Dolu, sebze tarlalarını etkiledi

Dolu, sebze tarlalarını etkiledi
Dolu, sebze tarlalarını etkiledi
ANKARA (AA) - Çubuk ilçesinde önceki gün etkili olan dolu, sebze tarlalarında hasara neden oldu.Yaklaşık 10 dakika süren dolunun salatalık, domates,...

ANKARA (AA) - Çubuk ilçesinde önceki gün etkili olan dolu , sebze tarlalarında hasara neden oldu.

Yaklaşık 10 dakika süren dolunun salatalık, domates, biber bahçelerinde tahribata neden olduğunu belirten üreticiler, yetkililerden yardım istedi. 

Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, dolunun Aşağı Çavundur, Yıldırım Beyazıt, Yavuz Selim mahallelerinde etkili olduğunu bildirerek, yağışın üretimde düşüşe neden olacağını söyledi. 

Yağış sonrasında yaşanan üretim düşüşünün fiyatları yükselteceğini vurgulayan Benli, "Şu anda kilogramı 2 liradan satılan salatalığın 2,5 liraya yükseldiğini görüyoruz. Belki bu fiyat daha da yükselebilir. Çiftçiyi de düşünmek lazım, çünkü hiçbir şeyleri kalmadı, tarlaların hepsini dolu vurdu. Tabi bu bizim turşu üretim kapasitemize de yansıyor. Yani haliyle bu yıl turşu üretimimiz eksik olacak" dedi.

Yağışın ardından hasar tespit çalışmalarına başladıklarını belirten Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle ise "Yağışın ardından İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, doludan zarar gören mahallelerde hasar tespiti yaptı. Biz de oda olarak ayrıca bir hasar tespit çalışması yapıyoruz. Elde ettiğimiz verilerle üreticimizin kredi borçlarının ertelenmesi yönünde bir çalışma yapacağız" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  YAŞ

  ,

  Tarım

  ,

  Kredi

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  dolu