Engelli vatandaşlara çekilişle "Simit camekanı"

Engelli vatandaşlara çekilişle "Simit camekanı"
Engelli vatandaşlara çekilişle "Simit camekanı"
- Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası'ndan çekilişle 210 engelli vatandaşa simit satış yeri ve camekanı verildi

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası'ndan çekilişle 210 engelli vatandaşa simit satış yeri ve camekanı verildi.

Kocatepe Kültür Merkezi'nde noter huzurunda engelliler için çekiliş düzenlendi. Çekiliş öncesi açıklama yapan Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, engelli vatandaşların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, kendi gelirlerini kazanıp sosyal ve iş yaşamında yer edinebilmeleri için bu uygulamayı sürdürdüklerini söyledi.

İlkbahar, kazanan şahısların bazı kurallara uyması gerektiğini belirterek, "Yanlarında sadece birinci derece akrabaları durabilir. Engelli kardeşlerimiz camekanı başkasına devredemez, kiralayamaz veya satamaz. Camekanın basında duramayacak haldeyse iş yeri hekimimizin onayıyla camekanı birinci derece akrabası işletebilir" dedi.

Çekilişe bin 142 engellinin başvurduğunu söyleyen İlkbahar, her yıl yenilenen çekilişle engellilere iş imkanı sağlamaktan mutluluk duyduklarını vurguladı. İlkbahar, "Açıkladığımız kurallara uygun davranan engelli vatandaşlarımız, bu camekan sayesinde geçimini rahatlıkla sağlayacaktır. Kazanan vatandaşlarımıza önerim gramaj kurallarına uygun davranıp eksik gramajlı ürün satmamaları, eldiven, maşa ve önlük kullanarak halk sağlığına dikkat etmeleridir" diye konuştu.

Kura çekilişinde simit camekanı ve yer tahsisi hakkı kazananlardan yüzde 66 ortopedik engelli Fevzi Midiliç, çekilişe ilk defa katıldığını ve sonuçtan çok memnun olduğunu belirterek, "Şuan bir işim yoktu. Artık camekanımla çalışmaya başlayacağım" dedi.

Bir başka engelli Erol Kaya ise kazandığı simit camekanından elde ettiği gelirle çocuğunu okutacağını söyledi.

Satış yeri ve tekerlekli araba camekanlarına kavuşan engelliler, 2016'nın ilk gününden itibaren satışa başlayabilecek. Hak sahibi engelliler, yıllık yapılan sözleşmeler gereği kira ve camekan için herhangi bir ücret ödemeyecek ancak, Halk Ekmek Fabrikası görevlilerince yıl boyu denetlenecekler.

Hak sahibi bazı engelliler de satılacak ürünler konusunda Halk Ekmek Fabrikası'ndan yardım beklediklerini ifade ederek, taleplerini Genel Müdür Ali İlkbahar'a iletti.