Gölbaşı'nda "Geleceğini Söndürme Projesi" başlatıldı

Gölbaşı'nda "Geleceğini Söndürme Projesi" başlatıldı
Gölbaşı'nda "Geleceğini Söndürme Projesi" başlatıldı
- HASVAK tarafından düzenlenen "Geleceğini Söndürme Projesi", Gölbaşı Şehit Bülent Göçer İlköğretim Okulu'nda başlatıldı

ANKARA (AA) - Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfınca (HASVAK) gerçekleştirilen Geleceğini Söndürme Projesi, Gölbaşı Şehit Bülent Göçer İlköğretim Okulu'nda başlatıldı. 

HASVAK Yönetim Kurulu Başkanı Engin Öztürk, proje kapsamında düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, "Çocuklar lütfen hiç sigaraya alışmayın. Körpe ciğerlerinize yazık. Sadece kendinizi değil ailenizi de sigarayı bırakmaları konusunda uyarın" dedi.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin ise sigara ile mücadelede en önemli faktörün hiç başlamamak olduğunu söyleyerek, "Tütün ürünleri sadece kanser değil birçok hastalığın sebebidir. Çağımızın salgın hastalığıdır. Geçen asırda, yüz milyon kişi hayatını kaybederken bu yüzyılda sayı bir milyara kadar çıktı. Sigara ve ürünleri insan hayatını on yıl kısaltıyor. Sizler kendinizi sigaraya karşı koruyacaksınız. Çünkü sizler bizim geleceğimizsiniz. Projede öğrendiğimiz bilgileri ailelerimize anlatacağız ve onları sigarayı bıraktırmak için mücadele edeceğiz" ifadesini kullandı.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ise sigaranın sadece insan sağlığına değil aynı zamanda aile ekonomisine de zarar verdiğini vurgulayarak, "Sigarayı aileye bıraktırmanın en etkin yolu çocuklarımızdır. Genelde aileden sigara içen babadır. Baba sadece kendine zarar vermiyor. Aynı zamanda çocuklarının da geleceğine zarar veriyor. Akşam eve gittiğinizde annenize ve babanıza 'anne baba benim rızkımı niye yakıyorsunuz. Benim kitap paramla niye sigara alıyorsunuz' diyerek uyarın. Bu şekilde ailenize sigara bıraktırabilirsiniz" şeklinde konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı da projenin önemine dikkati çekti. 

Seminer, sigara zararların anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle sona erdi.