Gölbaşı'nda kinoa üretimi

Gölbaşı'nda kinoa üretimi
Gölbaşı'nda kinoa üretimi
- Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde kinoa üretiminde başarılı olan bir firma, ekim alanını genişletti

ANKARA (AA) - Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bir firma, kinoa üretiminde başarılı olarak, ekim alanını 4 dönümden 800 dönüme çıkardı.

Girişimci Kerem Kunt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "2013 yılını Birleşmiş Milletler kinoa yılı ilan etti. Daha sonra 2014 yılında biz tohumlarını temin ederek Türkiye 'de 4 dönüm arazide deneme üretimine başladık. Geçtiğimiz yıl yapmış olduğumuz üretimde olumlu sonuç alınca bu yıl 800 dönümlük arazi üzerinde kinoa ekimi yapıyoruz" diye konuştu.

Kinoanın  Avrupa 'da geniş bir pazarı bulunduğunu belirten Kunt, "800 dönümlük arazi üzerine ektiğimiz kinoa ekimi ile Avrupa'da en çok kinoa eken ülkeler arasında ilk sıralardayız. Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden kinoa için talep görmekteyiz" dedi.

Kunt, anavatanı Güney Amerika olan kinoa bitkisinin Türkiye'de kısa sürede yaygınlaşacağını belirterek, "Kuraklığa dayanıklı bir bitki olan kinoanın Anadolu'nun her yerinde yetişebilecek özelliktedir" ifadesini kullandı. 

Kinoa hakkında bilgi veren Kunt, kinoanın demir deposu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kinoa, protein bakımından ete en yakın tahıl türüdür. Bunun yanı sıra çölyak hastaları için de tamamen doğal bir üründür. İçerisinde glüten bulunmadığı için çölyak hastaları da tercih etmektedir ayrıca lifli olması dolayısıyla zayıflamada kullanılıyor."