Dünya Çiftçiler Günü

Dünya Çiftçiler Günü
Dünya Çiftçiler Günü
ANKARA (AA) - Dünya Çiftçiler Günü ve Ahilik Haftası Polatlı ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.Polatlı Belediyesi, Ziraat Odası, Ankara Pancar...

ANKARA (AA) -  Dünya Çiftçiler Günü ve Ahilik Haftası Polatlı ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Polatlı Belediyesi, Ziraat Odası, Ankara Pancar Kooperatifi, Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Polatlı Muhtarlar Derneğinin birlikte düzenlediği kutlamalarda, Mevlid-i Şerif okundu, şükür ve yağmur duası yapıldı. Köylü kadınlar taş değirmende mani söyleyip buğday öğüttü.

Programda arıcılık kursunu tamamlayan üreticilere sertifikaları, ilkeli dürüst çalışmalarıyla örnek seçilen esnafa ise teşekkür plaketi verildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, tarımın sosyal bir faaliyet değil, stratejik vazgeçilmez bir sektör olduğunu, Ankara'nın son 3-4 yıldır tarımda çok dinamik olduğunu söyledi.

Temel, şöyle konuştu:

"Ankara'daki bu dinamik tarım kesimi 2014 verilerine göre 4 milyar 2yüz milyon TL'nin üzerinde tarımsal  hasılanın gerçekleştiğini üreticilerimiz sayesinde görüyoruz. Türkiye 'nin başkenti Ankara, tarımın da başkenti oluyor.  Ankara 8 üründe Türkiye birincisi, 5 üründe Türkiye ikincisi, 4 üründe Türkiye üçüncüsüdür. 4 ürünün yüzde 50'den fazlasını Ankara üretiyor. Bu üretimde en büyük pay Polatlı üreticisinindir."

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ise üreticilerin 76 milyon ülke nüfusunu, 40 milyon turist ve 2 milyon yabancı insanı doyurmak zorunda olduğunu ifade etti.

Köseoğlu, şunları dile getirdi:

"Şükürler olsun ki Polatlı çiftçisi ülkemizde yaşayan 20 milyon insanın soğan,  2 milyon kişinin şeker, 2 milyon kişinin un ihtiyacını üretiyor. 300 bin kişinin tavuk eti, 3 milyon kişinin kırmızı et ihtiyacını üretiyorsunuz. Yıllık 100 bin kamyona bir seferlik iş veriyorsunuz. Yıllık 25 bin kişiye sürekli iş veriyorsunuz. Tüm zorluklara rağmen üretim yapıyorsunuz, çalışıyorsunuz. Ülkemiz insanını doyuruyorsunuz. Sizlerin hakkı ödenmez. Sizlere hizmet etmenin bir ibadet olduğunu düşünerek sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz."

Polatlı Belediyesi Hacı Bekir Türker Parkında düzenlenen etkinliğe CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alpaslan, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Ankara Pancar Kooperatif Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

 Program sonunda  katılımcılara  yemek verildi.