Gordion Arkeoloji Parkı Çalıştayı yapıldı

Gordion Arkeoloji Parkı Çalıştayı yapıldı
Gordion Arkeoloji Parkı Çalıştayı yapıldı
ANKARA (AA) - Frig Medeniyeti'nin başkenti Gordion antik kenti ile o dönemden kalan 124 tümülüsü barındıracak Gordion Arkeoloji Parkı projesi için...

ANKARA (AA) - Frig Medeniyeti'nin başkenti Gordion antik kenti ile o dönemden kalan 124 tümülüsü barındıracak Gordion Arkeoloji Parkı projesi için çalıştay düzenlendi.

Ankara Kalkınma Ajansı'nın 2015 yılı doğrudan faaliyet desteğiyle hayata geçirilecek "Gordion Arkeoloji Parkı" projesi, düzenlenen çalıştayda tartışıldı. 

Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, bir tarım şehri olan Polatlı'nın, Gordion ile turizm açısından da çok büyük büyük değere sahip olduğunu ifade etti. 

Arkeoloji parkı olarak düzenlenmesi planlanan alanın sadece Polatlı açısından değil, Ankara ve Türkiye turizmi açısından da önem taşıdığını ifade eden Tunçer, "Bu projeyle hem Polatlımızda hem Ankaramızda bir turizm hareketini hayata geçirmiş oluruz. Eğer bu proje harekete geçirilirse bu sadece Polatlı'nın, Ankara'nın değil, belki Türkiye'nin büyük bir projesi olacak. Mevcut haliyle Gordion'u yılda 40 bin kişi ziyaret ediyor. Bu proje uluslararası bir düzeye getirilirse çok çok daha fazla sayıda ziyaretçi ağına sahip olacak." 

Gordion Müzesi, Midas Tümülüsü ve diğer tümülüslerin bulunduğu arazide incelemelerin yapıldığı çalıştayda, çalışma grupları oluşturuldu.