Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Van'da
-Erdoğan, toplu açılış töreninde konuştu: (3) "Türkiye'de bizim koskoca Diyanet İşleri Başkanlığımızda makama tahsisli bir Mercedes araç olmasından daha doğal, daha tabi ne olabilir? Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza ve ailesine edepsizce, ahlaksızca saldıranlara gereken dersi vermeye hep birlikte hazır mıyız?" -"Bu makamlara biz sahip çıkacağız, sahip çıkmamız lazım. Eğer, dini kanaat önderleri bu noktada korunmayacak olursa, bilesiniz ki bu aynen tesbihin ucundaki imame gibidir. O imame koptuğu zaman tesbih nasıl dağılırsa, evet önümüzdeki önderler, onlar yok olduğu zaman aynen dağılırız. Buna fırsat vermeyeceğiz" -"Bu millet, Ali'siz Alevilik fitnesini çıkartanları aday gösterenlere hak ettiği cevabı da verecektir, buna inanıyorum. Alevilik, Hz. Ali'yi sevmekse ben Aleviyim. Ama bunların böyle bir derdi yok" -"Cumhurbaşkanının önünü kesemezsiniz. Çıkar meydanlarda konuşur. Yeter ki meydanlarda konuşulacak insan bulsun"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , " Türkiye 'de bizim koskoca Diyanet İşleri Başkanlığımızda makama tahsisli bir Mercedes araç olmasından daha doğal, daha tabi ne olabilir? Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza ve ailesine edepsizce, ahlaksızca saldıranlara gereken dersi vermeye hep birlikte hazır mıyız?" dedi.

Erdoğan, Van şehir merkezi Beşyol Meydanı'nda, düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

Dün Arnavutluk'ta yaptığı ziyaret ile ilgili olarak bilgi veren Erdoğan, burada Namazgah Camisi'nin temelini attıklarını hatırlattı. Tarihin yeniden canlandığını ifade eden Erdoğan, muhteşem bir mimariyle güzel bir eserin ayağa kalkacağını dile getirdi.

Sloganlarla konuşmasının kesilmesi üzerine Erdoğan, "Biz, sizlerle gurur duyuyoruz. Varlığınız, bize güç katıyor. Sağ olasınız" dedi.

Erdoğan, tarihi bir kalenin içerisinde yıkılmış olan mescidin de TİKA tarafından yapıldığını belirterek, buranın açılışına gittiklerini bildirdi. Orada çok duygulu anlar yaşadıklarını aktaran Erdoğan, beş binin üzerinde katılımcı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buraya Kosova'dan ve tüm Balkanlardan gençlerin geldiğini anlatarak, "İşkodra İmam Hatip'ten de gelmişlerdi, orada genç kızlarımız bize güzel bir tablo sundular ve genç bir kızımız da gerçekten bizi duygulandıran sessiz çığlığı orada seslendirdi" diye konuştu.

"Şimdi ben Rabbime hamdediyorum. 'Yarabbi, bu nesil nerelerde ne şekilde yetişiyor. Şimdi soruyorum, 'Van Diyanet'in kaldırılmasına izin verir mi?" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Öyleyse 7 Haziran önemli değil mi? Gereği yapılmalı değil mi? Diyanet İşleri Başkanımıza saldırıyorlar. Terörün desteğindeki parti de saldırıyor, paralel yapı da saldırıyor. El ele vermişler. Ana muhalefet saldırıyor. Bunlarda saygı diye bir şey yok. Çok enteresan. Ne diyorlar? 'O Mercedes, bunların yapacağı işlerin kaynağıymış' ve bir de bedel koyuyorlar. Neymiş? Değeri bir milyon. Eski rakamla bir trilyon. Böyle bir şey yok. Dün Arnavutluk seyahatinde Diyanet İşleri Başkanımızla beraberdik. 'Nedir bunun fiyatı?' dedim. Söyledi, 330 bin Lira. Şimdi, bu iftirayı atanların çoğunun altında Mercedes var. Türkiye'de bizim koskoca Diyanet İşleri Başkanlığımızda makama tahsisli bir Mercedes araç olmasından daha doğal, daha tabi ne olabilir? Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza ve ailesine edepsizce, ahlaksızca saldıranlara gereken dersi vermeye hep birlikte hazır mıyız? Bu makamlara biz sahip çıkacağız, sahip çıkmamız lazım. Eğer, dini kanaat önderleri bu noktada korunmayacak olursa, bilesiniz ki bu aynen tesbihin ucundaki imame gibidir. O imame koptuğu zaman tesbih nasıl dağılırsa, evet önümüzdeki önderler, onlar yok olduğu zaman aynen dağılırız. Buna  fırsat vermeyeceğiz. Buna hazır mıyız?"

