Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara 2. bölge milletvekili adayı İyimaya: "Milletin istikrarın önemini gördüğünü görüyorum, yüzde 50'nin üzerinde destek bekliyorum"

ANKARA (AA) - TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK  Parti Ankara 2. bölge milletvekili adayı Ahmet İyimaya, "Milletin istikrarın önemini gördüğünü görüyorum, yüzde 50'nin üzerinde destek bekliyorum" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Kızılcahamam'a gelen İyimaya, ilçede esnaf ziyaretinde bulundu. İyimaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Haziran'daki seçimlerin önemine dikkati çekti.

"Millet yine istikrara oy verecek" diyen İyimaya, "Milletin istikrarın önemini gördüğünü görüyorum, yüzde 50'nin üzerinde destek bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemine değinen İyimaya, şunları söyledi:

" Türkiye 'de hükümet sistemleri problemi, hatta sultanlık, saltanat, monarşi döneminden bu yana siyaset kurumunun gündeminden düşmeyen bir problemdir. Başkanlık sistemi tercihini ortaya koymak için 'şu andaki sistem, anayasamızdaki sistem, bir parlamenter sistem mi?' sorusuna doğru cevap vermek lazım. Şu anda anayasamızda var olan sistem ve Cumhuriyet'ten bu yana Türkiye'de işleyen sistem, parlamenter sistem olmamıştır, meşrutiyet dönemi dahil, özellikle son anayasamız, üçte biri vesayet rejimi, üçte biri parlamenter sistem, üçte biri başkanlık sisteminden teşekkül eden bir karma model, melez model. Onun için Türkiye'nin parlamenter sistemden geçmek diye bir derdi yok. Doğru sistem aramak lazım."

İyimaya, "Başkanlık sistemine geçerken Türkiye'nin tecrübesinden yararlanıyoruz, iki başlı yürütmeden tek başlı yürütmeye geçiyoruz" dedi.