Geleneklerini yaşadıkları yerlerde sürdürüyorlar

Geleneklerini yaşadıkları yerlerde sürdürüyorlar
Geleneklerini yaşadıkları yerlerde sürdürüyorlar
ANKARA (AA) - Yurdun değişik bölgelerinden birçok vatandaş, bulundukları bölgelerde yörelerine has gelenek ve görenekleri sürdürüyor.Karadeniz...

ANKARA (AA) - Yurdun değişik bölgelerinden birçok vatandaş, bulundukları bölgelerde yörelerine has gelenek ve görenekleri sürdürüyor.

Karadeniz Bölgesi illerinden gelerek Nallıhan ilçesi Çayırhan beldesine yerleşen ve özelikle Zonguldak ile Bartın ağırlıklı insanlar, buralarda yörelerine has gelenek ve göreneklerini bu bayramda da sürdürdüler.

Çayırhan Mahallesi muhtarı Bilal Şerbetçi, Çayırhan'da  Türkiye 'nin dört bir yanından gelen insanların yaşadığını belirterek, "Örneğin ben Bartınlıyım ve geleneklerimizi burada da sürdürüyoruz. Çayırhan'da kurban kesen hayırseverler, bize kurban paylarını gönderiyorlar. Biz de topladığımız etleri caminin aşevinde pişirerek, öğle namazının ardından salonda sofralar kurarak mahalle sakinlerine ikram ediyoruz. Bunun yanında sarımsaklı patates, karalahana yemeği de sofrada yerini alıyor ve güzel bir kaynaşma sağlamaya çalışıyoruz. Bunun yanında bayram namazının akabinde cami önünde tüm mahalle halkı ile genel bir bayramlaşma yapıyoruz" diye konuştu.

Düzenlenen etkinliğe katılan eski Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, Çayırhan'da Türkiye mozaiğinin oluştuğuna değinerek, "Çayırhan'da Türkiye'nin her köşesinden vatandaş var. Burada bu vatandaşlar adetlerini geleneklerini göreneklerini sürdürüyorlar ve güzel bir Türkiye mozaiği ortaya çıkıyor. Mesela ben de Samsunluyum burada tüm geleneklerimizi sürdürme gayretindeyiz" dedi.

Mahalle sakinlerinden Fatma Köklü de kazanlarda etleri pişirdiklerini anlatarak, namazın ardından camiden çıkan cemaate ikram etiklerini söyledi.