-"Alevilik, Hazreti Ali'yi sevmekse ben aleviyim"

Van'da vatandaşlara seslenerek, "Van, imam hatiplerin kapatılmasına izin verip verir mi?" diye soran Erdoğan, "Hayır" cevabı üzerine "Biz de bunu söylüyoruz zaten" dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu millet, Ali'siz Alevilik fitnesini çıkartanları aday gösterenlere, hak ettiği cevabı da verecektir, buna inanıyorum. İşte, terör örgütünün desteklediği o siyasi partide de ne yazık ki Ali'siz Aleviliğin önde olanlarından da bir tane var. Ben, aleviliği öyle tanımadım. Hazreti Ali'yi sevenler olarak tanıdım. Alevilik, Hazreti Ali'yi sevmekse ben Aleviyim. Ama bunların böyle bir derdi yok. Darbecileri cennetlik ilan ederken, ülkesi için gece gündüz çalışanları ağızlarını köpürterek beddua edenlere milletimiz hak ettiği cevabı verecektir. Öyle mi, buna da var mıyız?"

Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklarken farklı bir cumhurbaşkanı olacağını söylediğini hatırlatan Erdoğan, "Ben, tarafsız değil, milletin tarafında olan bir cumhurbaşkanı olacağım' demiştim" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin yeni bir seçimin arifesinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, kendisinin de Türkiye'yi dolaşarak milletle buluştuğunu, kucaklaştığını söyledi. Erdoğan, yarın da Kırıkkale'de, Cumartesi İstanbul'da, Pazar Kayseri'de olacağını bildirdi. Yeni Türkiye vizyonunu, yeni anayasa ve başkanlık sistemi teklifini millete anlattığını ifade eden Erdoğan, "Bunun için destek istiyorum. Herhangi bir parti ismi zikretmeden, seçimden sonra bu vizyonu hayata geçirmek üzere diyorum ki '400 milletvekili gerek.' Kime istiyorum? Bu vizyonu kim hayata geçirecekse, ona istiyorum" dedi.

-"Cumhurbaşkanının önünü kesemezsiniz"

Erdoğan, "Milletimle yaptığım bu hasbıhali, yeni anayasa çağrımı da tenkit ediyorlar. Durmadan, muhalefetteki partiler, Yüksek Seçim Kuruluna müracaat ediyorlar. Ne diyorlar, söyleyeyim. 'Bu Cumhurbaşkanı, meydanlara çıkmasın' diyorlar. Hele hele bu terör örgütü desteğinde olan parti var ya, iki kere müracaat etti. İkisinde de ret cevabı aldı, yine usanmadı. Yine devam ediyor. Bunlar, anayasayı falan da bilmiyor" diye konuştu.

Herkesin anayasayı okuması gerektiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Okuyun anayasayı. Böyle, bir şey yok. Cumhurbaşkanının önünü kesemezsiniz. Çıkar meydanlarda konuşur. Yeter ki meydanlarda konuşulacak insan bulsun. Ben, şu anda milletimle beraberim. Van'da da milletimle beraberim. Arnavutluk'taki dostlarla soydaşlarla da beraberim. Önümüzdeki hafta Bosna-Hersek'te olacağım. Yine aynı şekilde. Hem ülkemizde hem dünyada dolaşacağız. Niye? Evet, bu millete küçük olmak, küçük düşünmek yakışmaz. Bu milletin büyüklüğüne uygun olarak hareket edeceğiz."

(Sürecek)