Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da
-Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (1) -"7 Haziran'da terörü arkasına alanlar mı kazanacak, yoksa bu millete sevdalı olanlar mı kazanacak? Bu bakımdan çok önemli" -"Biz, sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz. Biz, böyle örgüt liderlerinin karşısında eğilenlerden değiliz. Biz, legal görünümlü illegal örgütlerin de örgütlerin de liderlerinin karşısında eğilenlerden değiliz. Bizde ubudiyyet sadece Allah'adır. Kula kulluk yok bizde, sadece Allah'a kulluk var"

VAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "7 Haziran bir kırılma noktasıdır. 7 Haziran'da terörü arkasına alanlar mı kazanacak, yoksa bu millete sevdalı olanlar mı kazanacak? Bu bakımdan çok önemli" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde, Van'ın tüm ilçelerindeki, mahalleleri ve köylerindeki vatandaşları selamladı.

Vanlıların kendisini her gelişinde hasretle bağrına bastığını, kendilerinin de Van'a her seferinde elleri dolu, yatırım, hizmet ve eserlerle geldiklerini ifade eden Erdoğan, bugün de Van'da toplam yatırım bedeli 1 milyar 412 milyon lira olan 80 eserin açılışı için bulunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013 yılı Ekim ayında Van'a yaptığı ziyaret sırasında da yatırım bedeli 1,5 milyar lira olan yatırımların toplu açılını gerçekleştirdiğini anımsatarak, "Van'a hizmetleri 1,5 katrilyonluk bölümler halinde kazandırdık, kazandırıyoruz. 12 yılda Van'a yaptığımız toplam yatırım ne biliyor musunuz? Tam 17,5 katrilyon lira. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimize 12 yılda yaptığımız toplam yatırım ne biliyor musunuz? Bu yılın fiyatlarıyla 260 katrilyon lira, yani yaklaşık 100 milyar dolar" şeklinde konuştu.  

Türkiye 'de Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin adının yıllarca ihmalle, geri kalmışlıkla, yoklukla, yoksullukla anıldığını belirten Erdoğan, vatandaşlara, "Bugün Van'ın yollarının diğer bölgelerin yollarından eksiği var mı? Bugün Van'daki okulların, üniversitenin diğer bölgelerdeki okullardan geri kalır yanı var mı? Bugün Van'daki hastanelerin, hizmetlerin diğer bölgedeki hizmetlerden geri kalır yanı var mı? Artık her hangi bir kalp ameliyatı için kalkıp da Ankara'ya, İstanbul'a gitmeye gerek var mı?" diye sordu. Vatandaşların tezahüratlarla "hayır" diye bağırması üzerine Erdoğan, "Nereden nereye, bunlar bizimle geldi, bizimle oldu. Van'daki toplu konutlarımızın diğer bölgelerimizden fazlası var, eksiği yok" dedi.

Yola "Batı'da ne varsa, Doğu'da da o olacak" diyerek çıktıklarını anımsatan Erdoğan, "Bunlar oldu mu? Oldu. Bundan sonra da olacak. Buna rağmen eğer bugün Van, arzu ettiğimiz yerde değilse, inanın bunun sebebi biz değiliz. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Siz bunun sorumlularını gayet iyi biliyorsunuz. Bu seçimlerde Van geleceğine sahip çıkıyor mu? Bu seçimlerde Van tercihini hizmetten yana yapıyor mu? Ama o Pensilivanya hizmeti değil, bunları birbirine karıştırmayalım. Allah birliğimiz, beraberliğimizi, uhuvvetinizi daim kılsın" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Milli Eğitim Bakanlığının 41 yatırımını, Gençlik ve Spor Bakanlığının Erçiş'te tamamladığı 12 Dev Adam Spor Salonu'nu, Van 100. Yıl Üniversitesinin 9 farklı projesini, Kültür ve Turizm Bakanlığının çeşitli restorasyon projelerini, Sağlık Bakanlığının yatırımlarını, Kalkınma Bakanlığı Fuar Merkezi ve Urartu Müzesi inşaatını, AFAD'ın altyapı projelerinin açılışını gerçekleştireceklerini anlattı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Van'da 2002 yılında  ne kadar bölünmüş yol vardı biliyor musunuz? 36 kilometre. Ne kadar zamanda yapıldı 79 senede? Biz, 12 yılda Van'a ne kadar bölünmüş yol kazandırdık? 475 kilometre. Şimdi soruyorum; ey benim Kürt kardeşim, sen hizmete mi oy vereceksin, yoksa musluklardan kan akıtanlara mı oy vereceksin? Bilboardlarda, raketlerde, duraklarda musluklardan kan akıyordu, fakat eleştiriler başlayınca, şimdi bugün baktık ki musluklardan akan suyun rengi değişmiş. Ah benim Kürt kardeşim, canım kardeşim biz size sevdalıyız, ama siz bizi anlamakta zorlanıyorsunuz. 7 Haziran bir kırılma noktasıdır. 7 Haziran'da terörü arkasına alanlar mı kazanacak, yoksa bu millete sevdalı olanlar mı kazanacak? Bu bakımdan çok önemli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "dik dur eğilme gençlik seninle" tezahüratları yapan gençlere seslenerek, "Şu konuda rahat olun; biz sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz. Biz, böyle örgüt liderlerinin karşısında eğilenlerden değiliz. Biz, legal görünümlü illegal örgütlerin de örgütlerin de liderlerinin karşısında eğilenlerden değiliz. Bizde ubudiyyet sadece Allah'adır. Kula kulluk yok bizde, sadece Allah'a kulluk var" dedi.

Törene Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Garnizon Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, bazı milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişi sebebiyle bazı cadde ve sokaklara Kürtçe ve Türkçe olarak "Cumhurbaşkanımız Van'a hoşgeldiniz" afişleri asılırken, Van'ın birçok noktasına asılan ve siyasi polemik konusu olan "kan akan çeşme" afişleri yerine, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından su temalı afişlerin asılması dikkati çekti. 

Öğle saatlerinden itibaren toplu açılış töreninin yapılacağı meydanda toplanan vatandaşlar, yoğun yağmura rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekledi. 

(Sürecek)