Doğalgazlı otobüslerle yılda 90 milyon lira tasarruf

Doğalgazlı otobüslerle yılda 90 milyon lira tasarruf
Doğalgazlı otobüslerle yılda 90 milyon lira tasarruf
ANKARA (AA) - MURAT TEMİZER - Ankara'da motorinli otobüsler yerine tercih edilen sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) belediye otobüsleri şehir bütçesine...

ANKARA (AA) ? MURAT TEMİZER ? Ankara'da motorinli otobüsler yerine tercih edilen sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) belediye otobüsleri şehir bütçesine yılda 90 milyon lira tasarruf sağlıyor.

AA muhabirinin Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, yoğun kullanılan petrol ve dizel gibi fosil yakıtlara kıyasla daha düşük karbon emisyonu salgılayan CNG'nin Ankara'daki otobüslerde kullanımı artıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılından bu yana emisyon değerlerini düşürerek hava kirliliğini azaltmayı amaçlayan Kyoto Protokolü'ne uyum sağlamak için doğalgazlı otobüsleri toplu taşımada hizmete alıyor.

Belediyeye bağlı EGO Genel Müdürlüğüne ait filonun yaklaşık yüzde 76'sını CNG yakıt kullanan otobüsler oluşturuyor.

EGO, 1089'u solo, 200'ü körüklü olmak üzere toplam 1289 CNG'li otobüse sahip. CNG'li bir otobüs yıllık en az 71 bin lira yakıt tasarruf sağlıyor. EGO bünyesindeki CNG'li otobüs filosunun tam kapasite çalışması durumunda yıllık toplamda yaklaşık 90 milyon lira yakıt tasarrufu sağlanıyor.

EGO otobüsleri, 2014'te 68 milyon 212 bin 652 metreküp doğalgaz tüketerek Euro3 dizel motorlara göre 22,5 ton az partikül salınımı, Euro4 dize motorlara göre ise 6,15 ton daha az partikül salınımı yaptı.