Gelin adayına "süslü koç gönderme geleneği"

Gelin adayına "süslü koç gönderme geleneği"
Gelin adayına "süslü koç gönderme geleneği"
- Kurban Bayramı öncesinde gelin adayına "süslenmiş koç gönderme geleneği", yurdun birçok yerinde olduğu gibi Ankara'nın Beypazarı ilçesinde de sürdürülüyor - Nişanlısına "süslü koç" hediye eden Faruk Bozkaya: "Nişanlıma bayram öncesinde koçu götürerek hediye ettik. Koç süslendi ve alnına da hediye edeceğimiz beşibiryerde takıldı"

ANKARA  (AA) - Gelin adayına Kurban Bayramı öncesinde "süslü koç gönderme geleneği", yurdun birçok yerinde olduğu gibi Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yaşatılıyor.

Geleneği yerine getirerek nişanlısına kurbanlık koç hediye eden damat adaylarından birisi de Oymağaç köyünde yaşayan Faruk Bozkaya. Beypazarı ilçe merkezinde ikamet eden nişanlısı Merve Gamze Ünal'a "süslü koç" götüren Bozkaya, ilçede gelenek ve göreneklerin yaşatıldığını söyledi.

Bu geleneğin uzun yıllardır sürdürüldüğünü anımsatan Faruk Bozkaya, "Kurban Bayramı'na nişanlı girdiğimiz için nişanlım Merve Gamze Ünal'a bayram öncesinde koçu götürerek hediye ettik. Koç süslendi ve alnına da hediye edeceğimiz beşibiryerde takıldı" dedi.

Baba Ali Bozkaya da "Ben de nişanlı olduğum sürede eşim olan hanımefendiye Kurban Bayramı'nda süslü bir koç götürdüm. Buralarda bu adet, gelenek, görenek sürdürülüyor. Oğlum da nişanlısına bayram hediyesi olarak kurbanlık koç götürüp teslim etti" diye konuştu.

Gelin adayı Merve Gamze Ünal ise koç gönderen nişanlısı ve ailesine teşekkür etti.