Dünya Anne Sütüyle Beslenme Haftası

Dünya Anne Sütüyle Beslenme Haftası
Dünya Anne Sütüyle Beslenme Haftası
- Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, anne sütünün, bebeğin tüm besinsel gereksinimlerine tek başına cevap verebilen mükemmel içeriğe sahip, yaşayan doğal bir gıda olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, anne sütünün, bebeğin tüm besinsel gereksinimlerine tek başına cevap verebilen mükemmel içeriğe sahip, yaşayan doğal bir gıda olduğunu söyledi.

1-7 Ağustos Dünya Anne Sütüyle Beslenme Haftası ilgili açıklamalarda bulunan Aslan, ilk 6 ayda tıbben gerekli olmadıkça bebeğe anne sütü dışında hiçbir ek gıda verilmemesi gerektiğini belirtti.

Aslan, altı aydan sonra uygun şekilde başlanan ek gıdalarla birlikte emzirmeye iki yaşın sonuna kadar devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Aslan, şöyle dedi:

"Sağlık Bakanlığımız Kadın ve Çocuk Sağlığı Hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla 1987 yılından itibaren diğer çocuk sağlığı programlarına ek olarak Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kurumları Programı'nı uygulamaktadır. Bu program tüm Sağlık Kurumlarının rutin hizmetleri içerisinde yer almaktadır."

Anne sütünün içeriğinin doğum sonrasında bebeğin ihtiyaçlarına göre değişkenlikler gösterdiğine dikkat çeken Aslan, şöyle konuştu:

"Örneğin zamanında doğum yapan ile zamanından önce doğum yapan annelerin sütleri birbirinden farklıdır. Ayrıca, bebek büyüdükçe anne sütünün de içeriği farklılaşır. Bu değişkenlik büyümekte olan bebeğin artan ve değişen gereksinimlerini tam olarak karşılar. Annenin ürettiği süt miktarının annenin kilosu ya da meme büyüklüğü ile ilgisi yoktur."

Aslan, anne sütünün her zaman ılık, taze, temiz, ekonomik ve kullanıma hazır olduğunu sözlerine ekledi.