Elazığ Bilim Merkezi açılıyor

Elazığ Bilim Merkezi açılıyor
Elazığ Bilim Merkezi açılıyor
- TÜBİTAK ile Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi arasında "Bilim Merkezi Destek Programı" ön protokolü imzalandı

ANKARA (AA) -  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi arasında "Bilim Merkezi Destek Programı" ön protokolü imzalandı.

TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Elazığ Valiliğinin koordinatörlüğünde, İl Özel İdaresi, Elazığ Belediyesi ve Elazığlı adamlarının destekleriyle inşa edilen Elazığ Bilim Merkezi, 6 bin 100 metrekare üzerinde kuruldu. Üç katlı tasarlanan bilim merkezinin, giriş katı karşılama alanı olarak kullanılacak. Birinci katta sergi salonu, eğitim sınıfları, gösteri alanları, kafeterya, üretim atölyesi ve depo alanları, ikinci katta ise ofis alanları bulunacak. Ayrıca bina içerisinde yaklaşık 20 kişilik gezegenevi de ziyaretçilere hizmet verecek.

Elazığ Bilim Merkezinde, 50 bilimsel sergi düzeneği yakın zamanda gençlerin kullanımına açılacak. TÜBİTAK, Elazığ Bilim Merkezine yeni sergiler temin edecek, desteklediği diğer bilim merkezlerindeki gezici sergileri de kente getirecek, merkezin işletilmesi sürecinde danışmanlık hizmeti verecek ve diğer ihtiyaçlarını giderecek. Bunların yanı sıra TÜBİTAK, bilim sevgisinin çocuklar ve gençler arasında oluşması için Elazığ'da bilim şenlikleri, söyleşileri ve fuarları gibi etkinliklere de destek verecek.

TÜBİTAK, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun kararı doğrultusunda, büyükşehirler öncelikli olmak üzere bilim merkezi projelerine destek veriyor. Bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan merkezler; farklı yaş grupları ve birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getiriyor. Kamu yararı gözeten, kar amacı gütmeyen, kamu veya özel sektör kaynaklarıyla finanse edilen bilim merkezleri, deneysel ve uygulamalı etkinlikler de düzenliyor.