kimse alıkoyamaz" dedi.

Erdoğan, konuşmasını "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini alandakilerle birlikte okuyarak tamamladı.

-Açılıştan notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Alanı'na girişte Hüsna Altıntaş isimli bir kız çocuğunu bir süre sevdi. 

Protokol için ayrılan bölüme gelen ve ismi Ahmet Poyraz olduğu öğrenilen bir çocuğu da oturduğu yerde bir süre seven Erdoğan, küçük çocuğa hediyeler verdi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını, protokol kısmından ayrılarak halkın arasında dinlemesi dikkati çekti. 

(Bitti)