FIBA Avrupa'nın yeni organizasyonuna 56 takım katılacak

FIBA Avrupa'nın yeni organizasyonuna 56 takım katılacak
FIBA Avrupa'nın yeni organizasyonuna 56 takım katılacak
- FIBA Avrupa'nın kulüp düzeyindeki yeni turnuvasında Türkiye'yi, Türk Telekom ve Royal Halı Gaziantep temsil edecek - 56 ekibin 2 konferansa bölüneceği yeni organizasyon, 28 Ekim'de başlayacak

ANKARA (AA) - Avrupa Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA Avrupa), 2015-16 sezonundan itibaren düzenleneceğini açıkladığı kulüp düzeyindeki yeni turnuvasında, aralarında Türk Telekom ve Royal Halı Gaziantep'in de bulunduğu 56 takım mücadele edecek.

FIBA Avrupa'dan yapılan açıklamaya göre, icra kurulunun 30 Haziran'da aldığı karar doğrultusunda, THY Avrupa Ligi ve ULEB Avrupa Kupası'na katılamayan takımların mücadele edeceği yeni turnuvayla ilgili detaylar belli oldu.

Yeni kulüp organizasyonunda, coğrafi olarak 2 konferansa bölünmüş 56 takım yer alacak. 28 Ekim'de başlayacak ve dörder ekipten oluşan 14 gruptaki ilk tur maçları sonucunda, grubunu ilk 2'de bitiren takımların yanı sıra en iyi dört 3'üncü de son 32'ye kalacak.

İkinci turda yine dörder takımdan oluşacak 8 grupta ilk 2 sırayı alan takımlar, play-off'lara yükselecek. Turnuvanın Dörtlü Final'i ise 29 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılacak.

Organizasyonda Türkiye 'yi, Türk Telekom ve Royal Halı Gaziantep temsil edecek. Türk kulüplerinin, 2. Konferans'tan seribaşı olarak katılacağı kura çekimi, yarın TSİ 14.00'te Almanya 'nın Freising kentinde gerçekleştirilecek.

Turnuvaya katılacak 56 takım ve çekilişte yer alacakları torbalar şöyle:

 

1. Konferans 2. Konferans
Torba                        Takım Torba             Takım 

1

Telenet Oostende (Belçika)

1

Tsmoki (Belarus)

1

Cibona (Hırvatistan)

1

Tartu Rock (Estonya)

1

CEZ Basketball (Çek Cumhuriyeti)

1

Kalev/Cramo (Estonya)

1

ASVEL (Fransa)

1

Turow (Polonya)

1

Elan Chalon (Fransa)

1

Energia (Romanya)

1

Fraport Skyliners (Almanya)

1

Türk Telekom  (Türkiye)

1

FoxTown Cantu (İtalya)

1

Royal Halı Gaziantep (Türkiye)

2

Belfius Mons-Hainaut (Belçika)

2

Kataja Basket (Finlandiya)

2

Antwerp Giants (Belçika)

2

KTP-Basket (Finlandiya)

2

Bakken Bears (Danimarka)

2

Astana (Kazakistan)

2

Le Havre (Fransa)

2

Ventspils (Letonya)

2

Shoeters (Hollanda)

2

Siauliai (Litvanya)

2

KRKA Novo Mesto (Slovenya)

2

Enisey (Rusya)

2

Södertalje Kings (İsveç)

2

Khimik (Ukrayna)

3

Magnofit Güssing Knights (Avusturya)

3

Lukoil Academic (Bulgaristan)

3

Pallacanestro (İtalya)

3

Rilski Sportist (Bulgaristan)

3

Donar (Hollanda)

3

Larnaka (Kıbrıs Rum Kesimi)

3

Leiden (Hollanda)

3

Engomi (Kıbrıs Rum Kesimi)

3

Benfica (Portekiz)

3

Rosa (Polonya)

3

Tayfun Sentjur (Slovenya)

3

Slask Wroclaw (Polonya)

3

Boras Basket (İsveç)

3

Timisoara (Romanya)

4

Ece Bulls (Avusturya)

4

Maccabi Rishon Le Zion (İsrail)

4

Sopron (Macaristan)

4

Sigal (Kosova)

4

Falco (Macaristan)

4

Utenos Juventus (Litvanya)

4

Egis (Macaristan)

4

Pieno (Litvanya)

4

Hibernia (İrlanda)

4

Kumanovo 2009 (Makedonya)

4

Porto (Portekiz)

4

Rieker (Slovakya)

4

Zlatorog (Slovenya)

4

Inter Bratislava (Slovakya)