Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
- "Her türlü istikrarın bozulmaya çalışılmasına, her türlü terör faaliyetlerine rağmen, Türkiye büyümesine, ilerlemesine ve gelişmesine devam edecektir" - "Her bir HES'ten, her bir rüzgardan elde ettiğimiz enerji, yurtdışından ithal ettiğimiz doğalgazı önlüyor"

ÇORUM (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Her türlü istikrarın bozulmaya çalışılmasına rağmen, her türlü terör faaliyetlerine rağmen, hiç merak etmeyin, Türkiye büyümesine, Türkiye ilerlemesine ve Türkiye gelişmesine devam edecektir" dedi.

Statkraft'ın Kargı Kızılırmak Hidroelektrik Santrali'nin açılışında konuşan Yıldız, 2015'in ilk yarısında elektrik üretimine 10 milyar lira yatırım yapıldığını ve enerji sektörüne 4,5 milyar dolarlık doğrudan yatırım sağlandığını belirtti. 

Yıldız, bu yatırımların devam edeceğini belirterek, "Biz, hiç bir zaman  için hiçbir tehditten korkmadık. Biz bu işe yüreğimizi koyduk. Kusura bakmayın bir avuç çapulcuya, biz bu ülkemizin hiçbir güzelliğini bırakmayız" ifadelerini kullandı.

2015'in ilk yarısında yaklaşık 2 bin megavat güç devreye aldıklarını söyleyen Yıldız, bunun yüzde 90'ının yenilenebilir enerji kaynaklarından olduğunu belirtti. 

Yıldız, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına ayırdığı payın,  Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği enerjinin tam iki katı olduğunu aktardı. 

Türkiye'nin ne kadar yerli kaynaklar kullanılırsa, o kadar daha az doğalgaz ithal edeceğine dikkati çeken Yıldız, şöyle konuştu:   

"Her bir HES'ten elde ettiğimiz enerji, her bir rüzgardan elde ettiğimiz enerji yurtdışından ithal ettiğimiz doğalgazı önlüyor. Yalnızca rüzgardan 850 milyon dolarlık daha az doğalgaz ithal ettik 2014 yılında. Biz iktidara geldiğimizde, 12 bin 200 megavattan bu sistemi devraldık yenilenebilir enerji kaynaklarından, şu anda 30 bin megavatlar civarında." 

Hiçbir yılgınlığa sebebiyet vermeden, hiçbir sıkıntıyı ön plana çıkartmadan yatırımlara devam edeceklerini ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz işlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Biz büyümemize devam edeceğiz. Bir yandan da onlar hak ettikleri cevabı alacaklar, şu anda da alıyorlar. Bunun bedelini canlarımızla beraber ödüyoruz. Ama ülkemizi hiç şüpheniz olmasın ki, çocuklarımıza daha güzel bir Kargı, daha güzel bir Çorum ve daha güzel bir Türkiye bırakacağız."

Yıldız, "Her türlü istikrarın bozulmaya çalışılmasına rağmen, her türlü terör faaliyetlerine rağmen, hiç merak etmeyin, Türkiye büyümesine, Türkiye ilerlemesine ve Türkiye gelişmesine devam edecektir" diye konuştu. 

İnşaatı üç buçuk yıl süren Kargı Kızılırmak Hidroelektrik Santrali, 102 megavatlık kurulu gücüyle 470 gigavatsaat elektrik üretecek. 

Statkraft CEO'su Christian Rynning Tonnesen de törende yaptığı konuşmada, Türkiye'deki yatırımlarının 20 ülkeye yayılan faaliyetleri arasında stratejik önemde olduğunu belirtti.

Siirt'te devam eden hidroelektrik santrali projesiyle Türkiye yatırımlarının sürdüğünü dile getiren Tonnesen, şöyle devam etti:

"Statkraft'ın bugün 20'yi aşkın ülkede 4 bin 200 çalışanıyla devam ettirdiği faaliyetleri arasında, Türkiye'deki yatırımları çok önemli bir yere sahip. Türkiye'nin hidroelektrik kapasitesinin ve enerji ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Bu kapasiteyi, çevreye saygılı bir şekilde ve yatırımın yapıldığı bölgedeki halkın ekonomik geliştirmesine katkıda bulunarak geliştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Adana'daki yatırımımızın ardından Çorum'da açtığımız Kargı Kızılırmak HES'le birlikte, Türkiye'deki yatırımlarımızı yeni bir evreye taşıdık."