Eski Başbakan Yardımcısı Babacan:

Eski Başbakan Yardımcısı Babacan:
Eski Başbakan Yardımcısı Babacan:
- "Bu seçim 2023 Türkiye'sinin kaderini belirleyecek bir seçim olacak"

ANKARA (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  1 Kasım'da yapılacak genel seçimin, 2023 Türkiye'sinin kaderini belirleyecek bir seçim olacağını söyledi.

7 Haziran seçimlerinden sonra özellikle iş çevrelerinden gelen "koalisyon da iyi olabilir" görüşüne katılmadıklarını belirten Babacan, "Sadece yakın tarihimize baktığımızda Türkiye'de ne zaman tek parti hükümetleri kurulduysa o zaman Türkiye reform yapmış, kalkınmış, yenilenmiş, ekonomi büyümüş. Ancak ne zaman koalisyon döneminden geçtiyse, ya vasat bir performans ortaya çıkmış ya da gerileme durumu artmış. 1970'lere, 1990'lara bakın, Türkiye'nin kayıp yıllarıdır bunlar" dedi.

AK Parti Gölbaşı İlçe Teşkilatı tarafından 75.Yıl Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantıya katılan Ali Babacan, 1 Kasım seçimlerinin önemine değinerek, 2023 Türkiye'sinin kaderinin belirleneceği bir seçim olacağını belirtti. Babacan, Türkiye'nin içerisinde birlik beraberliği sağlaması, sağlam bir duruş ortaya koyması ve güçlü bir hükümet kurulabilmesi durumunda siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağını söyledi.   

Terör olaylarına değinen ve terörle mücadelede topyekun bir duruş gerektiğini vurgulayan Babacan, Türkiye'de bunun sağlandığını belirterek, "Şunu bilin ki, bir ülkede demokrasi güçlüyse, bir ülkede hak ve hukuk konusunda yüksek standartlara ulaşıldıysa, o ülkede terörün başarılı olması mümkün değildir" dedi. 

Ankara'da, cumhuriyet tarihinin en büyük terör eyleminin yaşandığını vurgulayan ve Türkiye'nin teröre boyun eğmediğini, oyuna gelmediğini, halkın sağduyusunun galip çıktığını dile getiren Babacan, şöyle devam etti:

"Bunu yapanlar belki de çok farklı sonuçlar bekliyorlardı. Belki de Türkiye'de etnik kimlik bazında, mezhep bazında birbirine düşman olduğu bir tablo bekliyorlardı. Fakat çok şükür halkımız oyunu gördü. Biz eylemden hemen sonra söyledik; 'Bu eylem demokrasimizi hedef alıyor, dikkatli olalım' dedik. Hep beraber omuz omuza mücadele ederek terörün bu ülkede başarıya ulaşmasına engel olduk.

Bakın operasyonlar başladı PKK'ya karşı. Biz nabız tutuyoruz ülkenin her yerinde, tüm halkımızın desteğini alıyoruz. Güneydoğu Anadolu'da vatandaşlarımız çok büyük destek veriyor. Ben dün Van'daydım, vatandaşlarımız yaka silkiyor, bize Allah razı olsun diyorlar. Güvenlik yok tehdit var, zulüm var, her şey var. Zaten bir örgüt eğer yerelde destek bulamıyorsa, bir sosyal meşruiyet zemini bulamıyorsa, o örgütün varlığını sürdürmesi çok çok zordur. Operasyonlarımız sonuna kadar devam edecektir. Bu örgüt problem olmaktan çıkana kadar, silahlar bırakılana kadar devam edecektir."

7 Haziran'da halkın vermek istediği mesajı aldıklarını, oy kaybı yaşamalarına rağmen yine birinci parti çıktıklarını kaydeden Babacan "Yüzde 41 oy Batı standartlarında tek başına bir partinin alabileceği yüksek bir oydur. Çalışmamız lazım. Biz dersimizi çalıştık, iyi araştırmalar yaptık, ne oldu dedik. Bunu bir sarı kart olarak da anladık. Eksikler, hatalar, yanlışlar nerede? Bunların farkındayız. Bu eksiklerin tekrar etmemesi için, yeniden 2001 ruhuyla ve ilk günkü aşkla yola çıkabilmemiz için bu seçimlere her türlü hazırlığımızı yaptık. Milletimizle tekrar buluşarak, tekrar kucaklaşarak, sadece ve sadece milletimizden destek alıp sadece ve sadece milletimizin hizmetinde olacak bir tek parti hükümeti için hazırlandık. Hedefimiz bu" diye konuştu.

Toplantıya AK Parti Ankara milletvekili adayı Ertan Aydın, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, AK Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Osman Karaaslan, STK temsilcileri ve partililer katıldı.