G20 Liderler Zirvesi'ne doğru

G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
G20 Liderler Zirvesi'ne doğru
- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Dünya, Fed'in vereceği karara, emtia ve döviz piyasalarındaki çalkantılara kitlenmiş durumda. Bu yüzden iş dünyası ticaret ve yatırım kararlarında 'bekle-gör' modunda bekliyor" -"Bu yüzden G20'nin bu belirsizlikleri azaltmak ve küresel piyasalardaki istikrarı sağlamak için somut adımlar atması gerekiyor"

ANTALYA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Dünya, Fed'in vereceği karara, emtia ve döviz piyasalarındaki çalkantılara kitlenmiş durumda. Bu yüzden iş dünyası ticaret ve yatırım kararlarında 'bekle-gör' modunda bekliyor" dedi.

Anadolu Ajansı'nın ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu G20 Liderler Zirvesi kapsamında, birçok önemli Türk ve yabancı şirketin yönetim kurulu başkanı ile üst yöneticilerinin katılımıyla B20 Zirvesi düzenlendi.

Hisarcıklıoğlu, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, dün Paris'te gerçekleştirilen terör saldırılarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Fransız halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Gerçekleştirilen zirvenin küresel piyasaların şekillendirilmesi açısından büyük bir fırsat teşkil ettiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin G20 başkanlığı süresince B20 toplantısının düzenlenmesi için büyük çaba gösterdiğini ve bu zirveyi güçlü bir hükümet desteği ile yaptıklarını kaydetti. 

Hisarcıklıoğlu, 11 ay öncesi ile karşılaştırıldığında dünya ekonomisindeki belirsizliklerin daha da arttığını belirterek, bu durumun herkesi etkilediğini ifade etti. Hızla gelişen dijital dünya, aşırıcılık ve birçok bölgede yaşanan krizlerle mücadele edildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, böyle karışık bir durumda aynı zamanda istihdam alanında yaşanan gerçek zorluklarla da baş edilmeye çalışıldığını söyledi.

- "G20 somut adımlar atmalı"

Dünya çapında 200 milyon kişinin işsiz olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, bunun yanı sıra önemli göç sorunlarıyla karşılaşıldığının altını çizdi.

Avrupa'da büyümenin yavaşladığını, Çin'de ve gelişen piyasalarda da bir yavaşlama olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu yüzden küresel ekonomi zayıf kaldı. Dünya, Fed'in vereceği karara, emtia ve döviz piyasalarındaki çalkantılara kitlenmiş durumda. Bu yüzden iş dünyası ticaret ve yatırım kararlarında 'bekle-gör' modunda bekliyor. Bu durum ticarette de belirsizliklere sebep oluyor. Bu yüzden G20'nin bu belirsizlikleri azaltmak ve küresel piyasalardaki istikrarı sağlamak için somut adımlar atması gerekiyor. Bugünün büyük problemlerini tek başına çözemeyiz, küresel işbirliği olmazsa olmaz. G20 bu konuda etkin bir platform olabileceğini göstermiştir."

G20'nin 2008 ve 2009'da verdiği müşterek kararların ve hayata geçirdiği uygulamaların, küresel krizin kontrol altına alınmasında büyük yardımı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Şimdi kriz sonrası dönem için yine G20'nin aktif bir şekilde görev alması gerekiyor. Daha sağlıklı ve etkin bir politika tasarımı için kilit kelime kapsayıcılık" diye konuştu. 

- "Mültecilere destek konusunda aktif olunmalı"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, dünyanın her yerindeki insanlar için iş anlamında fırsatlar yaratılması gerektiğini belirterek, mültecilere destek konusunda da aktif olunmasının önemine işaret etti.

Hedefin kapsayıcılığı, sürdürülebilir kalkınmayı ve rekabeti arttırmak ve iş dünyasını harekete geçirmek olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Zira tarih gösteriyor ki mültecilere destek olunursa, ekonomiler ve iktisadi aktiviteler bundan olumlu etkilenecek" dedi.

G20 ülkelerinin ekonomilerdeki yapısal ihtiyaçları belirlemesi ve buna göre planlar yapmaları gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Devletler kendi başlarına hareket etmemeli, şimdiye kadar geliştirdiğimiz bütün 'know-how'ı G20 liderlerine sunmak bizim sorumluluğumuz. Küresel iletişimi daha da ileriye götürmemiz lazım. Gelecek yıl Çin'in bunu devam ettireceğini düşünüyorum. Biz bu yöndeki tüm çalışmaları destekleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.