Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da
- Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (2) "Kendilerine yeni Kabeler arayanları, Kur'an elbette rahatsız eder. Bunların da kimler olduğunu biliyorsunuz. Benim Kürt kardeşlerim dinine sadıktır, dinine sahiptir. Öyleyse Zerdüştlük dinini kendilerine din edinen yöneticilere gerekli cevabı verecektir diye düşünüyorum"

VAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kendilerine yeni Kabeler arayanları, Kur'an elbette rahatsız eder. Bunların da kimler olduğunu biliyorsunuz. Benim Kürt kardeşlerim, dinine sadıktır, dinine sahiptir. Öyleyse Zerdüştlük dinini kendilerine din edinen yöneticilere gerekli cevabı verecektir diye düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde, hükümetin Van'a bir çok hizmet yaptığını belirtti.

Van Belediyesi'nin, şehre su dahi vermediğini, su sorununu kendilerinin çözdüğünü anlatan Erdoğan, belediyenin görevini yerine getirmediğini söyledi.

Van depreminde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır dileyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Depremde biz buraya geldik, gece dolaşıyoruz. Erciş, Van bakıyorum ki ortada belediye yok. Onların iş makineleri yok, kayıp. Ankara durmadı, bütün imkanları ile seferber oldu. Biz depremin ardından 'En kısa sürede Van'ı daha güzel hale getireceğiz' dedik. Getirdik mi? İlçelerimizi getirdik mi? Benim Vanlı Kürt kardeşlerim o kısa sürede Van dışına gönderilmişlerdi ve tekrar şimdi açılan evlere döndüler. Söz verdiğimiz her şeyi hamdolsun yaptık. Kayıplarımızı geri getiremeyiz ama deprem sırasında şehirde oluşan yıkımı tümüyle telafi ettiğimize inanıyorum. Van artık geleceğine daha bir umutla daha bir güvenle bakıyor. İnşallah el birliği içerisinde Van'ı 2023 Türkiye 'sinin, bölgesinde parlayan yıldızı haline getireceğiz."

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından basılan "Feqiye Teyran'ın Divanı" kitabının artık Türkiye'de ret, inkar, asimilasyon politikalarının geride kaldığının örneği olduğunu belirten Erdoğan,  AK Parti 'yi kurdukları zaman bölgenin kanaat önderlerinin kendilerinden olağanüstü hal uygulamasını kaldırmalarını istediğini ve bunu bir ay içerisinde gerçekleştirdiklerini anımsattı. 

Batman, Diyarbakır, Siirt ve Mardin'de paylaştığı Kur'an-ı Kerim'in Kürtçe mealini gösteren Erdoğan, başta Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez olmak üzere kitabın basılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.    

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birileri benim Kur'an'ın Kürtçe mealini sizlerle paylaşmamdan rahatsız oldular. Hatta terör destekli olan partinin eş başkanı da dedi ki, 'Bu aslında Diyanet İşleri Başkanlığına ait değil, bu bir özel vakfın hazırladığı Kürtçe Kur'an mealidir.' Bir başkasında da dedi ki 'Bu bir tane olarak basıldı ve Cumhurbaşkanına gönderildi.' Hemen ertesi gün Diyanet İşleri Başkanlığı cevabını verdi, dedi ki, 'Biz şu anda ilk etapta 10 bin Kürtçe Kur'an meali bastırdık ve bunu bölgeye gönderdik, gönderiyoruz' dedi. 

Onların rahatsızlığının aslında bizatihi Kur'an'ın kendisinden kaynaklandığını biliyorum. Zaten kendileri de bunu açıkça söylüyor. Ne diyorlar, 'Okullardan zorunlu din dersleri kaldırılsın.' Niye kaldırılsın? Niye rahatsız oluyorsun? Zorunlu din dersi Anayasa'nın amir hükmü olarak var. Nasıl var, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olarak var."

Din dersini seçmeli olarak da müfredata koyduklarını anımsatan Erdoğan, "İmansız olan bir milletin batması haktır, sen sahip olursan bu millet batmayacaktır" dedi.

"Kendilerine yeni Kabe arayanları" Kur'an'ın elbette rahatsız edeceğinin altını çizen Erdoğan, "Bunların da kimler olduğunu biliyorsunuz. Benim Kürt kardeşlerim, dinine sadıktır, dinine sahiptir. Öyleyse Zerdüştlük dinini kendilerine din edinen yöneticilere gerekli cevabı verecektir diye düşünüyorum" görüşünü dile getirdi.

- "Birbirinden farkı yok"

HDP ve CHP 'nin din ve inanç konusunda birbirinden farkı olmadığını savunan Erdoğan, CHP'nin Çankaya'yı, HDP'nin de Taksim'i kendisine Kabe olarak seçtiğini ifade etti. Erdoğan, "Kabemize de Kur'anımıza da sahip çıkmayı sürdüreceğiz" dedi.

Erdoğan, şunların da altını çizdi:

"Marjinallere, her türlü aşırılıklara, her türlü sapkınlık içerisinde olanlara verdikleri değeri Kabe'ye vermeyenlere bu millet asla itibar etmeyecektir. Siyasette pusulayı şaşırmışlardı şimdi de kıbleleri yok, kıblelerini şaşırdılar. Allah şaşırtmasın. Bir defa bu yola girdi mi nerede duracağınızı artık Allah bilir. 

Görüyorsunuz seçimde proje diye bula bula Diyaneti kapatmayı bulmuşlar. Diyanet ile ne alıp vermediğin var? İstiyorlar ki Diyanet kapansın, camiler, cemaat sahipsiz kalsın, dertleri o. Bunu bir zamanlar CHP yaptı değil mi? CHP camileri kapattı mı? Sattı mı? Buraları ahırlara çevirdi mi? Şimdi terör destekli olan partinin de derdi bu. Benim Vanlı kardeşim buna izin verir mi?"

Bugün açılışını yaptığı kurumlar arasında İmam Hatip kız kursu, 3 Nisan İmam Hatip Ortaokulu, Van Gölü İmam Hatip Ortaokulu'nun olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin eğitimde 4+4+4 uygulamasına son vererek 1+8+4 sistemine geçmek istediğini anımsattı.

Erdoğan, muhalefetin bu formülü daha önce de uyguladığını ve İmam Hatiplerin orta kısımlarını kapattığını belirterek 600 binin üzerindeki öğrenci sayısının 60 bine kadar indiğini hatırlattı. Erdoğan, "Milletim artık bu şifrelerin ne anlama geldiğini biliyor. Geldik, orta kısımları da açtık mı? Katsayıları, kotayı kaldırdık mı? 'İmam Hatipliler ve meslek liseleri tüm üniversitelere girebilir' dedik mi? Şimdi sayı 60 binden 1 milyona yükseldi" diye konuştu.

(Sürecek)