G20 Liderler Zirvesi

G20 Liderler Zirvesi
G20 Liderler Zirvesi
- BRICS ülkelerinden küresel büyümeye ilişkin riskin düşürülmesi çağrısında bulunuldu

ANTALYA (AA) - Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkelerinden, küresel büyümeye ilişkin riskin düşürülmesi çağrısında bulunuldu.

BRİCS ülkelerinin başbakanları ve devlet başkanlarınca, G20 Liderler Zirvesi'nin ardından yapılan gayri resmi toplantının sonunda güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin gerçekleşebilmesi için makroekonomik politikalardaki koordinasyon ve işbirliklerinin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Toplantıda, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, BRICS ülkelerinin G20'nin ajandasında bulunan problemler konusunda beraber çalışmaları gerektiğini belirtti. Modi, Hindistan'ın, BRICS başkanlığını üsteleneceği 1 Şubat 2016'dan sonra bu ajandayı öncelikler arasına alacağını söyledi. Bütün insanlığın terörizmin sonlandırılması için birlikte çalışmasının önemini vurgulayan Modi, bunun BIRCS ülkelerinin de önceliği olması gerektiğini ifade etti.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma da Paris'teki terör saldırılarını kınayarak, Avrupa'daki göçmen krizinin terör saldırılarıyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini vurguladı.  

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, küresel ekonomide oluşacak krizlere karşı hep beraber karşı durulması gerektiğini kaydetti. Dünya ekonomisinin yeni bir istikrarsızlıkla karşı karşıya bulunduğunu anlatan Şi Cinping, bu belirsizliğe karşı BRICS ülkelerinin beraber hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

BRICS, dünyanın gelişen ekonomilerinden oluşan bir ekonomik topluluk. Bu ülkelerin nüfusu, toplam dünya nüfusunun yüzde 40'ından fazlasını oluşturuyor.