Dilucu Gümrük Kapısı açılış töreni

Dilucu Gümrük Kapısı açılış töreni
Dilucu Gümrük Kapısı açılış töreni
- Gümrük ve Ticaret Bakanı Aşcı: - "Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için bu kapıları yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz" - TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: - "Dilucu ile Iğdır'ın geleceği çok daha parlak olacak"

 IĞDIR (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Bakanlık olarak Türkiye 'yi ticaretin daha kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke konumuna getirmek için çabaladıklarını belirterek, "Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için işte bu kapıları (Dilucu Gümrük Kapısı) yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz" dedi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yenilenen Iğdır'daki Dilucu Gümrük Kapısı'nın resmi açılışı nedeniyle tören düzenlendi. 

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, geçen ay uğradıkları bombalı terör saldırısında şehit olan Dilucu Gümrük Kapısı'nda görevli 13 polise Allah'tan rahmet diledi.  

- "Ticaret erbabımız durmamalı"

Türkiye'nin 23 çeyrektir kesintisiz olarak büyüdüğünü belirten Aşcı, ülke ekonomisinin 2002-2014 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5 büyüme gösterdiğini kaydetti. Söz konusu büyüme rakamlarının yeterli görülemeyeceğini ifade eden Aşcı, "Ticaret erbabımız durmamalı, büyümeli" diye konuştu. 

Dış ticaretin, ticaretin önemli bir unsuru olduğunu dile getiren Aşcı, rekabet gücüne sahip ülkelerin küresel hasıladan daha fazla pay aldıklarına dikkati çekti. 

Bakanlık olarak Türkiye'yi ticaretin daha kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke konumuna getirmek için çabaladıklarını anlatan Aşcı, "Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için işte bu kapıları yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz" ifadesini kullandı. 

- "Iğdır'ın geleceği daha parlak olacak"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Dilucu Gümrük Kapısı'nın temelinin yaklaşık 1,5 yıl önce atıldığını belirterek, böyle bir işe vesile olduğu için eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya teşekkür etti. 

Bakan Aşcı'nın da bürokrat olduğu dönemlerden bugüne kadar gümrük işleri konusunda çok emeğinin bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Iğdır'ın hizmeti hak eden bir il olduğunu söyledi. 

İhracat, istihdam ve üretimin arttığı yerde zenginliğin de artacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Dilucu ile Iğdır'ın geleceği çok daha parlak olacak" dedi. 

Dünyada üretimin yüzde 60'ının Türkiye'nin doğusundaki ülkelere kaydığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bu anlamda küresel ticaretin geçiş köprüsü konumuna geleceğinin altını çizdi. 

Gümrük kapıları konusunda bu zamana kadar 725 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, yenilenen gümrük kapılarının navlun maliyetlerini azaltması nedeniyle özel sektörün yıllık 410 milyon lira tasarruf ettiğini sözlerine ekledi. 

- Diğer konuşmalar

Açılışa katılan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da Türkiye'nin her alanda devrim niteliğinde icraatlar gerçekleştirdiğini belirterek, ülkenin büyümesi ve ekonomik potansiyelinin artmasının önemine işaret etti. 

Iğdır Valisi Davut Haner ise gümrük kapılarının ülkelerin aynası olduklarını ifade ederek, Dilucu'nun modern ve Iğdır'a yakışır bir gümrük kapısı olduğunu kaydetti. 

Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise Dilucu Gümrük Kapısı projesinin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirildiğini söyledi. Parmaksız, toplam 84 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kapının 75 milyon liraya mal olduğunu bildirdi. 

Azerbaycan Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Asef Memedov da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değindiği konuşmasında, işbirliği olmadan hiçbir işin gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle Dilucu Gümrük Kapısı resmen açıldı.

- Ortaokulun açılışını gerçekleştirdiler

Bu arada Bakan Aşcı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odasının Iğdır'ın Aralık ilçesinde yaptırdığı ortaokulun resmi açılışını da gerçekleştirdi. Aşcı, buradaki konuşmasında okulun hayırlı olması dileğinde bulundu.

Öğrencilere çok çalışmaları tavsiyesinde bulunan Aşcı, "Hükümet olarak 2002 yılından bu yana eğitime ve sağlığa bütçeden en fazla payı ayırdık. Nerede eğitim ihtiyacı varsa hükümet orada olmuştur" diye konuştu. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Iğdırlı öğrencilerin Türkiye'nin en uç noktasında okuduklarına dikkati çekerek, bu ildeki öğrencilerin diğer bölgelerdeki öğrencilere göre daha fazla çalışmaları gerektiğini söyledi. 

Geleceği kurgulamak adına eğitime yatırım yapılmasının önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Eğitim yatırımlarıyla sadece siz değil, şehriniz, ülkeniz kazanıyor" dedi. 

Konuşmaların ardından Aşcı ve Hisarcıklıoğlu, sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti. 

Bu arada, Bakan Aşcı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, geçen ay uğradıkları bombalı terör saldırısında düşen Dilucu Gümrük Kapısı'nda görevli 13 polisin anısına saldırının gerçekleştiği noktaya karanfil bırakarak, dua ettiler.