EMO'dan Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliğine karşı dava

EMO'dan Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliğine karşı dava
EMO'dan Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliğine karşı dava
ANKARA (AA) - Elektrik Mühendisleri Odasınca (EMO) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği'nin çeşitli...

ANKARA (AA) - Elektrik Mühendisleri Odasınca (EMO) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği'nin çeşitli düzenlemelerine karşı Danıştay'a dava açıldı.

EMO'dan yapılan açıklamada, Danıştay'a 25 Şubat'ta açılan davada, yeni yönetmelik ile Proje Onay Birimi (POB) olarak ifade edilen, bakanlığın yetkilendireceği kurumların, elektrik tesisleri proje onayları yanı sıra kabul ve tutanak onaylarını da yapacağına işaret edildi.

Elektrik tesisleri projelerini hazırlayacak mühendislere, yetkilendirilen kuruluşlarca eğitime tabi tutulma ve sertifika zorunluluğu getirilmesinin elektrik mühendislerinin diplomalarını ve mühendis unvanının getirdiği yetkileri yok sayacağı iddia edilen açıklamada, dava ile TMMOB Kanunu kapsamında meslek örgütünün serbest müşavir mühendislere (SMM) yönelik düzenlemeleri ile meslek içi eğitim ve belgelendirme süreçlerinin dava kapsamında anlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, mühendislere ilave eğitim koşulu getirilmesi ve yetki kısıtlaması yapılmasının yasal bir dayanağının olmadığı, bakanlığın mühendislerin unvan ve yetkilerini kullanabilmelerini bir yönetmelik ile kısıtlamasının, ilgili yasal düzenlemelere aykırı olduğu öne sürüldü.