G20 Liderler Zirvesi

G20 Liderler Zirvesi
G20 Liderler Zirvesi
- ILO Genel Direktörü Ryder: -"G20 Türkiye dönem başkanlığının en önemli başarılarından biri, kapsayıcılığı hem başkanlığın mesajı, hem sonucu haline getirmiş olmasıdır" -BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Gonzalez: -" KOBİ'lerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması hedefi çok önemli, bu çerçevede yeni finansman araçları sunulmalı"

ANTALYA (AA) - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, "G20 Türkiye dönem başkanlığının en önemli başarılardan biri, kapsayıcılığı hem başkanlığın mesajı, hem sonucu haline getirmiş olmasıdır" dedi.

Anadolu Ajansı'nın ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, "G20 Liderleriyle Ana Oturum: Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve" başlıklı B20-L20 Ortak Toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da katıldığı toplantıya, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde,  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başcı ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk gibi önde gelen Türk şirketlerinin ve uluslararası kuruluşların temsilcileri de katıldı.

Coca Cola Üst Yöneticisi Muhtar Kent'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda konuşan ILO Genel Direktörü Ryder, G20 Türkiye dönem başkanlığının çok başarılı geçtiğini belirterek, "Bence Türkiye'nin başkanlığının en önemli başarılardan biri, kapsayıcılığı hem başkanlığın mesajı, hem sonucu haline getirmiş olması" dedi.

B20 ve L20'nin,  G20'de hak ettiği yeri bulmasının memnuniyet verici olduğunu dile getiren Ryder, açıklanan ortak deklarasyonun da çok büyük bir başarı olduğunu ve G20 çalışmalarına bir katma değer sağladığını söyledi.

İş ve emek dünyasının G20 hükümetlerinden ne beklediği konusunda verdikleri mesajların çok açık olduğunu ifade eden Ryder, şunları kaydetti:

"B20 ve L20'nin sadece uluslararası anlamda değil, ulusal anlamda da birbiriyle nasıl etkileşim içinde olacağı konusu önemli. Yani iş yerlerinde, şirketlerde nasıl etkileşim içinde olacaklar, toplu sözleşmelerde, diyalogda, iş yerlerinde nasıl bir ortak çalışma, çaba gösterecekler? Ortak deklarasyonun da mesajı bu zaten. Beceri kazandırılması, gençlerin istihdamı, yatırım, altyapı konusunda KOBİ'lere verilecek destek, aktif emek piyasası politikaları, bütün bunlar büyümenin desteklenmesi, istihdamın artırılması için çok önemli."

Emek, iş gücü ve iş dünyasının birlikte çalışarak iş yerlerinde, işletmelerde kapsayıcılığı hayat geçirmesi gerektiğini vurgulayan Ryder, açıklanan deklarasyonun da eyleme geçirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Ryder, gelişmekte olan ülkeler için bir diğer önemli konunun da kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye ve istihdama geçiş olduğunu sözlerine ekledi.

-BBVA Üs Yöneticisi Gonzalez

İspanyol bankası BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez da büyümenin bütün ülkeler için tek hedef olmaması gerektiğini belirterek, KOBİ'lerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması hedefinin de çok önemli olduğunu dile getirdi.

Gonzalez, "Bu kapsamda, öncelikle KOBİ'lerde ne olup bittiğine yönelik daha fazla bilgiye ihtiyacımız var, aynı zamanda da daha uzun vadede bankalar tarafından tanınırlıklarının sağlanması gerekiyor" dedi.

KOBİ'lere yönelik yeni finansman araçlarının sunulmasının önemine dikkati çeken Gonzalez, "Bunun yanı sıra tavsiyemiz finansal düzenlemelerin iyileştirilmesi. Krizin başlangıcından bu yana yeni düzenlemeler geldiğini görüyoruz, artık bu noktada biraz durup bakmamız gerekiyor. Bir anlamda aslında büyümeyle finansal makro istikrar arasında bir denge kurmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

-"Türkiye kadar başarılı olmaya çalışacağız"

Çin Uluslararası Ticaretin Desteklenmesi Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı ve B20 Çin Şerpası Yu Ping ise B20'nin gelecek yıl Çin Dönem Başkanlığında yapılacağını hatırlatarak, "Türkiye başkanlığında bu yıl tartışılan pek çok konu Çin'de de tartışılamaya devam edecek" dedi.

G20'nin bazı alanlarda aktif rol oynamasını istediklerini dile getiren Yu Ping, ticaret ve yatırım işbirliğinin kurumsallaşmasının son derece acil ve önemli bir ihtiyaç olduğunu kaydetti.

B20'nin çok taraflı ticaret sistemini, bölgesel ticaret anlaşmalarını pratik hale getirme anlamında da rol oynaması gerektiğini bildiren Yu Ping, şunları söyledi:

 "Bölgesel ticaret anlaşmalarının aslında çok taraflı ticaret sistemini tamamlayıcı ve destekleyici rol oynaması gerekiyor. Biz aşamalı olarak ticaretin kolaylaştırılması anlaşmasının uygulanmasını sağlamak istiyoruz. Bunu yaparken verimliliği artırmak hedef olmalı. Önümüzdeki yıl elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, G20'nin dönem başkanlığında  Türkiye'nin başarılı olduğu kadar başarılı olmaya çalışacağız."