Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
- AK Parti Ankara Milletvekili Selamoğlu: "Engellilere destek programları, engelli maaşları, sağlık hizmetleri, engelli kardeşlerimizin eğitim programları, rehabilitasyon merkezlerin açılması 2005'ten sonra oldu"

ANKARA (AA) -   AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, engellilere yönelik çalışmaların 2005'ten sonra yapıldığını söyledi.

Selamoğlu, Gölbaşı Belediyesi ile Gölbaşı Engelliler Derneği tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla Atatürk sahil parkında düzenlenen programda, 2005 yılına kadar Türkiye 'de engellilere yönelik her hangi bir kanun çalışmasının olmadığını kaydetti.

2005'te engellilerle ilgili ilk kanun düzenlenmesi yaptıklarını, daha sonra bu vatandaşlara yönelik çalışmalar başladıklarını ifade eden Selamoğlu, "Çünkü kanunsuz herhangi bir çalışma, ilgili Bakanlıklar tarafından yapılamıyordu. Engellilere destek programları, engelli maaşları, sağlık hizmetleri, engelli kardeşlerimizin eğitim programları, rehabilitasyon merkezlerin açılması 2005'ten sonra oldu" dedi.

Belediye Başkanı Fatih Duruay da devletin son yıllarda engelliler için yaptığı projeler ve verdiği desteklerin, onların hayata daha çok bağlanması, toplum içerisinde daha fazla yer almaları ve toplumun birer bireyi olduklarının hatırlatılması konusunda ciddi gelişmeler sağladığını söyledi.

Yerel yönetimler olarak sosyal aktivitelere daha fazla yer vererek engellilerin toplumla beraber yaşadıklarını hissetmeleri sağlamak istediklerini ifade eden  Duruay, "Bizim onlara seçim öncesi verdiğimiz bir sözümüz vardı. Engellilerimizle beraber bir dernek kuracaktık. Onları daha çok aktifleştirmek, daha çok sosyal faaliyetler arasına sokmak ve onlarla daha fazla zaman geçirmek için derneği kurduktan sonra onlara bir de yer tahsis ettik. Şu anda da tahsis ettiğimiz yerde kardeşlerimiz günüllerince program yapıyorlar" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gölbaşı Engelliler Derneğin temsili açılışı için katılımcılar tarafından kurdele kesildi.  Programda Başkan Duruay, ortopedik engelli iki öğrenciye hediye edilen akülü sandalyeleri teslim etti, çocuklara oyuncak dağıtıldı.

Şiirlerin okunduğu programda engelli öğrenciler tarafından paten, dans gösterileri yapıldı, konser gerçekleşti.

Etkinliğe Gölbaşı Kaymakamı Şahin Aslan, resmi kurum yetkilileri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.