Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: - " (Diyarbakır'daki patlama) Bizler Türk'üyle Kürt'üyle Laz'ıyla Çerkez'iyle Alevi'siyle Sünni'siyle kardeşiz. Hepimiz bu milletin evlatlarıyız. Herkesin bir ailesi bir yakını vardır. Her bir can bizim için kutsaldır. Bizlerin görevi insan olarak, öldürmek değil, kurtarmak, yaşatmaktır. O olayı şiddetle telin ediyorum. Sabotaj olup olmadığını bilemiyorum. Tekrar milletimizin başı sağolsun" - Eski BBP Genel Başkanı ve Saadet Partisi Ankara milletvekili adayı Destici: - "Terör ve şiddet, kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın buna karşıyız. Terörü ve şiddeti yöntem olarak belirleyenlere bile yapılmış olsa ki onlara yapıldı, ona da karşıyız" - " Yurt dışından getirilen oylara kesinlikle güvenmiyorum. Bu oyların bu seçime katılmaması lazım. Çünkü başkasının yerine oy kullananlar yakalandı, anahtarlar yakalandı"

ANKARA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile eski BBP Genel Başkanı ve Saadet Partisi Ankara milletvekili adayı Mustafa Destici, partililerle "Sevgi Yürüyüşü" gerçekleştirdi.

Hacı Bayram Veli Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından türbede yapılan dua ile başlatılan yürüyüşte Kamalak ve Destici vatandaşlara karanfil dağıttı.

Partililerin, "Milli ittifak barajları yıkacak", "Milli ittifak, milli iktidar" sloganları attığı ve tekbirler getirdiği "Sevgi Yürüyüşü" Sıhhıye'de sona erdi. 

Kamalak, yürüyüşün sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim hırsızlığının, "milli iradenin gasbı" anlamına geldiğini ve ağır bir suç olduğunu ifade etti. 

Mustafa Kamalak, "İnsanlarımıza hayret ediyorum. Niye bir parti için kendisini böylesine suçlu duruma düşürür ki? Bir vatandaşımızın mensubu olduğu parti, bir oy fazla alsın, diye sahtekarlığa yönelmesi doğru değildir. Zaten hukuk da doğru bulmuyor, en ağır biçimde ceza öngörüyor" diye konuştu.

-"Bizim için bu tür olaylar, son derece üzücü ama şaşırtıcı değildir"

 Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin de açıklamada bulunan Kamalak, olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. 

Kamalak, şunları söyledi:

"Bizim için bu tür olaylar, son derece üzücü ama şaşırtıcı değildir. Başta, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere ülkenin asayişinden sorumlu iki lider, toplumu sürekli geriyor. Kaldı ki bizler Türk'üyle Kürt'üyle Laz'ıyla Çerkez'iyle Alevi'siyle Sünni'siyle kardeşiz. Hepimiz bu milletin evlatlarıyız. Herkesin bir ailesi, bir yakını vardır. Her bir can bizim için kutsaldır. Bizlerin görevi insan olarak, öldürmek değil, kurtarmak, yaşatmaktır. O olayı şiddetle telin ediyorum. Sabotaj olup olmadığını bilemiyorum. Tekrar milletimizin başı sağolsun."

 

- "Yurt dışından getirilen oyların bu seçime katılmaması lazım"

7 Nisan'da Saadet Partisi çatısı altında seçime girme kararı aldıklarını anlatan Destici de iki aylık kampanya süresini müthiş bir uyum içerisinde geçirdiklerini belirtti.

Destici, İstanbul Eyüp Sultan Camisi'nden başlatılan seçim kampanyasını, Hacı Bayram Veli Camisi'nde noktaladıklarını kaydetti.

Yurt dışından getirilen oylara kesinlikle güvenmediğini vurgulayan Destici, "Bu oyların, bu seçime katılmaması lazım. Çünkü başkasının yerine oy kullananlar yakalandı, anahtarlar yakalandı. Bir ay boyuna orada oy kullanılacak, sayılmayacak, torbalara doldurulup getirilecek, seçim akşamı burada sayılacak... Ben asla bu oylara güvenmiyorum" dedi.

Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin de Destici, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Terör ve şiddet, kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın buna karşıyız. Terörü ve şiddeti yöntem olarak belirleyenlere bile yapılmış olsa ki, onlara yapıldı, ona da karşıyız. Bu provokatif bir eylem midir? Bunun altında ne vardır? Seçimi iptal ettirmeye yönelik mi yapılmıştır? Yoksa oy kazanmaya yönelik mi yapılmıştır? Bunun açık ve net bir provokasyon olduğu belli. Tabii, bu seçim ortamını gerenler, bunun sorumlusu."

Saldırıyı kınadığını belirten Destici, olayın bir an önce aydınlatılması ve arkasındakilerin çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Kamalak ve Destici, açıklamalarının ardından gazetecilere karanfil vererek, seçim kampanyası sürecine kendilerini takip ettikleri için teşekkür etti.