Görme engelliler için hazırlanan kılavuza yoğun ilgi

Görme engelliler için hazırlanan kılavuza yoğun ilgi
Görme engelliler için hazırlanan kılavuza yoğun ilgi
- MEB, Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzunu, yoğun talep üzerine ikinci basarak okullara gönderdi

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı, Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzunun ikinci basımını gerçekleştirerek okullara yolladı. 

Bakanlıkca yapılan yazılı açıklamaya göre, görme engelli bireylerin okuma yazmayı Braille alfabesi ile öğrenebilmelerini sağlamak için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu hazırlandı.

İlkinde bin 500 adet basılan kılavuz,  Türkiye genelindeki görme engelliler ilkokulu, ortaokulu ve görme engelliler özel eğitim mesleki eğitim merkezlerine dağıtıldı.

Yoğun talep üzerine, ikinci baskısı da tamamlanan kılavuz, görme engelliler özel eğitim sınıflarında görevli  öğretmenlerle kaynaştırma uygulaması yapılan okullarda görme engelli öğrencisi bulunan sınıf öğretmenlerine dağıtılmak üzere illere gönderildi.

Kılavuz, Braille alfabesi ile öğrencilere okuma yazmayı daha kolay ve doğru öğretmeyi hedefleyen bir kaynak olma özelliği taşıyor. Alanında bir ilk olan kılavuz, içeriğindeki görsel unsurların kullanımıyla okuma yazmayı kolaylaştırıcı nitelikte bulunuyor.

İlk okuma ve yazma öğretim yöntemlerinin tanıtımı ile başlayan kılavuzda, Braille yazı sistemi ve bu sistemde kullanılan araç ve gereçler tanıtılıyor.

Kılavuzun, Gazi Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin özel eğitim lisans programlarında ders kitabı olarak okutulması planlanıyor.