Görme engelli öğrencilere kitap okuma dinleme ve ses kayıt cihazı

Görme engelli öğrencilere kitap okuma dinleme ve ses kayıt cihazı
Görme engelli öğrencilere kitap okuma dinleme ve ses kayıt cihazı
- Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın katılımıyla, yarın görme engelli öğrencilere, "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" verilecek - Cihazlar, görme engelli öğretmen ve öğrencilerin diledikleri zamanda ve ortamda eğitsel içeriklere ulaşabilmelerini sağlayacak

ANKARA (AA) - Milli  Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla, yarın görme engelli öğrencilere, "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığından ( MEB ) alınan bilgiye göre, Bakan Avcı, yarın Ankara Yenimahalle Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'nda öğrencilere hem karne hem de Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazlarının dağıtımı dolayısıyla düzenlenecek törene katılacak. 

Görme engelli öğrenciler için dağıtılacak cihazlar, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'nin "erişebilirlik" maddesindeki kriterlerine uygun olarak Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çerçevesinde verilecek. 

-Engelsiz EBA çalışmaları 

MEB, engelli bireyler için EBA'ya yeni içerikler kazandırırken, bu içeriklerinden engelli öğretmen ve öğrencilerin de yararlanabilmeleri için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, pek çok kamu kurum ve kuruluşu ve özel sektörle işbirliği yapılıyor.

 "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" ile özel eğitim okullarındaki görme engelli öğretmen ve öğrenciler, diledikleri zamanda ve ortamda eğitsel içeriklere ulaşabilecek ve teknolojinin olanaklarından diğer bireyler ile eşit olarak faydalanabilecek. 

- Cihazın teknik özellikleri

Dağıtılacak cihazın İngilizce ses motoru desteği bulunuyor. Cihazın dili değiştirildiğinde tüm menü ve alt menü özellikleri de bu dile göre değişebiliyor. 

MP3, WMA, WAV, FLAC, ACC, OGG gisi uzantılı ses dosyalarını çalabilen cihazın harici hoparlör ve kulaklık desteği bulunuyor. Aygıt, TXT, HTM, HTML, DOC/DOCX, EPUB gibi uzantılı metin dosyalarını sistemindeki sentezleyicileri kullanarak seslendirebiliyor. 

PDF uzantılı dosyaları seslendirebilen aygıt, AVI, MP4, 3GP, MOV, WMV, FLV, MPG, MPEG, DAT gibi video dosya türlerini sesli dinlemeyi de destekliyor. 

Alete kaydedilen kitaplarda, Daisy formatının yapısına bağlı olarak oluşturulan tüm yönlendirme özellikleri arasında gezinmeyi sağlayarak, diğer metin ve ses dosyalarında işaretli alanlar oluşturulabiliyor. Aygıtın 8 GB kapasitesinde dahili hafızası bulunuyor ve depolama kapasitesi, bellek kartları ile arttırılabiliyor.

Cihaz harici veya dahili mikrofonu ile ses kaydı da yapabiliyor. Kayıt kalitesi ve buna bağlı olarak dosya biçimi kullanıcı tarafından belirlenebiliyor. Cihazın kayıt esnasında arka plan gürültüsünü azaltma fonksiyonu da bulunuyor. 

Ses kayıt cihazı, öğrencilere bilgisayar bağlantı kablosu, şarj cihazı, kulaklık, taşıma kılıfı ile birlikte verilecek.