G20 Liderler Zirvesi

G20 Liderler Zirvesi
G20 Liderler Zirvesi
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, zirve kapsamında Türkiye'nin kültürünü ve misafirperverliğini tanıtmak amacıyla oluşturulan "G20 Home Kültür Alanı"nı çeşitli ülke liderlerinin eşleriyle gezdi - Türkiye'nin geleneksel mutfak kültüründen örnekler sunulan stantlarda Emine Erdoğan ve beraberindekiler, Türk kahvesi ve mantının yapılışı hakkında bilgi aldıktan sonra semazen gösterisi de izledi

ANTALYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, zirve kapsamında Türkiye'nin kültürünü, misafirperverliğini tanıtmak amacıyla oluşturulan "G20 Home Kültür Alanı"nı çeşitli ülke liderlerinin eşleriyle gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Kaya Belek Otel yanında 2 bin metrekaresi kapalı, 4 bin metrekare alandaki "G20 Home Kültür Alanı" oluşturuldu.

Emine Erdoğan'a alana gelirken kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva, IMF Başkanı Christine Lagarde'ın eşi Xavier Giocanti ve çeşitli ülke liderlerinin eşleri de eşlik etti.

Türk kahvesi stantında Emine Erdoğan ve beraberindekilere önce Türk kahvesinin pişirilme şekli anlatıldı, ardından kum ocağında pişirilen Türk kahvesi ikram edildi.

Öte yandan Mehriban Aliyeva, Türk kahvesini çok beğendiğini söyleyerek, kahvenin pişirilme yöntemi hakkında görevlilerden ayrıca bilgi aldı.

Daha sonra Emine Erdoğan ve beraberindekiler, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan mantının yapıldığı stanta geçti. Burada mantının nasıl yapıldığı, pişirilme şekli ve sunumuyla ilgili bilgi alan heyete, mantı ikram edildi. Bu sırada IMF Başkanı Christine Lagarde'ın eşi Xavier Giocanti, mantının pişirilişi hakkında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva'ya soru sorduğu, Aliyeva'nın ise soru üzerine kendisine anlattığı görüldü.

- IMF Başkanı Lagarde'ın eşi Xavier Giocanti'ye ebru hediye edildi

Türk kültürüne ait ud, bağlama ve tulum gibi müzik aletleri hakkında bilgi verilen heyet, ardından Türkiye'nin gelenekleriyle ilgili hazırlanan videoyu izledi.

"Gel ve Duy" isimli stanta geçen Emine Erdoğan ve beraberindekilere İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Neyzenbaşısı Bülent Özbek tarafından ney dinletilerek, semazen gösterisi yapıldı.

Heyet ebru yapımını da izlerken, burada yapılan ebru IMF Başkanı Christine Lagarde'ın eşi Giocanti'ye hediye edildi.

Daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kızı Leyla Aliyeva ile Sümeyye Erdoğan ve Emine Erdoğan'ın isimlerinin hat sanatıyla yazıldığı kağıtlar takdim edildi.

Yaklaşık 3 saat "G20 Home Kültür Alanı"nında kalan Emine Erdoğan ve beraberindekiler, toplu fotoğraf çekiminin ardından alandan ayrıldı.